reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Ja miałam 0, 3 i 0, 2 ale nie pamiętam które białko ile...Nie pamiętam i w sumie nie chce już tego pamiętać...

Nie masz powodów do zmartwień, ale na pewno jak coś cię zaniepokoi to pamiętaj o tym, że jesteś w jakieś tam zawężonej grupie ryzyka i obserwuj aktywność dziecka pod koniec ciąży. Uważam też, że warto namówić lekarza na częstsze kontrole usg (raz na miesiąc czy dwa), sprawdzanie stanu łożyska i przepływów. Tak na wszelki wypadek by nic nie przegapić...
 
reklama
Mavi jeden lekarz pokiwał głową na widok moich badań i coś zaczął mówić o możliwości terminacji, prawie nic z tego do mnie nie dotarło (ogromny stres). Natomiast drugi (prowadzący) powiedział że to tylko wyliczenie ryzyka, statystyki i nic więcej. A moje dzieciątko jest zdrowe. Miał rację. Kwalifikacja do jakiś statystyk nic nie znaczy. Testy pappa powinny być zastąpione innymi bo są tylko wróżeniem z fusów i stresują, odbierając radość brzuszkiem. Z tego co wiem beta są produkowane przez łożysko, a ich wyjście poza normę statystyk może świadczyć o wadach genetycznych lub o złym funkcjonowaniu łożyska. Ja się w tych statystykach nie zmieściłam i nie mam żadnych problemów ani z ciążą a dzieciątko jest zdrowe. Jeśli masz jakieś obawy ze swojej strony polecam Ci zrób USG na lepszym sprzęcie 3/4 D. Na tych USG można wykryć i zD i zE i sP, chociaż na 2 D pewnie też lekarze mają tą możliwość.
 
Zu dziękuje za odpowiedz [emoji4] usg pierwszego trymestru czyli to genetyczne wyszło mi bardzo dobrze, wszystko w normie. Wyliczone ryzyko juz po uwzględnieniu pappa i bety wyszło mi małe. Dla trisomii 21 1:12782, trisomii 18 1:4621, trisomii 13 <1:20000 czyli duzo mniejsze niz dla mojego wieku-30. NT 1,1 kość nosowa widoczna. Wiec tutaj wychodzi, ze chyba wszystko jest ok. Jestem po ivf i ciąże prowadzę w klinice w której miałam zabieg wiec myśle, ze sprzęt maja dobry. Tam tez robiłam badanie prenatalne. Martwi mnie tylko ta niska beta [emoji20] nigdzie w necie nie mogę znaleść żadnych informacji [emoji20] oczywiście juz sie naczytałam w publikacjach dla lekarzy o niewydolności łożyska tam jednym z wymienionych czynników było białko pappa poniżej 0,4 MoM i tylko gdzieś w treści, ze niskia beta i białko pappa jest czynnikiem niewydolności łożyska. I to było jedyne info o becie [emoji20] a ja niestety jestem z tych osób co musza wiedzieć wszystko i najlepiej juz [emoji20]


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
Mavi jeżeli lubisz wiedzieć to napisze Ci co ja jeszcze ustaliłam gdy byłam w podobnej do Twojej sytuacji:

Mało się pisze o niskiej becie. Rzeczywiście więcej publikacji jest o niskiej pappie.
Ale ogólnie znalazłam kilka informacji, że u kobiet z takimi wynikami występowała niedoczynność tarczycy ( u mnie było na granicy)
No i palenie papierosów może mieć wpływ. Ja w ciąży oczywiście nie paliłam, ale przed ciążą tak.

A wiedzieć wszystkiego nie będziesz bo niestety wiele odstępstw od normy w ciąży na wieki wieków pozostaje niewyjaśnionych...jak to lekarz mówią- taki urok :)

Jeżeli zaś chodzi o choroby genetyczne to niskie białko pappa i beta hcg są markerem dla zespołu Edwardsa ale nie występują same bo ZE daje też inne markery widoczne na USG. I publikacje jasno podają, że wtedy OBA białka są znacznie poniżej normy czyli poniżej 0,4.
 
Malaja bardzo dziękuje za odpowiedz. Faktycznie o samej niskiej becie nic sie nie pisze. Niedoczynność mam, ale przed każda wizyta robię badania i na bieżąco zmieniamy dawkę euthyroxu wiec jest jako tako unormowana. Palić nigdy nie paliłam. Moze jestem przewrażliwiona i powinnam sie cieszyć rosnącym brzuszkiem, a nie wciąż czymś stresować, ale bardzo długo starałam sie i walczyłam o tego maluszka i nie chciałabym miec sobie pozniej cos do zrzucenia, ze cos przeoczyłam albo nie zrobiłam [emoji20] juz nawet moj lekarz kazał mojemu mężowi odciąć mi internet [emoji6]


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
Witam Was bardzo serdecznie :)
jestem tu nowa. Jestem w ciąży z moim pierwszym maleństwem, 14,5 tygodnia. Byłam na badaniach prenatalnych, usg wyszło idealnie, przynajmniej tak powiedział lekarz wykonujący. Niestety testy z krwi wyszły gorzej. Wyszło mi w trisomii 21 ryzyko podstawowe 1:933, a ryzyko skorygowane 1:167. U mnie w rodzinie nigdy nie było żadnych przypadków ZD. Nie wiem skąd takie ryzyko. Bardzo się boję. Powiedźcie mi jak to było u Was? Czy to jest duże ryzyko? Lekarz doradził amniopunkcję, ale wiem, że ona tylko da odp tak lub nie. Nie wiem co robić? Idę na konsultację do dwóch pań ginekolog, zobaczymy co one powiedzą. Czytałam, że to usg 3d daje również możliwość wykrycia ZD, to prawda? Przezierność karku wyszła 1,8. Kość nosowa: obecna. Przepływ na zastawce trójdzielnej: prawidłowy. Mam 25 lat.
 
Witam Was bardzo serdecznie :)
jestem tu nowa. Jestem w ciąży z moim pierwszym maleństwem, 14,5 tygodnia. Byłam na badaniach prenatalnych, usg wyszło idealnie, przynajmniej tak powiedział lekarz wykonujący. Niestety testy z krwi wyszły gorzej. Wyszło mi w trisomii 21 ryzyko podstawowe 1:933, a ryzyko skorygowane 1:167. U mnie w rodzinie nigdy nie było żadnych przypadków ZD. Nie wiem skąd takie ryzyko. Bardzo się boję. Powiedźcie mi jak to było u Was? Czy to jest duże ryzyko? Lekarz doradził amniopunkcję, ale wiem, że ona tylko da odp tak lub nie. Nie wiem co robić? Idę na konsultację do dwóch pań ginekolog, zobaczymy co one powiedzą. Czytałam, że to usg 3d daje również możliwość wykrycia ZD, to prawda? Przezierność karku wyszła 1,8. Kość nosowa: obecna. Przepływ na zastawce trójdzielnej: prawidłowy. Mam 25 lat.
Nie mart się, skoro przezierność ładna, przepływy dobre i obecna kość nosowa to wszystko pewnie będzie dobrze. Dziewczyny miały wyniki 1:30 i po amnio wszystko wychodziło ok. Może pomyśl nad nifty? Skonsultuj z lekarką i bądz dobrej myśli!
 
Skonsultuje na pewno, tylko akurat teraz moja prowadząca jest na urlopie i muszę czekać do końca września na jakieś odpowiedzi... A co to te nifty? No jestem dobrej myśli, musi być dobrze!
 
reklama
Do góry