reklama

urlop tacierzynski w 2011

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Adkaa, 10 Marzec 2011.

1. Adkaa

Adkaa Zaciekawiona BB

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    dzień dobry

przeglądając Kodeks Pracy, natchnęłam się na art:
    Art. 182 (3)

§ 1. Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
    Od 1 stycznia 2011 r. § 1 otrzymuje brzmienie:
    § 1. Pracownik — ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

• do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia

czy to oznacza ze w 2011 roku przysługuje urlop tacierzyński w wymiarze 2 tygodni?

wiem ze do tej pory była mowa o 1 tygodniu w 2010 i 2011 roku?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Nie ma urlopu tacierzyńskiego, jest URLOP OJCOWSKI

W 2011 roku, podobnie jak w 2010 wymiar tego urlopu to 1 tydzień.

3. reklama
  4. Melulu

Melulu TP 15.01.2009 r.

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Co więcej, tak naprawdę to ten zapis brzmi: "Od 1 stycznia 2009 r. § 1 otrzymuje brzmienie...", bo od 1.01.2009 weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy ustanawiająca urlop ojcowski. Ale w artykule 14 tej nowelizacji jest zapis, że prawo do urlopu ojcowskiego zgodnie ze zmienionym artykułem kodeksu przysługuje począwszy od 1.01.2010, przy czym w roku 2010 i 2011 w wymiarze jednego tygodnia. Nie ma to jak prawniczy język :)

5. andrewa88

andrewa88 Fanka BB :)

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    mam pytanie. Ja nie pracuje więc nie mog,e się z tego co iem ubiegac o macierzyński czy wychowawczy, w związku z tym nie otrzymuje pieniędzy ale czy w takim razie może ubiegać się mąż o urlop ojcowski???i jak to wygląda z płaceniem wtedy???mamy ciężko sytuacje fnansową i bardzo mi zależy na odpowiedzi...

6. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Urlop ojcowski przysługuje każdemu ojcu, który jest zatrudniony. Urlop nalezy wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Urlop jest płatny dokładnie na takich zasadach jak macierzyński, czyli 100% podstawy wymiaru.

7. andrewa88

andrewa88 Fanka BB :)

Najlepsze odpowiedzi:
    0

bardzo dziękuje za odpowiedź...Ba=yłabym wdzięczna gdybym została pokierowana jakie dokumenty muszę złożyć (a raczej mąż), gdzie i może jakiś przydatny link żebym mogła spokojnie o tym sobie poczytać...jeszcze raz dziękuje

8. Melulu

Melulu TP 15.01.2009 r.

Najlepsze odpowiedzi:
    0
    Jeśli Ojciec dziecka jest zatrudniony jako pracownik na etacie, to składa do swojego pracodawcy (przełożonego lub kadr) wniosek, w którym pisze po prostu: "Proszę o udzielenie urlopu ojcowskiego na moje dziecko <imię i nazwisko> w okresie od... do...". Oczywiście zakład pracy musi być poinformowany o fakcie urodzenia dziecka, czyli wcześniej trzeba dostarczyć kopię aktu urodzenia.

Długość urlopu ojcowskiego to 1 tydzień, nie można go dzielić i musi się on zakończyć zanim dziecko skończy roczek. Jeśli Twój Mąż wstrzyma się z wykorzystaniem urlopu do roku 2012, będzie mógł wziąć 2 tygodnie.

Poleć forum