reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wychowawczy a nowa praca, co z odprawą?

szamretka

Początkująca w BB
Dołączył(a)
16 Luty 2010
Postów
19
Miasto
Łódź
Witam,
jestem zatrudniona jako kierownik sklepu w firmie Z. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. W czasie mego urlopu firma zamkneła mój sklep (zlikwidowała) i zwolniła pracowników, mnie z racji wychowawczego to omineło. W chwili obecnej szukam nowej pracy. Gdy podczas rozmów informuje przyszłych pracodawców o wychowawczym to nagle kontakt się urywa, teraz gdy pierwszy raz o tym nie wspomniałam przeszłam 3 etapy rozmów i dziś się okaże czy będę miała nową pracę czy nie. Ale nie w tym rzecz. Chodzi o to, że chciałabym podjąć nową pracę, ale od starego pracodawcy dostać odprawę (w końcu nie mam gdzie wrócić do pracy i musze czegoś szukać). Jak to zrobić? Żeby dostać odprawę muszę zostać zwolniona przez pracodawce Z, czyli "wrócić do pracy" o czym musze go poinformować 30dni wcześniej. Z kolei przyszły pracodawca chce abym podjeła pracę jak najszybciej i tych 30dni nie poczeka. Wiadomo ze nie mogę na wychowawczym podjąć pracy na pełen etat. Czy to co chcę osiągnąc jest w
świetle prawa wykonalne? W sumie przychodzi mi do głowy taka "zagrywka": złożyć wniosek o przerwanie wychowawczego a ponieważ po tych 30dniach pracodawca i tak nie będzie miał mi do zaoferowania pracy to od razu dogadac się w sprawie odprawy i rozwiązania umowy? Tylko co jeśli stary pracodawca domyśli się, że chce zacząć nową pracę? Ddodam tylko że nowa praca to głównie siedzenie w exelu i wykonywanie raportów z działalności sklepów i dzwonienie do nich - zdalna praca więc teoretycznie mogłabym ją wykonywac z domu (tak tłumaczyć staremu pracodawcy).
Druga kwestia, jeśli się nie da tak zrobic to musze złożyć wypowiedzenie u pracodawcy "Z" i czy nie będzie wielkim grzechem jeśli kilka dni przed jego ukończeniem (a więc jeszcze na wychowawczym) rozpocznę pracę u nowego pracodawcy? Okres wypowiedzenia 2 tygodnie.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
reklama
jestem zatrudniona jako kierownik sklepu w firmie Z. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. W czasie mego urlopu firma zamkneła mój sklep (zlikwidowała) i zwolniła pracowników, mnie z racji wychowawczego to omineło. W chwili obecnej szukam nowej pracy. Gdy podczas rozmów informuje przyszłych pracodawców o wychowawczym to nagle kontakt się urywa, teraz gdy pierwszy raz o tym nie wspomniałam przeszłam 3 etapy rozmów i dziś się okaże czy będę miała nową pracę czy nie. Ale nie w tym rzecz. Chodzi o to, że chciałabym podjąć nową pracę, ale od starego pracodawcy dostać odprawę (w końcu nie mam gdzie wrócić do pracy i musze czegoś szukać). Jak to zrobić? Żeby dostać odprawę muszę zostać zwolniona przez pracodawce Z, czyli "wrócić do pracy" o czym musze go poinformować 30dni wcześniej.

Tak. Odprawa przysługuje w sytuacji, gdy umowa zostaje wypowiedziana z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Musiałaby Pani zatem wrócić do pracy, dostać wypowiedzenie i przepracować okres wypowiedzenia (chyba, ze pracodawca zwolni Panią z obowiązku świadczenia pracy).

Z kolei przyszły pracodawca chce abym podjeła pracę jak najszybciej i tych 30dni nie poczeka.
Ale to nie kwestia 30 dni, ale jeszcze przecież okresu wypowiedzenia i momentu, w kórm Pani otrzyma wypowiedzenie.

Wiadomo ze nie mogę na wychowawczym podjąć pracy na pełen etat.
Nie ma takiego zakazu.

Czy to co chcę osiągnąc jest w

Wykonalne, choć niełatwe i wymaga dobrej woli Pani pracodawcy (obecnego), który moze np. zwolnić Pania z oboaiwązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia lub skrócić okres wypowiedzenia.

W sumie przychodzi mi do głowy taka "zagrywka": złożyć wniosek o przerwanie wychowawczego a ponieważ po tych 30dniach pracodawca i tak nie będzie miał mi do zaoferowania pracy to od razu dogadac się w sprawie odprawy i rozwiązania umowy?
Nie jest to zabronione.

Tylko co jeśli stary pracodawca domyśli się, że chce zacząć nową pracę? Ddodam tylko że nowa praca to głównie siedzenie w exelu i wykonywanie raportów z działalności sklepów i dzwonienie do nich - zdalna praca więc teoretycznie mogłabym ją wykonywac z domu (tak tłumaczyć staremu pracodawcy).
Druga kwestia, jeśli się nie da tak zrobic to musze złożyć wypowiedzenie u pracodawcy "Z" i czy nie będzie wielkim grzechem jeśli kilka dni przed jego ukończeniem (a więc jeszcze na wychowawczym) rozpocznę pracę u nowego pracodawcy?
Zgodnie z prawem moze Pani pracować na nieskończenie wielu etatach.


 
Bardzo serdecznie Pani dziękuję za odpowiedź. A co do niemożności podjęcia pracy na pełen etat na wychowawczym chodziło mi o to, że zgodnie z prawem na wychowawczym nie można podjąć pracy, która wykluczałaby sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem i myślałam, że praca na pełen etat automatycznie się pod to kwalifikuje??
Pozdrawiam i dziękuję
 
Bardzo serdecznie Pani dziękuję za odpowiedź. A co do niemożności podjęcia pracy na pełen etat na wychowawczym chodziło mi o to, że zgodnie z prawem na wychowawczym nie można podjąć pracy, która wykluczałaby sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem i myślałam, że praca na pełen etat automatycznie się pod to kwalifikuje??
Praca na etat (cały) to niekoniecznie 40 godzin poza domem. Sam wymiar etatu o niczym nie przesądza. Jest wiele przypadków, w których osoba zatrudniona na część etatu ma większe obciążenia czasowe i mniejszą elastyczność niż ktoś inny pracujący w pełnym wymiarze.
 
Do góry