reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wszystko O Karmieniu Piersia I Butelka

Siara (Colostrum)
To pierwszy pokarm, jaki uzyskuje noworodek. Siara jest gęstym, żółtawym płynem. Jest jej niewiele, ale zawiera bardzo dużo immunoglobulin, zwłaszcza klasy SIgA oraz leukocytów (ochrona immunologiczna). Ma niższą wartość kaloryczną (67 kcal/dl) niż mleko dojrzałe (75 kcal/dl). (Lawrance, 2005)

Mleko dojrzałe (Mature milk)
Od 2 tygodnia po porodzie pierś produkuje już całkowicie dojrzały, wodnisty, klarowny pokarm. Czasem niepokoi on matki swoim wyglądem. Ale tylko pozór. Zawiera wszystko co potrzebuje mały człowiek. Zwiększyła się jego objętość, kaloryczność, zawartość laktozy, tłuszczów, obniżył poziom białka. (Lawrance, 2005)

Fazy karmienia


Mleko I fazy (Foremilk)
W pierwszych minutach ssania: jest wodniste, poziom tłuszczu jest niski (2%). Dziecko zaspokaja pragnienie.

Mleko II fazy (Hindmilk)
W późniejszych minutach ssania: poziom tłuszczu jest wysoki (5- 6%). Dziecko zaspokaja potrzeby żywieniowe.
lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Tylko dobra technika i prawidłowe postępowanie w laktacji zapewnia odpowiednią produkcję mleka. Podane niżej zasady dobrego postępowania w okresie karmienia piersią zapewniają utrzymanie produkcji mleka przez długi czas, a dzięki temu długie i skuteczne karmienie dziecka kobiecym pokarmem.
• Należy karmić często, przynajmniej 8 razy na dobę
• Należy karmić według potrzeb dziecka (gdy jest głodne) i potrzeb matki (gdy piersi są przepełnione)
• Karmienie powinno trwać do zaspokojenia głodu dziecka i opróżnienia piersi matki
• Nie należy podawać nic poza matczynym pokarmem przez pierwsze 6 miesięcy
• Należy unikać stosowania smoczków, kapturków itp.
• Moment karmienia powinien być momentem relaksu
• Nie trzeba stosować specjalnej diety. Pić i zjadać takie ilości pożywienia, żeby zaspokoić pragnienie i głód
• Należy kontynuować karmienie mimo choroby matki lub choroby dziecka
• W drugim półroczu należy rozszerzać dietę dziecka o pokarmy stałe w oparciu o lokalne produkty: warzywa, owoce, kasze bezglutenowe i in. nie zastępując nimi karmień z piersi
• Utrzymać karmienie piersią do drugiego roku życia lub dłużej. Mleko matki zapewnia skuteczną osłonę immunologiczną, szczególnie ważną w okresie wprowadzania do diety dziecka pokarmów uzupełniających.

Czy wiesz, że...

Karmienia nocne są bardzo ważne dla zapewnienia wystarczającej stymulacji gruczołu i dla utrzymania niepłodności laktacyjnej. Jeśli dziecko jest senne i mało aktywne należy:
• rozwinąć je z kocyka, zdjąć ciepłe ubrania, przewinąć
• wybrać do karmienia pozycję siedzącą i pobudzać dziecko do aktywnego ssania

Możesz sama ocenić skuteczność karmienia, jeśli poznasz wskaźniki skutecznego karmienia.

 
reklama
Wszystkie te i inne porady znajdziecie na tej stronie.Ja dostalam przy pierwszym dziecku w szpitalu ksiazke z tego stowarzyszenia i naprawde duzo mi pomogla
 
Spac nie moge przegladam rozne artykuly mam jeszcze taki;


Pewnie nieraz słyszałaś, że im wcześniej przystawisz dziecko do piersi po porodzie, tym lepiej. To prawda. Gdy maleństwo znajdzie się na twoim brzuchu, wkrótce zobaczysz, jak pełznie w kierunku piersi i obraca główkę. To znak, że próbuje odnaleźć pierś, bo dzieci rodzą się z silnym odruchem szukania i ssania. Taki kontakt „skóra do skóry” jeszcze go wzmacnia, budzi też u mamy odruchy wyzwalające laktację. Nim z piersi popłynie rzeka mleka będziesz mieć różne wątpliwości. Wyjaśniamy je ze specjalistą od laktacji.

Dlaczego tuż po porodzie jest mało mleka w piersiach?
Nowo narodzonemu dziecku wystarczy tylko kilka kropel siary – jego maleńki żołądek ma pojemność łyżeczki od herbaty! A ponieważ wytwarzanie mleka i karmienie działa jak sprawny mechanizm, malec ssąc, pobudzi laktację. Piersi szybko zaczną produkować tyle mleka, ile potrzebuje.

Jak długo powinno trwać jedno karmienie takiego maluszka?
Niektóre dzieci potrzebują dziesięciu minut, by się najeść, inne przysysają się na więcej niż pół godziny. Po prostu karm, póki maleństwo samo nie wypuści piersi z buzi. A jeśli w trakcie jedzenia zaśnie, spróbuj je delikatnie pobudzić do ssania, np. łaskocząc brudkę lub policzek. Od początku nie pozwalaj jednak traktować piersi jak smoczka. Jeżeli przestanie przełykać, ale nadal będzie ją trzymać w buzi, wsuń delikatnie najmniejszy palec do kącika jego ust. To dobry sposób, by przerwać karmienie, ilekroć dziecko źle uchwyci brodawkę (jak poznać, że nieprawidłowo ssie, przeczytasz dalej).

