reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Witam ponownie na tym wątku. Ponownie bo pisałam tu jakieś 2 lata temu gdy ryzyko zd było 1:44 amniopunkcja wykluczyła wady. Po raz kolejny zmierzam się z tym tematem ale teraz jestem przerażona i mało we mnie nadziei że będzie dobrze. Tym razem ryzyko 1:9 przewinelam kilka stron do tyłu i nie znalazłam przypadku z aż takim ryzykiem..
A co miało wpływ na taką kalkulacje ? Sama biochemia czy coś nie tak również na usg ?
 
reklama

Załączniki

  • 35209dd8-d230-4f8e-b274-dc98464566a7.jpeg
    35209dd8-d230-4f8e-b274-dc98464566a7.jpeg
    78,1 KB · Wyświetleń: 201
Witam ponownie na tym wątku. Ponownie bo pisałam tu jakieś 2 lata temu gdy ryzyko zd było 1:44 amniopunkcja wykluczyła wady. Po raz kolejny zmierzam się z tym tematem ale teraz jestem przerażona i mało we mnie nadziei że będzie dobrze. Tym razem ryzyko 1:9 przewinelam kilka stron do tyłu i nie znalazłam przypadku z aż takim ryzykiem..

Ja powiem szczerze ze nie jest tak strasznie a wiedza czy dziecko bedzie z wada genetyczna czy nie jest bardzo wazna (mozna np. wczesniej zaczac leczenie )pamietaj tez o calym waszym otoczeniu ze niestety nie jestesmy same w ciazy i decyzja musi byc w rodzinie.....
ja mialam usg genetyczne bo chcialam niestey przy drugim dzidziusiu wyszlo nt3,48 ale kosc nosowa zostala uwidoczniona , nasza p. dr. zalecila i tak amniopunkcje bardzo sie balam ale przezylismy ryzyko poroninienia jest 1:204 tak dla dokladnosci najlepiej badanie zrobic pomiedzy 17-19tyg ciazy potem musisz sobie trosze polezec nic nie boli trzy dni w lozeczku i powoli wracamy do swiata zywych mozna zrobic przyzpieszone wyniki tak zwany FISCH sa w ciagu trzech dni pokrywaja sie w 75% z wynikami ostatecznymi na ktore niestety czeka sie dwa tyg. -to dla nas bylo najgorsze na wyniki sklada sie biochemia i kariptyp plodu odrazu dowiesz sie o plci dzidziusia po tyg. od zabiegu na kontrolne usg czy poziom wod plodowych jest w normie, u nas wyniki okazaly sie ok i ze wzgledu na przeziornosc zostala do wykluczenia wada serca wiec echo serca plodu pomiedzy 22-26tyg. tez zrobilismy stresy ogromne ale wszytko bedzie podkontrola chcoiaz , pamietaj dokladnosc amniopunkcji to 95% zawsze zostaje cos dla opacznosci . trzymam kciuki , warto dbac o zdrowie malenstwa
ps. kacha_wawa napisala ze nie jest tak zle jak mowia ale Oliwier jest jeszcze malenstwem i nie ma klopotow jakie sie pojawiaja pozniej z dziecmi z ZD , jestem fizjoterapeuta i pracowalam z dziecmi uposledzonymi to jest wieczna walka o ich zycie czy psychiczne czy fizyczne. do 26tyg. ciazy wybor nalezy do ciebie pamietaj.

Załączam cytat 2 postu, gdzie dziewczyna miała większe ryzyko.
 
Przy takim ryzyku zdecydowałabym się na amnio. Chociaż patrząc na wyniki to zdecydowanie namieszała biochemia. NT w normie, kość nosowa jest... pozostaje być dobrej myśli...
Będziesz robić amnio?
oczywiście że będę robić. Jestem umówiona na 13 grudnia. Będę robić z mikromacierzami
 
oczywiście że będę robić. Jestem umówiona na 13 grudnia. Będę robić z mikromacierzami
Trzymamy kciuki!
Ja miałam duzo mniejsze ryzyko ale zdecydowałam się na amnioounkcje, bierz sobie przez trzy dni 3x dziennie magnez i nospe na rozluźnienie mięśni. Samo badanie było lepsze niż zwykle pobieranie krwi z łokcia.
U mnie zawinilo samo białko pappa które było baaardzo nisko, ale dzięki temu wdrożyli mi acard, teraz jestem na końcówce ciąży i mój maluch jest mały, ale konsekwentnie rośnie bez acardu pewnie by tak nie było. Muszę też bardzo skrupulatnie mierzyć ciśnienie.
Dlatego uważam że ten test pappa wcale nie jest taki beznadziejny i niepotrzebny jak to wiele osób uważa :)
Bądź dobrej myśli, skoro wcześniej też nie najlepiej wyszły ryzyka a było okej. Może taka Twoja uroda a dziecko zdrowe :)
 
Trzymamy kciuki!
Ja miałam duzo mniejsze ryzyko ale zdecydowałam się na amnioounkcje, bierz sobie przez trzy dni 3x dziennie magnez i nospe na rozluźnienie mięśni. Samo badanie było lepsze niż zwykle pobieranie krwi z łokcia.
U mnie zawinilo samo białko pappa które było baaardzo nisko, ale dzięki temu wdrożyli mi acard, teraz jestem na końcówce ciąży i mój maluch jest mały, ale konsekwentnie rośnie bez acardu pewnie by tak nie było. Muszę też bardzo skrupulatnie mierzyć ciśnienie.
Dlatego uważam że ten test pappa wcale nie jest taki beznadziejny i niepotrzebny jak to wiele osób uważa :)
Bądź dobrej myśli, skoro wcześniej też nie najlepiej wyszły ryzyka a było okej. Może taka Twoja uroda a dziecko zdrowe :)
też mam wdrożony acard. Najgorsze to czekanie... Już chciałabym być po
 
I znam jeszcze kilka dziewczyn u których Pappa wyszła tragicznie i wprowadziła w błąd.
Pappa nie wprowadza w błąd, bo nie mówi, że wada na pewno nie będzie. Pokazuje, że jeden na tyle przypadków przy takich wynikach będzie miał wadę. Tylko tyle. To już kwestia kobiety czy robi amnio czy liczy, że nie będzie tym jednym. I to jest całkowicie normalne, że amnio wyjdzie dobrzd, bo większości wyjdzie dobrze. Poza tym jednym przypadkiem, gdzie będzie odwrotnie.
 
reklama
Hej, mam nadzieję, że trafiłam w odpowiedni wątek. Jestem właśnie w tej trudnej sytuacji a mianowicie USG prenatalne bardzo dobre, test pappa tragiczny 😔 T21 1:25...Umówiłam się na amnipunkcje. I teraz mam dwa pytania czy 14+6 nie jest za wcześnie? Tak mnie położna zapisała (muszę być przyjęta do szpitala ze względu na ujemną grupę krwi) i czy któraś z was spotkała się lub była niestety w sytuacji gdzie na usg wszystko było poprawnie a wada jednak wyszła z amniopunkcji?
Wydaje mi się, że to dość wcześnie. Moi lekarze powtarzali, że amnio robi się po skończonym 16 tygodniu. Na pociechę napiszę, że mnie ryzyko ZD 1:17, usg prawidłowe, pappa bardzo fatalna. Po amniopunkcji kariotyp prawidłowy, na stanie zdrowy 4 miesięczny synek :) Trzymam mocno kciuki, abyś również otrzymała dobre wiadomości.
 
Do góry