reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

BLW czyli baby-led-weaning

Cytat z książki:
"Starsze niemowlęta często przechodzą fazę, kiedy mają ochotę na tylko jeden rodzaj jedzenia. Choć może Cię to zdziwić, że twoje dziecko ni z tego ni z owego chce jeść wyłącznie banany,to podobne kaprysy są zupełnie normalne. Nie powinno się ich mylić z wybrzydzaniem, kiedy dzieci używają jedzenia jako broni w walce z rodzicami."
 
reklama
Bałagan - hmm, dziecko nie wie, co to znaczy ;)
Jeśli tylko ten "bałagan" odstrasza nas od wprowadzania tej metody to hmm - "bez komentarza" ;)
Ubranko do pralki, podłogę zmyć, krzesełko wytrzeć - nic nie jest zniszczone ;)
Moja córka ma obecnie dwa latka i je sama, wszystko i robi to pięknie :)
Je zupę i praktycznie nic nie jest rozlane :)
Ale to wszystko od dziecka zależy, od nas rodziców, od naszego podejścia i wielu wielu innych czynników :)
Mimo wszystko uważam, że warto próbować - korzyści są ogromne! :)

Co do niejedzenia dziecka, albo jedzenia w kółko tego samego - tez przez to przechodziliśmy. Córka mając 8 miesięcy piła tylko mleko, odmawiała jakiegokolwiek jedzenia :/ Oczywiście ja cała spanikowana porobiłam jej badania (mocz i morfologia) czy aby nie ma żadnych niedoborów - ale wszystko było w porządku. Dziecku okres minął i znowu zaczęła próbować innych rzeczy ;) Ja oczywiście codziennie jej coś przygotowywałam i nie zniechęcałam się jej odmowom. Jasne, miałam mieszane uczucia, ale stwierdziłam, że jak będę jej na siłę coś wpychać to przyniesie to odwrotny efekt, zamiast zachęcić to zniechęcę - więc nie nalegałam, nie wpychałam, spokojnie czekałam aż sama na nowo przekona się do innych potraw niż mleko ;) I się doczekałam :)
 
dziewczyny, bardzo zaciekawila mnie "filozofia" tutaj przez was promowana i omawiana. Jestem autorka strony internetowej dla mnlodych mam, wlasnie ostatnio pisalam o jedzeniu i pierwszych wspolnych posilkach niemowlat. mam nadzieje, ze nie wyrzuca mnie za linka, ale : Maluch przy stole - bardzo bym was prosila o komentarze, zwlaszcza gossha87 i kakakarolina, pozostale dziewczyny oczywiscie tez.
gossha87, czym zajmujeszc sie na co dzien i skad promowanie BLW?

Skąd promowanie BLW?
Jestem wprost zachwycona tą metodą i naprawdę polecam ją wszystkim!
Wiem, że niektórzy rodzice nie nadają się na wprowadzenie BLW, bo najważniejsze jest zaufać dziecku które ma tak naprawdę kilka miesięcy życia :) niektórym jest ciężko to zrobić
Jest dużo sceptyków tej metody, no bo jak można pozwolić niemowlakowi jeść samemu itd
Ja osobiście obserwuje moją córeczkę i sama nie mogę się nadziwić jak szybko się uczy.
np. dzisiaj pierwszy raz, bez mojego trzymania napiła się z kubka (tzw. doidy cup) byłam w szoku!
Poza tym wszystkim jest to metoda zupełnie bezstresowa. Nie martwię się o nic, nie zaprzątam sobie głowy co dzisiaj mam dać i której godz. do jedzenia Mayi.
Kiedy ja jem, ona je ze mną :D Naśladuje mnie i to jest super.
 
Podoba mi się ta filozofia, i nie przeszkadza mi bałagan. Tylko przeraża mnie myśl, że mała może się zadławić. Jak mogę zaufac jej w tej dziedzinie?
 
Podoba mi się ta filozofia, i nie przeszkadza mi bałagan. Tylko przeraża mnie myśl, że mała może się zadławić. Jak mogę zaufać jej w tej dziedzinie?

Trzeba tu rozróżnić: zadławić, czy zakrztusić.
Zadławienie jest poważną sprawą, bo drogi oddechowe są całkowicie zablokowane, co zdarza się bardzo rzadko.
Zakrztuszenie to tylko odruch obronny organizmu kiedy to za duże kawałki trafią do buzi.
Wiedzmy, że odruch wymiotny u dzieci znajduje się znacznie bliżej niż u dorosłych tj. na języku.
Jeżeli Twoje dziecko kaszle, wydaje z siebie dźwięki, jest to najprawdopodobniej zakrztuszenie. To znaczy, że radzi sobie w sposób naturalny.
Podczas zadławienia dziecko jest cicho, gdyż kawałek jedzenia zamyka drogę i powietrze nie może się przedostać.
Naprawdę zdarza się to niezwykle rzadko, trzeba wtedy użyć standardowych technik pierwszej pomocy.

Tak naprawdę dzięki krztuszeniu dzieci uczą się jak duże kawałki mogą wkładać do buzi.
Moja Maya tylko kilka razy się krztusiła, za czym ponownie wracała do jedzenia. Zupełnie jej to nie przeszkadzało, tak jakby nigdy nic się nie stało.
Najważniejsze jest to, żeby dziecko siedziało prosto.
Ja nigdy nie zostawiam mojej małej na czas jedzenia samej.
Zawsze obserwuje i czuwam, ale nie jest to nic trudnego, gdyż w 99% jemy razem :)

Pisz jak wam idzie :)
 
reklama
gossha87, po pierwsze i najwazniejsze powinno to byc ujete TWOIMI SLOWAMI, nie przeklejony skads tekst. chodzi mi o ogolny opis. dla osob, ktore nic o BLW nie wiedza, tak, zeby je tym zainteresowac, zachecic. dobrze by bylo zakonczyc go pytaniem, aby stworzyc szanse na rozowj dyskusji i mozliwosc wypowiedzenia swojego zdania. Artykuly na stronie - Blog dla mam, które kochają swoje dzieci… sa luzne, ogolne, latwe...taki tez moglby byc twoj. strona nie przynosi zyskow, wiec niestety nie otrzymasz za nia wynagrodzenia, ale oczywiscie podpiszemy artykul twoim nazwiskiem (lub pseudonimem).
 
Do góry