reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża szpital l4

Jeżeli będziesz mieć chorobowe przez cały okres trwania ciąży to do końca umowy wypłaca pracodawca a później ZUS. Tylko nie może być ani jednego dnia przerwy między zwolnieniami. Macierzyński nie będzie Ci się należał.
A czy jakieś dokumenty muszę złożyć do ZUS?
 
reklama
Tylko wciąż musi być ta sama podstawa (choroba) do L4 i jak ktoś wyżej wspomniała - nie może być ani jednego dnia przerwy w ciągłości zwolnień.
Zwolnienia dalej lekarz wystawia na pracodawcę, ale wypłatę świadczenia przejmuje ZUS.
 
reklama
Osobiście nigdy nie składałam tego wnioski, ale zacytuję:

Do otrzymania świadczenia niezbędne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku o tzw. ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego.

Sam wniosek możesz złożyć:

  • w urzędzie gminy;
  • w punkcie pomocy społecznej MOPS lub GOPS lub
  • albo w Centrum Pomocy Rodzinie (MOPR).
Wniosek o kosiniakowe wypełnisz także online, korzystając z Profilu Zaufanego lub tzw. podpisu kwalifikowanego.

Kosiniakowe – jakie dokumenty?

  • Dowód osobisty;
  • Akt urodzenia dziecka;
  • Inne dokumenty, które niezbędne są do ustalenia prawa do opieki nad dzieckiem (wymóg ten konieczny jest tylko w przypadku rodzin zastępczych oraz opiekunów faktycznych).

To tyle, jeśli chodzi o formalności. Nie musisz dostarczać żadnych innych oświadczeń, bo w przypadku ubiegania się o kosiniakowe nie liczy się Twój dochód.

Wniosek o kosiniakowe – jak złożyć?


Wniosek o przyznanie kosiniakowego posiada swoją oficjalną, urzędową nazwę: Wniosek o ustalenia prawa do świadczenia rodzicielskiego.

Składasz go w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia narodzin dziecka (lub jego przysposobienia).
 
Do góry