reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyprawka dla majowego szkraba :)

iwonka2006

Szczesliwa mamusia!
Dołączył(a)
22 Marzec 2006
Postów
13 692
Jak w temacie czylio wspolnie jako pierworodki jak i mamy juz doswiadczone postaramy sie wspolnie naszykowac wyprawke dla naszych wyczekiwanych malenstw:-)
Wyprawka dla dziecka Przygotowanie do narodzin dziecka wiąże się także z przygotowaniem zestawu przedmiotów niezbędnych do jego pielęgnacji i ubranek. Szykując wyprawkę, nie wpadaj w panikę, czy zdołasz zgromadzić wszystko i czy wystarczy Ci na to pieniędzy. Warto porozmawiać ze znajomymi, którzy mają aktualnie małe dzieci, i skorzystać z ich doświadczeń, jednak ze świadomością, że nie musimy w 100% ich powielać.
Dowiedz się, co postanowiły sprezentować babcie dziecka. Nie ulegaj presji reklam - najczęściej ich oferta nie odpowiada rzeczywistym potrzebom. Nie wszystkie przedmioty, a zwłaszcza ubrania, muszą być przyniesione wprost ze sklepowej półki. Dobrym zwyczajem jest przekazywanie odzieży "z dziecka na dziecko" wśród znajomych i przyjaciół, zwłaszcza że małe rozmiary ubrań dzieci noszą krótko i nie zdołają ich zniszczyć. Zakupy można zrobić także w sklepie z używaną odzieżą. Ubrania tam sprzedawane są niejednokrotnie dobrej jakości, a dwukrotne wypranie ich lub wygotowanie i wyprasowanie sprawią, że będą one bezpieczne dla dziecka.
Pierwsze ubranka
  • body z długim i krótkim rękawkiem - ok. 5. sztuk. Zwróć uwagę, by otwór na głowę był odpowiednio duży, tak, by nie trzeba było przeciskać jej na siłę. Body jest wygodne, ponieważ zapięcie na dole uniemożliwia odsłonięcie gołych plecków. Alternatywą dla body mogą być zawiązywane z boku koszulki (z krótkim rękawem).
  • kaftaniki (z długim rękawem) zawiązywane z boku - od 4 do 6 sztuk
  • śpioszki - 3 sztuki
  • czapeczki - 2 cienkie i 1 cieplejsza
  • pajacyki - 2- 4 sztuki. Jest to jednoczęściowe ubranie wierzchnie (z długim rękawem), odpinane w pupie tak, aby do zmiany pieluszki nie trzeba go zdejmować.
  • cieplejsze pajacyki - ok. 2 sztuki
  • skarpetki - 2-3 sztuki. Zwróć uwagę, by nie miały obcisłych gumek.
  • sweterki lub bluzy zapinane z przodu - 2 sztuki
  • ciepły kombinezon, jeżeli dziecko urodzone jest jesienią lub zimą, albo cienki kombinezon bawełniany dla "letnich" maluchów
Do zimowych spacerów potrzebować będziemy także: rękawiczek; ciepłego śpiworka; ciepłej czapki. Do letnich spacerów natomiast potrzebna jest cienka czapka z daszkiem.
Pamiętaj, że najmniejszym możliwym rozmiarem dostępnym na rynku jest rozmiar 56. Nie kupuj jednak zbyt wielu małych rzeczy, bo dziecko szybko wyrośnie i nie zdąży zużyć wszystkich "kreacji".
Ubranka mające bezpośrednią styczność ze skórą powinny być wykonane z naturalnych materiałów - np. bawełna, batyst, frotte, z niewielką najwyżej domieszką elastiku. Nie powinny mieć ostrych szwów ani guzików, które mogłyby uwierać. Przed pierwszym założeniem należy je wygotować.
Rzeczy do spania, spacerów i werandowania dziecka
  • kocyki - 2 cienkie i 1 cieplejszy
  • poszewki na kocyki - 2- 3 sztuki
  • prześcieradełka -do wózka i łóżeczka (np. praktyczne frotte z gumkami) - 2-3 sztuki
  • śpiwór ciepły do wózka na zimę
  • ceratki do podłożenia pod prześcieradło - 2 sztuki
  • pieluszki bawełniane - praktyczne do używania jako prześcieradełko, do przykrycia dziecka, gdy jest ciepło, albo do osuszania ciałka po kąpieli.