A gdy prześpi karmienie?
Musisz go, niestety, obudzić. Noworodka trzeba karmić nie rzadziej niż co trzy godziny. Aby przebudzony maluszek nabrał ochoty do ssania, możesz go przebrać lub zmienić mu pieluszkę. Po kilku tygodniach zacznie sobie robić dłuższe przerwy nocne (może przespać nawet≠ całą noc). Nie trzeba go wtedy budzić.

Ile razy dziennie musi jeść?
W pierwszych dniach i tygodniach życia noworodek musi być karmiony minimum osiem razy na dobę. Nie możesz robić dłuższych odstępów między karmieniami. Przerwy mogą więc trwać najwyżej trzy godziny, ale maluch może zgłodnieć znacznie wcześniej – nawet już po godzinie. Przystawiaj go więc do piersi zawsze, gdy się tego domaga lub kiedy czujesz, że piersi są przepełnione (ale dopiero gdy maluszek opróżni jedną, poozwól mu ssać z drugiej). Z czasem (kiedy dziecko zaczyna dostawać dodatkowe pokarmy, zwykle w szóstym miesiącu życia) przerwy między karmieniami wydłużają się do trzech, czterech godzin.

Czy mam dawać coś coś picia?
Nie! Przez pierwsze sześć miesięcy życia maleństwo nie potrzebuje niczego poza twoim pokarmem. Mleko nie tylko zaspokaja głód, ale też gasi pragneinie. Nie musi więc pić herbatki z koperku czy rumianku.

Jak sprawdzić, że się najada?
Pójdź do przychodni i zważ malucha. Jeżeli twoje maleństwo przybiera na wadze 180–210 g tygodniowo, możesz spać spokojnie. Powinnaś jednak wiedzieć, że około trzeciego–szóstego tygodnia może ci się zdarzyć tzw. „kryzys laktacyjny”. To dlatego, że apetyt twojego głodomorka stopniowo rośnie. Kiedy więc zacznie się częściej domagać karmienia, dłużej będzie ssać, nie martw się – tak stymuluje piersi do zwiększenia produkcji pokarmu. Jeśli nie zaczniesz dziecka dopajać lub dokarmiać – z obawy, że jest głodne – kryzys minie w ciągu dwóch, trzech dni.

Jak przystawiać noworodka?
Dbaj, by w czasie karmienia maluszek był zwrócony do ciebie całym ciałkiem – brzuszek do brzucha. Powinien uchwycić brodawkę z dużą częścią lub całą otoczką, tak aby pierś wypełniała jego buźkę. Nie ograniczaj mu więc do niej dostępu palca≠mi – nie chwytaj piersi między dwa palce (w ten sposób będziesz blokować wypływ mleka, co sprzyja zastojom). Po prostu ujmij pierś czterema palcami od spodu, kciukiem od góry, układając dłoń w literę „c”. Dotknij wtedy górnej i dolnej wargi dziecka brodawką, a gdy szeroko otworzy usta, energicznym ruchem nałóż otwartą buzię na pierś (a nie odwrotnie!).

A skąd będę mieć pewność, że dziecko dobrze ssie?
Wtedy nosek i broda przylegają do piersi, wargi są wywinięte i przypominają rybi pyszczek (tworzą równocześnie kąt rozwarty), otoczka się nie marszczy, a policzki się nie zapadają. Nie słychać też cmokania, tylko regularne przełykanie i postękiwanie. Absolutnie nie powinnaś czuć bólu (gdy się pojawi, przerwij karmienie), tylko lekkie pociąganie lub mrowienie związane z wypływem pokarmu. 


TEKST: BOŻENA CZERWIŃSKA
konsultacja: Elżbieta Bartha międzynarodowy konsultant laktacyjny
 
joasia fajna stronka :tak:
mnie w mojej szkolce rodzenia nawkladali tej wiedzy do glowy, w zasadzie dokladnie sie zgadza z tym co moglam przeczytac od ciebie... o mechanizmie powstawania pokarmu, pozycjach dokarmienia, higienie piersi i diecie matki...
indoktrynizowali zeby nie kupic butelki ni smoczka i poki co dalam sie przekonac, teraz czas na praktyke...:cool2:
 
Dziewczynki poczytajcie sobie i do dziela nie podawajcie sie,Skoro kobieta ktora adoptowala dziecko moze je karmic piersiom to wy takze.Jestem z wami myslami bedzie dobrze tylko glowa do gory!!!!!!:-)
 
sprawdzilam te adresy i widze ze w moim miescie rodzinnym (stolicy wojewodztwa) nie ma:no:
na szczescie jest SZPITAL PRZYJAZNY DZIECKU :-) ktory realizuje specjalny program m.in odnosnie karmienia...
i widze ze moj szpital tu w KL, w ktorym bede rodzic jest powiazany doladnie z tym samym programem swiatowej organizacji zdrowia, fajnie :-)
dobra moge isc rodzic...:cool2:
 
Podobno mozna zadzwonic do ktores z nich a i tak udziela porad nie wiem jak w innych miesjscowosciach ale u mnie jak dzwonilam do grupy sparcia na izbie przyjec jak mialam zapalenie piersi i nie wiedzialam co z tym robic to powiedzieli mi zebym sobie darowala to karmienie :wściekła/y: Moze te poradnie sa lepsze okaze sie jak urodze maluszka
 
reklama
a wlasnie to jest ten problem w druga strone, no i jak to sie skonczylo?

M_ktosiu,
do pół roku tylko cycuś, potem stopniowo wprowadzałam nowe pokarmy i np. kaszę moja Ola od początku jadła łyżeczką, a jak skończyła 9 miesięcy to dostała od babci kubek niekapek i spodobał się jej bardziej niz butelka ze smokiem. Tylko mi było troszkę ciężko przez te pierwsze pół roku, bo nigdzie bez mojego ssaka nie mogłam się ruszyć:tak:
 
Do góry