reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Cześć Wszystkim. Mam 36 lat, jestem w 4 ciąży. Poprzednie wszystko ok. Teraz mam NT: 2,67 NB: 2,51 CRL: 74,4. Z racji wieku test PAPPA - trisomnia 21 ryzyko skorygowane 1:146, wolne bhCG 1,591 mom, PAPPA 0,629 mom. USG prawidłowe z jednym ale po lewej stronie szyi widoczna tirbiel limfatyczna. Zdecydowalam się na amino+ macierz badanie we środę. Strasznie się boję. Czy któras miała podobnie?
 
reklama
Cześć Wszystkim. Mam 36 lat, jestem w 4 ciąży. Poprzednie wszystko ok. Teraz mam NT: 2,67 NB: 2,51 CRL: 74,4. Z racji wieku test PAPPA - trisomnia 21 ryzyko skorygowane 1:146, wolne bhCG 1,591 mom, PAPPA 0,629 mom. USG prawidłowe z jednym ale po lewej stronie szyi widoczna tirbiel limfatyczna. Zdecydowalam się na amino+ macierz badanie we środę. Strasznie się boję. Czy któras miała podobnie?
Ale boisz się badania czy wyniku? Jeśli chodzi o samą amniopunkcje to nie masz się czego bac, prawie bezbolesna. Ważne by się oszczędzać po. Wiadomo że jakieś ryzyko jest bo jest to inwazyjne. Ale gdzieś czytałam nowe dane że ryzyko powikłań jest mniejsze niż 0,5 %
Ja miałam ryzyko t21 1:44, wyniki fisha- kariotyp prawidłowy żeński. Na pełny wynik nadal czekam. Boję się tym bardziej że mam kontakt z taką dziewczyna gdzie miała ryzyko t21 1:10, miała amniopunkcje z macierzami. Okazało się że dziecko ma zespół Turnera
 
Ale boisz się badania czy wyniku? Jeśli chodzi o samą amniopunkcje to nie masz się czego bac, prawie bezbolesna. Ważne by się oszczędzać po. Wiadomo że jakieś ryzyko jest bo jest to inwazyjne. Ale gdzieś czytałam nowe dane że ryzyko powikłań jest mniejsze niż 0,5 %
Ja miałam ryzyko t21 1:44, wyniki fisha- kariotyp prawidłowy żeński. Na pełny wynik nadal czekam. Boję się tym bardziej że mam kontakt z taką dziewczyna gdzie miała ryzyko t21 1:10, miała amniopunkcje z macierzami. Okazało się że dziecko ma zespół Turnera

juz badania sprzed kilku lat okazywały ryzyko mniejsze niż 0,11%
To naprawdę bezpieczne badanie
 
Cześć, miałam robiona amniopunkcję 18 stycznia, po tygodniu dowiedziałam sie, ze kariotyp męski prawidłowy, ale niestety trzy dni temu zadzwonili do mnie ponownie z informacja, ze mam podwyższony wynik na wadę cewy nerwowej? Czy któraś z Was moze tez tak miała? Albo wie czy to znaczy ze to jest juz pewne ze dziecko ta wadę będzie mieć ? czy to jest znowu ryzyko jak przy teście Papa? Ide tez oczywiście na usg połówkowe, aby zobaczyć co i jak ale nie daje mi spokoju ten wyniki z amniopunkcji?
 
Cześć, miałam robiona amniopunkcję 18 stycznia, po tygodniu dowiedziałam sie, ze kariotyp męski prawidłowy, ale niestety trzy dni temu zadzwonili do mnie ponownie z informacja, ze mam podwyższony wynik na wadę cewy nerwowej? Czy któraś z Was moze tez tak miała? Albo wie czy to znaczy ze to jest juz pewne ze dziecko ta wadę będzie mieć ? czy to jest znowu ryzyko jak przy teście Papa? Ide tez oczywiście na usg połówkowe, aby zobaczyć co i jak ale nie daje mi spokoju ten wyniki z amniopunkcji?
A te wyniki po tygodniu to był fish? Co do twojego pytania to nie odpowiem bo nie mam pojęcia. Ja miałam amnio 19 stycznia. Po tygodniu fish kariotyp prawidłowy żeński. Czekam na pełny wynik. Dziś nie wytrzymała mi i dzownilam ale jeszcze nie ma, mam jutro kontrolnie przedzwonić
EDIT: Mam pełny wynik amniopunkcji. Zdrowa dziewczynka. Przypomnę że miałam wysokie ryzyko 1:44 ZD
 
Ostatnia edycja:
Ale boisz się badania czy wyniku? Jeśli chodzi o samą amniopunkcje to nie masz się czego bac, prawie bezbolesna. Ważne by się oszczędzać po. Wiadomo że jakieś ryzyko jest bo jest to inwazyjne. Ale gdzieś czytałam nowe dane że ryzyko powikłań jest mniejsze niż 0,5 %
Ja miałam ryzyko t21 1:44, wyniki fisha- kariotyp prawidłowy żeński. Na pełny wynik nadal czekam. Boję się tym bardziej że mam kontakt z taką dziewczyna gdzie miała ryzyko t21 1:10, miała amniopunkcje z macierzami. Okazało się że dziecko ma zespół Turnera
Witam już po amnio, prawie nie bolało. Wyniki Macierze za tydzień. Czekam zniecierpliwiona
 
Powiedzcie mi jakie choroby tak naprawdę wykrywają macierze. W internecie nie ma dokładnej listy chorób 😞 Zależy mi na dokładnej wymianie
 
Powiedzcie mi jakie choroby tak naprawdę wykrywają macierze. W internecie nie ma dokładnej listy chorób [emoji20] Zależy mi na dokładnej wymianie
I chyba nie znajdziesz takiej listy. Wytłumaczę. Każdy człowiek ma 46 chromosomów, po dwa z każdej pary. Kariotyp bada ułożenie tych chromosomów oraz jest w stanie wykryć czy nie ma dodatkowego chromosomu gdzieś, lub czy dwa chromosomy nie wymieniły się między sobą kawałkiem DNA ( jeśli ten kawałek jest mały w badaniu kariotypu może wyjść że jest prawidłowy bo jest to za mała wielkość żeby ją wykryć, mikromacierze są w stanie wykryć nawę bardzo małe zmiany).
 
reklama
Powiedzcie mi jakie choroby tak naprawdę wykrywają macierze. W internecie nie ma dokładnej listy chorób 😞 Zależy mi na dokładnej wymianie
Jak słusznie zostało powiedziane, w internecie nie ma pełnej listy, ponieważ i kombinacji jest niewyobrażalna ilość. Mikromacierze wykrywają bardzo małe ubytki materiału genetycznego bądź ich zbyt dużą ilość (jak w przypadku translokacji). Wchodzi znacznie głębiej niż samo badanie kariotypu.
 
Do góry