  • pieluchy tetrowe - ich liczba zależna jest od tego, jaki sposób pieluchowania dziecka wybierasz. Jeżeli używać będziesz pieluch tetrowych, potrzebujesz ich ok. 60 sztuk (zakłada się je bowiem podwójnie). 30 kompletów daje Ci taki komfort, że nie musisz prać ich częściej niż raz na dwa dni. Jeżeli będziesz używać pieluszek jednorazowych, zaopatrz się w ok. 10 sztuk - będą przydatne do podłożenia jako prześcieradełko przy przewijaniu malucha lub do wycierania buzi.
Noworodek do spania nie potrzebuje poduszki ani kołdry. Płaskiej poduszki zaczynamy używać, gdy malec opanuje swobodnie umiejętność przewracania się z brzucha na plecy (ok. 5. miesiąca życia). Gdy w pomieszczeniu jest chłodno, wystarczy przykryć dziecko dodatkowym (lub cieplejszym) kocykiem. Nie ma także potrzeby różnicowania sposobu ubierania w ciągu dnia i w nocy. Kosmetyki i przybory toaletowe
Kosmetyki powinny być przede wszystkim jak najprostsze i w małej ilości. Nowości wprowadzaj ostrożnie, żeby móc zaobserwować ewentualną reakcję alergiczną. Wybieraj kosmetyki bez dodatków zapachowych i barwników. Zaopatrz się w:
  • nie perfumowane mydełko dla niemowląt Najlepiej żeby pH wynosiło ok.5,5. Zwróć uwagę, czy posiada atest PZH.
  • waciki (przydatne do przemywania oczu, okolic krocza)
  • gaziki
  • pałeczki do czyszczenia uszu i noska
  • myjki - 2-3 sztuki
    Nie używamy gąbki, ponieważ nie można jej zdezynfekować.
  • miękka szczotka - z naturalnego lub sztucznego włosia
  • nożyczki do paznokci (z zaokrąglonymi końcami)
  • środek do natłuszczania skóry dziecka - może być to oliwka do pielęgnacji niemowląt. Jeżeli dziecko ma tendencję do przesuszania się skóry, lepiej natłuszczać ją parafiną. Dobrze natłuszcza, a także działa odżywczo na skórę oliwka z oliwek (z pierwszego tłoczenia), jak również linomag w płynie.
  • tłusty krem do pupy - np. z dodatkiem cynku
  • bawełniana pielucha, a w późniejszym okresie ręcznik frotte do osuszania dziecka po kąpieli
  • niealergizujący proszek do prania (lub płatki mydlane)
Sprzęty codziennego użytku
  • łóżeczko - zwróć uwagę, czy ma wyjmowane szczebelki (przyda się to w późniejszym okresie) i czy ma regulowaną głębokość. W pierwszym okresie życia noworodek może spać w koszyku.
  • wanienka plastikowa
  • termometr do mierzenia temperatury wody.
  • wózek głęboki - powinien zawierać wyjmowaną przenośną gondolkę, folię przeciwdeszczową oraz parasolkę. Najpraktyczniejszy jest wózek wielofunkcyjny, z którego można zrobić spacerówkę, gdy dziecko zacznie siedzieć. Ważne, by nie miał zbyt małych kółek - trudno go wtedy prowadzić.
  • nosidełko - przeznaczone do noszenia dziecka z przodu, ze sztywną podpórką pod plecy i głowę dziecka.
  • torba podręczna - będziesz w niej stale miała "zestaw SOS" do przewinięcia i ew. przebrania maluszka poza domem.
  • fotelik samochodowy spełniający parametry bezpieczeństwa.
Apteczka
  • 70-procentowy spirytus do przemywania pępka (potrzebne będą też gaziki lub patyczki jednorazowe).
  • gencjana - roztwór wodny (pomocna przy pleśniawkach) oraz spirytusowy (do pielęgnacji pępka).
  • rumianek - do robienia naparów (przemywania oczek, narządów płciowych) lub dodawany do kąpieli (świetny w profilaktyce krzywicy; kąpiele z dodatkiem rumianku dostarczają dziecku również cennych witamin).
  • sól fizjologiczna - do płukania oczek w przypadku ropienia lub noska, gdyby zdarzył się katar.
  • maść nagietkowa - działa gojąco i regenerująco na skórę. Jest to maść pierwszej pomocy w razie pojawienia się wysypki.
  • paracetamol (w czopkach, dawka 50 lub 80 mg, lub w syropie). Preparat potrzebny w razie gorączki. Pamiętaj, że każda gorączka u noworodka jest bezwzględnym wskazaniem do kontaktu z lekarzem.
  • termometr lekarski.
 
