reklama

Wszystko o karmieniu: piersią, butlą..........

Temat na forum 'Archiwum mam styczniowych'11' rozpoczęty przez klaudoos, 27 Listopad 2010.

1. klaudoos

klaudoos sylwestrowa mama 2010

NAPOJE
    Pij bez obaw:
    – wodę mineralną niegazowaną,
    – słabą herbatę lub bawarkę,
    – herbaty owocowe i ziołowe,
    – kawę bezkofeinową albo słabą, normalną,
    – soki owocowo-warzywne,
    – kompoty,
    – jogurty naturalne, kefiry, maślanki

Unikaj: napojów gazowanych (zawierają dużo cukru a bąbelki w nich zawarte mogą powodować kolki)

MLEKO i PRZETWORY MLECZNE
    Jedz ostrożnie:
    jogurty naturalne, kefiry, maślanki, mleko zsiadłe, sery białe (mogą wywoływać reakcje alergiczne)

OWOCE
    Jedz bez obaw:

– banany,
    – brzoskwinie,
    – jabłka,
    – maliny ,
    – jeżyny,
    – porzeczki,
    – agrest,
    – soki, dżemy, jogurty, galaretki z tych owoców

Uważaj na:
    – truskawki, poziomki, cytrusy (uczulają)
    – gruszki i pestkowce, np. śliwki, morele, czereśnie, wiśnie (niekiedy mogą powodować bóle brzucha i kolki)
    – owoce suszone (konserwowane chemicznie)
    – soki, dżemy, jogurty i galaretki z tych owoców

WARZYWA
    Jedz bez obaw:

– ogórki,
    – buraki,
    – marchewkę,
    – ziemniaki,
    – kapustę pekińską
    – kukurydzę,
    – pietruszkę,
    – koperek,
    – soję,
    – szpinak,
    – młodą fasolkę szparagową,
    – dynię,
    – kabaczek,
    – cukinię,
    – wszystkie rodzaje sałat

Uważaj na:
    – cebulę i czosnek - mogą zmieniać smak mleka; cebula powoduje wzdęcia
    – kapusta, kalafior, groch, fasola, brokuły, bób - mają właściwości wzdymające i mogą powodować kolki u dziecka
    – pomidory i seler - zawierają silne alergeny
    – paprykę, chrzan, pory, grzyby

PIECZYWO – jedz zwłaszcza ciemne i pełnoziarniste
    Uważaj na: pieczywo z konserwantami

KASZA, RYŻ, MAKARON– wybieraj zwłaszcza te pełnoziarniste – jedz kilka razy w tygodniu

JAJKA – ugotowane, zarówno na miękko jak i twardo – 2-3 razy w tygodniu

Uważaj na białko – jest bardziej alergogenne niż żółtko

RYBY – jedz najlepiej morskie (ugotowane lub pieczone) – dwa razy w tygodniu

Unikaj:– surowych ryb, np. sushi
    – konserw rybnych i ryb marynowanych
    MIĘSO
    Jedz bez obaw (dwa razy dziennie):
    – mięso białe (drób, mięso z królika)
    – chudą wieprzowinę, jagnięcinę (kilka razy w tygodniu)
    – mięso grillowane lub duszone

Unikaj:– tłustych wędlin, mięsa smażonego,
    – cielęciny i wołowiny (jeśli dziecko ma skazę białkową)

SERY– jedz ostrożnie, są ciężkostrawne

Uważaj na: – sery pleśniowe
    – pikantne sery i twarożki
    – w przypadku skazy białkowej u dziecka wyeliminuj produkty mleczne, ale musisz wtedy pamiętać o przyjmowaniu preparatu wapniowego

TŁUSZCZE
    Używaj bez obaw:

- masła (tylko i wyłącznie; nie stosuj żadnych substytutów),
    – oliwy z oliwek oraz oleju rzepakowego (najlepiej niskoerukowego)

Unikaj:– smalcu i oleju arachidowego

SŁODYCZE – możesz jeść w ograniczonych ilościach

Uważaj na: miód, czekoladę, kakao, mak

ORZECHY– uważaj zwłaszcza na orzeszki ziemne i pistacjowe; zawierają silne alergeny, mogą wywoływać nawet reakcje wstrząsowe

ALKOHOL– wódka i inne wysokoprocentowe alkohole są zabronione
    – możesz sobie pozwolić na kieliszek wina czy małą szklankę piwa od czasu do czasu

PRZYPRAWY i DODATKI
    Przyprawiaj bez obaw:
    świeżymi ziołami,
    – koperkiem, natką pietruszki, szczypiorkiem,
    – majerankiem,
    – kminkiem,
    – innymi łagodnymi przyprawami ziołowymi

Uważaj na:
    barwniki, konserwanty, słodziki polepszacze oraz inne sztuczne dodatki do żywności
    – paprykę, pieprz, chilli, musztardę, ocet (mogą powodować bóle brzucha i kolki),
    – majonez,
    – ketchup
    – sól i cukier (w dużych ilościach)

Obserwuj, jak na Twoją dietę reaguje maluch - jeżeli po spożyciu jakiegoś pokarmu zauważysz u niego niepokój, objawy kolki jelitowej lub wysypkę, to pokarmu tego powinnaś unikać dopóki układ pokarmowy malca nie dojrzeje na tyle, aby go tolerować.

