reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy, porady prawne, co załatwić po porodzie

RMU-a ma też dłuższą ważność niż stempel w legitymacji, przynajmniej u mnie tak traktują, bo np. RMU-a za listopad będzie ważne do 15 stycznia, bo zdaje się, że pracodawca ma obowiązek złożenia go do ZUS do 15-go.
RMUA nie składa się w ZUS. Ale fakt - jeżeli wypłata jest w listopadzie, pracodawca rozlicza się w ZUS do 15 grudnia - i automatycznie 30 dni ważności mija 15 stycznia :-)
 
reklama
"...Już następnego dnia (pracującego) po porodzie można odebrać akt urodzenia w Urzędzie
Stanu Cywilnego
Do odbioru aktu będą potrzebne dowody osobiste rodziców dziecka i akt ślubu..."

A orientuje się może któraś z Was, co w sytuacji, gdy tatuś pływa i w chwili urodzenia dziecka będzie na morzu... Mój mąż wróci dopiero jak mały będzie miał 2 miesiące. Czy wydadzą mi akt urodzenia małego tylko na mój dowód???
 
Farbka jeśli to mąż to możesz odebrać akt urodzenia sama ale z tego co wiem będziesz potrzebowała jego dowodu osobistego. Bo ojcowie też mogą sami załatwiać akt urodzenia i wtedy potrzebują akt ślubu i obydwa dowody osobiste
 
ja też dostaję co miesiąc RMUA pocztą, ale nie ma na nich żadnych pieczątek...
to jest wydruk z programu komputerowego, ale nazwany jest RMUA i sa wszystki informacje o okresie zatrodnienia i wysokości odprowadzanycch składek
mam nadzieję, że to nie będzie problem, że nie ma żadnych pieczątek
chociaż z tego co pamiętam to przy pierwszym porodzie nikt mnie w szpitalu nigdy nie zapytał o żadną książeczkę ani RMUA, kompletnie o żadne zaświadczenie.
tak samo w przychodni, podczas szczepień synka, od urodzenia w zasadzie nikt nigdy nie prosił mnie o zaświadczenia o składkach
 
Jeśli chodzi o akt urodzenia - jeżeli rodzice są małżeństwem, odebrać akt może tylko jedno z nich i - o ile mnie dobrze poinformowano - jedynie ze swoim dowodem osobistym.
Jeśli natomiast rodzice nie są małżeństwem, to mają dwa wyjścia:
- po urodzeniu dziecka idą razem do USC
- przed urodzeniem, z zaświadczeniem od ginekologa o ciąży, idą razem do USC, gdzie ojciec uznaje "dziecko poczęte" - i z tym uznaniem mama po porodzie może resztę załatwić sama.

Dominika81 - ten wydruk w zasadzie powinien być podbity pieczątką i podpisany przez kogoś, zerknij, są nawet na nim odpowiednie miejsca na to, osobno na ubezpieczenie społeczne, osobno na zdrowotne - ale nie sądzę, żebyś miała z tego tytułu jakieś problemy :-)
O zaświadczenia Cię nie proszono właśnie ze względu na ustawę, w niektórych miejscach się do niej stosują - jeśli coś i tak przysługuje bezpłatnie, to po co dodatkowe papierki...
 
Ja mieszkam w Pile a pracodawca jest w Poznaniu. Co miesiąc dostaję tylko "świstek" z wypłatą. A RMUA dostaję raz na rok, jakoś w styczniu. Chyba musiałabym zadzwonić do nich by przysłali mi jakiś aktualny wydruk.
 
Dziewczyny a jak to jest z tym tacierzyńskim??

czy mąż może go wykorzystać dopiero jak mi skonczy sie macierzyński??
A czy jak ja urodze to na okres połogu mam automatycznie macierzyński czy najpierw zwolnienie a potem macierzyński??

Bo jak On nie bedzie mógl wykorzystac tacierzyńskiego zaraz po moim porodzie to troche lipa bo nie ma urlopu i bedzie musial isc do pracy i nie bedzie mogl mi pomóc i zastanawiam sie jak to jest....
 
Aniwar - od dnia porodu masz automatycznie macierzyński.

Z tacierzyńskim to nie pamiętam w tej chwili, sprawdzę, albo może ktoś będzie wiedział - ale wydaje mi się, że on nie ma związku z Twoim macierzyńskim.
W każdym razie - mąż ma prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka, to raz, a dwa - może wziąć zwolnienie lekarskie i otrzymać zasiłek opiekuńczy - jeśli to będzie zwolnienie na opiekę nad Tobą, to przysługuje mu takiej opieki 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.
 
reklama
Aniwar ten tydzień, który mu się należy (już nie wiem czy on się nazywa też tacierzyński czy po prostu ojcowski, bo różnie się spotkałam) to może wziąć równocześnie z Twoim macierzyńskim. Natomiast gdyby miał brać ten prawdziwy tacierzyński to w zamian za Twój macierzyński ale chyba dopiero po 8 tygodniach macierzyńskiego czy jakoś tak jeśli Ty chciałabyś wrócić do pracy.
A od dnia porodu liczy Ci się już macierzyński a nie żadne zwolnienie, nawet jeśli byłoby wcześniej wystawione na dłuższy okres niż dzień porodu.
 
Do góry