reklama
Ja na poczatek moge powiedziec ze kaftaniki moze tylko z poczatku sa uzywane bo to jest jednak wygoda za nim sie zgrabnie nauczymy rozbierac i ubierac maluszki.Rzeczy w rozmiarze 56 kilka sztuk w zupelnosci wystarczy.U mnie najlepiej sprawdzily sie body i spioszki.Body dobrze podtrzymuja pieluszki.Od poczatku uzywalam pampersow(nie chodzi mi o marke ale o wygode) Ale mimo wszystko okolo 15-20 sztuk zwyklych pieluch tetrowych.to kladzenia na dno wanienki np moga byc potrzebne,na wizyte u lekarza,na kladzenie pod glowke bo sie czesto moze dziecku ulac czy latem zamiast kocyka do przykrycia dziecka a takze do podwojnego pieluchowania(oprocz pampersa czesto lekarze zalecaja na poczatku dodatkowe wlozenie pieluchy tetrowej w celu szerszego roztawienia nozek dziecka co ma byc dobre na bioderka mlucha).
Jesli chodzi o kosmetyki przy piewrszym dziecku nakupowalam jak glupia wszel;kich roznosci a bylo to z seri Nivea i niestety i tak nie zuzylam ich wogole bo dziecko bylo alergiczne i tylko w role wchodzily kosmetyki z apteki Oilatum,Balneum -drogie i na krotko starczaja oraz do pielegnacji skory dziecka masci kremy robione na recepte do pielegnacji skory dziecka.Linomag lub inne masci na pupcie,plyny do prania Lovela.
Polecam tez
-podklady do przewijania
KOLOROWE podkłady do przewijania FIXIES 60x60 (273566883) - Aukcje internetowe Allegro
-takie platki kosmetyczne,do przemywania pupy dziecka
PŁATKI KOSMETYCZNE Dzidziuś Cleanic 60szt. (276059365) - Aukcje internetowe Allegro
A na zatkany nosek u niemowlaka
FRIDA na katar w PUDEŁKU + filtry 14szt. wys. 5zl (272389107) - Aukcje internetowe Allegro
Dla mam
-duze ilosci wkladek laktacyjnych .
-podklady poporodowe kilka paczek
Niezastąpione podkłady poporodowe dla kobiet!!!! (276406026) - Aukcje internetowe Allegro

To tyle co na razie sobie przypomnialam
 
Iwonko fajny wątek i napewno chętnie skorzystam ze wszystkich tych rad bo czasem to czuję taki malusi zawrót głowy tyle tego wszystkiego wokól a w sumie niewiadomo co tak naprawdę potrzebne:baffled:ubranek mam kilka sztuk póki co i jak narazie na rozmiar 62 bo na 56 to zdecyduje się dosłownie na znikomą ilość zresztą zobaczymy jak puchaciątko będzie rosło w ostatnim roku u znajomych i rodzinki urodziły się 3 dzieciaczki z tego dwoje z nich nawet nie nosiło ubranek 56 bo odrazu były na nie za małe no to jak kompletujemy to mam pytanka lepszy śpiworek czy kocyk?? ewentualnie kołderka??
 