2. marta70

marta70 Fanka BB :)

kochana cóz więcej mozna tu dodać:-)chyba tylko to ze w jednym ze szpitali dają karmiącym mamom piwo karmelkowe,podobno lepiej działa jak bawarki:)
    a i żadnych drożdzówek nie mozna -chodzi tu o drożdze.

3. reklama
  4. malutk_a

malutk_a michasia 08 i antosia 11

moja miala skaze bialkowa i niestety wszystko co zawieralo mleko musialam odstawic ah najbardziej brakowalo mi serow zoltych no i inki, ktora byla rewelacyjna zwlaszcza w szpitalu

5. martusia29

martusia29 Fanka BB :)

Ja pamiętam ze zapisywałam sobie w notesie....kazdy dzień...co jadlam na śniadanie....co na obiad...co na kolację......i w między czasie jakieś przegryzki.....w razie jakiś kropek na buziaczku albo czegoś bardzo ułatwilo mi to przez jaki produkt spożywczy moze być to spowodowane.
    teraz tez zamierzam zapisywać co zjadlam:)
    Wazne jest aby posiłków było 5 w ciągu dnia
    i jeszcze z tego co pamiętam jak pijemy mleko to aby zaczynać od tego co ma najmniej %... i stopniowo zwiększać... ja piłam to 0,5%
    Było ok... i bardzo duzo mięs pieczonych w piekarniku jadlam....nawet piekłam na kanapki schab czy karczek bo wiadomo ze lepiej swoje...a te szynki ze sklepu to naladowane konserwantami.

6. aniwar

aniwar Mamusia Bartusia:*

Powiem wam, że cieżka będzie ta dieta...większosć rzeczy, które uwielbiam nie mozna..pomidory, kalafior, brokuły:-( Troche sie boje, ze jak jeszcze bedzie miał Bartus skaze białkową to juz w ogole nic nie bede miala do jedzenia bo ja uwielbiam nabial a za wedlinami to niekoniecznie. Chyba dla mnie nie bedzie latwo no ale mam nadzieje ze jakos dam rade i dzidzia nie dostanie uczulenia przez to co jem...

7. ariska

ariska Fanka BB :)

pomidory, kalafior, brokuł można tylko trzeba uważać. A nie że jest zabronione. Musimy wszystkiego próbować i patrzeć czy dziecko będzie miało jakieś dolegliwości bo jeden dzidziuś po kalafiorze dostanie wzdęć a drugiemu nic nie będzie. Nie ma co przesadzać bo skończy się na marchewce, ryżu i kurczaku. Później doprowadzimy do niedoborów w organiźmie, pokarm zaniknie i dopiero będzie się działo wtedy.

8. martusia29

martusia29 Fanka BB :)

tak,taka dietka musi być bogata i różnorodna:)

9. malutk_a

malutk_a michasia 08 i antosia 11

ja jadlam czasem pasztety

10. reklama
  11. ariska

ariska Fanka BB :)

12. Gosia_27

Gosia_27 Fanka BB :)

A Ja znalazlam takie cosik :
    Podstawowe zasady diety matki karmiącej piersią to:
    1.Lekkostrawność - powinny przeważać potrawy gotowane i pieczone z niewielką zawartością tłuszczu.
    2.Urozmaiconość obfitująca w witaminy i składniki mineralne - zaleca się spożywanie różnorodnych produktów, będących źródłem białka, węglowodanów, tłuszczów, soli mineralnych i witamin.
    3.Racjonalność - składająca się z trzech głównych posiłków, z których każdy powinien zawierać co najmniej jeden z produktów z poniższych grup:
    a. grupa I - produkty zbożowe (kasze, ryż, makarony, pieczywo, w tym razowe);
    b. grupa II - jarzyny, owoce;
    c. grupa III - produkty białkowe roślinne i zwierzęce(mięso, ryby, jaja, mleko i jego przetwory, rośliny strączkowe);
    d. grupa IV - tłuszcze roślinne i zwierzęce, węglowodany.
    Ilościowo należy stosować najwięcej składników z grupy I i II, zaś najmniej - z IV.
    4.Pełnowartościowość - zaleca się żywność świeżą, wysokiej jakości.
    5.Zwiększona podaż płynów. Ilość wypijanych płynów należy dostosować do pragnienia, a nie do ściśle określonych norm objętościowych. Niedobór płynów może mieć niekorzystny wpływ na wytwarzanie pokarmu.

Dieta powinna być zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb matki i dziecka. Jeżeli zarówno matka, jak i karmione przez nią dziecko dobrze tolerują każdy rodzaj pokarmu, to nie ma żadnego uzasadnienia do ograniczania diety matki.
    W przypadku wystąpienia objawów nietolerancji lub alergii pokarmowej, jak np. zmiany skórne, biegunka, intensywna kolka jelitowa i inne należy spróbować ocenić, jaki lub jakie produkty w diecie matki mogą przyczyniać się do wywoływania w/w objawów i wykluczyć te pokarmy z jej planu żywienia. NIE NALEŻY JEDNAK ODSTAWIAĆ DZIECKA OD PIERSI!

Poleć forum