reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop macierzyński, wychowawczy, becikowe itp...

aqua1-23

Mama Marcowa 06` Wrześniowe mamy'08
Dołączył(a)
26 Październik 2005
Postów
1 963
Miasto
Częstochowa
Moze przyda się ten watek bo w naszym prawie jest wiele nieścisłości a i pracodawcy nie zawsze działają zgodnie z nim.

ja mam pytanie takie

jakie dokumenty i gdzie muszę złożyć po urodzeniu drugiego dziecka jak obecnie jestem na urlopie wychowawczym - czy do firmy czy do zus-u:confused: bo z tego co się orientowałam to macierzyński mi przysługuje

ja mam kadry w Poznaniu i bardzo ograniczony kontakt z nimi- żeby się coś dowiedzieć czy załatwić to cud.
Teraz czekam sobie na legitymacje ubezpieczeniowa mam nadzieje, ze zdąża mi ja łaskawie podbić i odesłać przed porodem.
 
reklama
z tego ci mi powiedziały panie u mnie w kadrach to po urodzeniu dziecka właśnie do kadr zanosi się papiery, które dostaje się przy wypisie (zaświadczenie że urodziłaś i bodajże wniosek o macierzyński)i donosi się metrykę urodzenia dziecka. W ZUSie ostatnio mi powiedzieli, że macierzyński wypłacają oni tylko jeśli zakład zatrudnia mniej niż 20 osób. W pozostałych przypadkach płaci zakład pracy
 
Kate - mi kadrowa powiedziała że zadnego wniosku o macierzyński nie trzeba składać , tylko papiery że sie urodziło
 
Kazda firma może mieć swoje wewnętrzne procedury odnośnie macierzyńskiego, które uzupełniają ogólne przepisy kp. U mnie wniosek o macierzyński jest konieczny :tak:
 
Aqua - jeśli zakład zatrudnia powyżej 20 osób to wypłaca zakład i zbiera dokumentację jeśli poniżej to ZUS. Dokumentem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - to już po porodzie oczywiście, a także oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka bo jeśli jest kolejne to przysługuje dłuższy macierzyński czyli 20 tygodni, bo przy pierwszym 18.
Pamiętajcie różwnież że mąż może być na "tacierzyński" warunek jest taki że kobieta musi wybrać 14 tygodni macierzyńskiego a resztę może tatuś np.; jeśli kobieta musi wrócić z jakiś względów wcześniej do pracy lub podjąć pracę.
 
Witam!
Może komuś przyda się też wiadomość że mąż może dostać 2 tygodnie opieki nad żoną po porodzie:-D Wystarczy chyba tylko wypis ze szpital, ale to induywidualnie trzeba w pracy zapytać. Wiem, że napewno coś takiego jest:-) Przyda sie jeśli mąż jest pomocny;-) Nie wiem czy to możliwe, ale jeśli żona jest po cesarskim cięciu to chyba przysługuje troche więcej tej opieki. W każdym bądz razie 2 tygodnie czyli 10 dni roboczych należy sie napewno i warto to wykorzystać:-)
 
Witam!
Może komuś przyda się też wiadomość że mąż może dostać 2 tygodnie opieki nad żoną po porodzie:-D Wystarczy chyba tylko wypis ze szpital, ale to induywidualnie trzeba w pracy zapytać. Wiem, że napewno coś takiego jest:-) Przyda sie jeśli mąż jest pomocny;-) Nie wiem czy to możliwe, ale jeśli żona jest po cesarskim cięciu to chyba przysługuje troche więcej tej opieki. W każdym bądz razie 2 tygodnie czyli 10 dni roboczych należy sie napewno i warto to wykorzystać:-)

Standardem są 2 dni przysługujące na urodzenie dzieciątka, a na opiekę nad matką z dzieckiem przysługuje tatusiowi zwykłe L4 80% płatne. Nie wiem jak to wygląda w praktyce, któraś już ma to obcykane? Kto je wystawia?
 
Jesli chodzi o zwolnienie dla meza - to akurat wiem, choc mnie to nie dotyczy hehehehe
Jak lezalam w szpitalu, to dziewczyna ode mnie z sali brala dla swojego meza. Normalnie od lekarza w szpitalu. Tylko wlasnie musi byc zaznaczone ze to opieka nad zona. Po cesarce przysluguje tak samo dwa tygodnie.
 
reklama
Do góry