Puchatka ja Vanesske urodzilam w polowie pazdziernika.Nie kupowalam spiworka.Ja mysle ze cieply kocyk lepszy niz spiworek.Tzn ja mialam rozek ktory grubosciowo jest jak kolderka.Z poczatku czesto moje dziecko w nim tylko przebywalo.Malutkie dzieci czesto sie przegrzewaja to zalezy kto ma jaka temperature w domu latem czy zima.Lepiej jest przykryc dziecko na cebulke jak i ubrac na cebulke niz jedna ciepla koldra.Np kocyk mozesz zlozyc na pol i wtedy juz jest podwojna warstwa prawda?????Powiem tak ja kupilam przed narodzinami komplet kolderki i poduszki i mialam jakby co....Kiedys ogladalam program na tvn Style i w sumie nie polecali spiworkow na tak malenkie dzieci bo ze jednak pod czas snu moga sie zsunac i przydusic w ten sposob........

Tak naprawde to ja tez mialam rzeczy w rozmiarze 56(kupiony taki typowy zestaw) tylko na wyprawke do szpitala ale i wieksze tez bo tam gdzie ja akurat rodzilam to dzieci byly ubierane w rzeczy przywiezione z domu...... Rozmiar 62 srednio starcza do 3 miesiaca zycia o ile dziecko nie rodzi sie ze wzrostem 60cm:).
 
Ja mam i taki i taki,Tyle ze polarowy to taki cieniutki a drugi jest dosc gruby i miesisty taki:)
Ciekawe jakie te lato bedzie w tym roku bo jak bedzie znow 16 stopni w dzien to zimnica normalnie no ale to wyjdzie w praniu......'
Ja z Vanesska w ciazy juz zbieralismy pampersy,naprawde z poczatku idzie ich mnostwo,8 sztuk dziennie to byla srednia..Karmilam ja piersia i co karmienie to byla bomba......
 
ten kocyk jest bardzo fajny i wydaje mi sie praktyczny bo z jednej strony jest bawelniany,napewno sobie kupie Kocyk Polarowo-Bawełniany -by 4baby (275490665) - Aukcje internetowe Allegro
ten polarkowy co mam jest maly a akrylowy duzy.I w roznych sytuacjach byly wykorzystywane.Mam tez taki podwojny na zatrzaski ze z niego w sumie mozna zrobic spiworek,jak znajde gdzies na allegro to dam link
o cos w tym stylu... 2o2 Śpiworek kocyk becik rożek okrycie 3w1 HIT!! (272407282) - Aukcje internetowe Allegro
 
Body tak zapinane spokojnie moga zastapic kaftaniki,bo jest bardzo latwo w nie ubrac noworodka.Zreszta nie raz na moim dziecku kaftanik sie rolowal pod spiochami i napewno to nie jest wygodne a body zpiete w kroku wiadoma sprawa...
NOWE BODY ROZPINANE ROZ. 62 Z ATESTEM (276871478) - Aukcje internetowe Allegro
Nie polecam zadnych zapinan na plecach.
Te sa sliczne spiochy i nie drogie. Wogole ta firma ma sliczne kolorowe ubranka a nie widzialam ich w sklepie nigdy...
ŚPIOSZKI EWA - 62cm / NAJTANIEJ!!! - OKAZJA! (275390562) - Aukcje internetowe Allegro
 
Iwonka- ten śpiworek, kocyk, becik rewelacja. Mieszko dostał od mojej teściowej śpiworek i sprawdził sie fantastycznie do spania na jesień/zime, ale zapinał on się na zamek i rączki pozostawały na wierzchu bez przykrycia. A w tym kocyko/śpiworku fajnie to rozwiązano!

A ja ze swojego doświadczenia podpowiadam jeszcze, żeby przy zakupie śpioszków i pajacyków zwrócić uwage aby koniecznie były rozpinane dołem. Zmiana pieluchy wówczas, zwłaszcza w nocy nie zabiera aż tyle czasu. Sama kiedys oglądając wzorki na spioszkach i zachwycając sie słodkimi aplikacjami nie zwróciłam na to uwagi. No i potem przesliczne spioszki było rzadko uzywane....
 
reklama
Agusiaa oczywiscie ze to cenna uwaga o zapinanych spiochach w kroczu! Co dwie glowy to nie jedna i o to chodzi:tak::-):-):-):-)Ten link co podalam ze spiochami maja takie zapinanie:tak:
 
Do góry