reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop tacierzynski w 2011

Adkaa

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
28 Maj 2010
Postów
33
dzień dobry

przeglądając Kodeks Pracy, natchnęłam się na art:
Art. 182 (3)

§ 1. Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Od 1 stycznia 2011 r. § 1 otrzymuje brzmienie:
§ 1. Pracownik — ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

  • do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia

czy to oznacza ze w 2011 roku przysługuje urlop tacierzyński w wymiarze 2 tygodni?

wiem ze do tej pory była mowa o 1 tygodniu w 2010 i 2011 roku?
 
reklama
Od 1 stycznia 2011 r. § 1 otrzymuje brzmienie:
§ 1. Pracownik — ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
Co więcej, tak naprawdę to ten zapis brzmi: "Od 1 stycznia 2009 r. § 1 otrzymuje brzmienie...", bo od 1.01.2009 weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy ustanawiająca urlop ojcowski. Ale w artykule 14 tej nowelizacji jest zapis, że prawo do urlopu ojcowskiego zgodnie ze zmienionym artykułem kodeksu przysługuje począwszy od 1.01.2010, przy czym w roku 2010 i 2011 w wymiarze jednego tygodnia. Nie ma to jak prawniczy język :)
 
mam pytanie. Ja nie pracuje więc nie mog,e się z tego co iem ubiegac o macierzyński czy wychowawczy, w związku z tym nie otrzymuje pieniędzy ale czy w takim razie może ubiegać się mąż o urlop ojcowski???i jak to wygląda z płaceniem wtedy???mamy ciężko sytuacje fnansową i bardzo mi zależy na odpowiedzi...
 
Urlop ojcowski przysługuje każdemu ojcu, który jest zatrudniony. Urlop nalezy wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Urlop jest płatny dokładnie na takich zasadach jak macierzyński, czyli 100% podstawy wymiaru.
 
Urlop ojcowski przysługuje każdemu ojcu, który jest zatrudniony. Urlop nalezy wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Urlop jest płatny dokładnie na takich zasadach jak macierzyński, czyli 100% podstawy wymiaru.


bardzo dziękuje za odpowiedź...Ba=yłabym wdzięczna gdybym została pokierowana jakie dokumenty muszę złożyć (a raczej mąż), gdzie i może jakiś przydatny link żebym mogła spokojnie o tym sobie poczytać...jeszcze raz dziękuje
 
reklama
Jeśli Ojciec dziecka jest zatrudniony jako pracownik na etacie, to składa do swojego pracodawcy (przełożonego lub kadr) wniosek, w którym pisze po prostu: "Proszę o udzielenie urlopu ojcowskiego na moje dziecko <imię i nazwisko> w okresie od... do...". Oczywiście zakład pracy musi być poinformowany o fakcie urodzenia dziecka, czyli wcześniej trzeba dostarczyć kopię aktu urodzenia.

Długość urlopu ojcowskiego to 1 tydzień, nie można go dzielić i musi się on zakończyć zanim dziecko skończy roczek. Jeśli Twój Mąż wstrzyma się z wykorzystaniem urlopu do roku 2012, będzie mógł wziąć 2 tygodnie.
 
Do góry