reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalości i takie tam oficjalne sprawy

Logika chyba nie ma tu zastosowania :baffled:
Dzisiaj baba wykładała mi, że przecież u budżetówce musi tak być (czyt. niekorzystnie dla pracownika) bo kto by za to wszystko płacił?! Szlag mnie trafił - bo do cholery, od lat tyle kasy mi zabierają na ZUS, chorobowe itp. :wściekła/y:
 
reklama
najlepiej sie samemu wszystkiego dowiedziec.. po co macie byc stratne? a kto sprawdzi pracodawce czy dobrze wyplaca i nalicza?????? a kontrola moze byc za kilka lat i nic nam po tym....

izka wierz mi lepiej jechac z jeszcze jedna dorosla osoba. ja nawet do kibelka w samolocie musialam isc z Cyrylka (a ona jeszcze nie umiala siedziec sama) ja robilam siusiu i od razu ja przebralam i zaoszczedzilam chodzenia. raz ja zostawilam z sasiadami to taki ryk podniosla ze potem nie moglam jej uspokoic ojej. ciezko ale polecialabym drugi raz bo mialam CEL :)))))
 
Esia - mi tu śmierdzi lenistwem księgowej/kadrowej.. Każdy pracodawca musi opierać się na jakichś zasadach wynagradzania pracowników - chociażby umowa o pracę jest podstawowym dokumentem który je określa a Kodeks pracy reguluje to czego nie zawarto w postanowieniach umowy.
A jeśli chodzi o budżetówkę to coś mi się kojarzy że rozporządzenia ministra regulują wypłaty dodatków, premii itp. MOim zdaniem powinnaś dotrzeć do dokumentu na podstawie którego premie są naliczane i sprawdzić w nim czy przewiduje wypłatę premii w okresie zwolnienia chorobowego - jeśli tak to powinnaś dostać zasiłek wyliczony ze średniej bez premii oraz pracodawca powinen ci wypłacić normalną premię w przeciwnym wypadku średnia do zasiłku powinna uwzględniać też premię, a cykliczność nie ma znaczenia :happy:
 
Dzwoniłam właśnie do mamusi i mam odpowedź dla Sorgi. Tak prznajmniej mi się wydaje :zawstydzona/y:
Sorga jeśli płaciś stawkę preferencyjną na działalności, to dostaniesz macierzyńskiego od podstawy którą płacisz, czyli niestety niewiele :-( (tak przynajmniej twierdzi moja mama)
Sprawdź może byłaby możliwość zwiększenia składki i dostałabyś więcej. A na twoim miejscu wybrałabym się do ZUSu osobiście.
 
Dziękuję Jolu;-) czy srednią wylicza się z całego okresu składkowego? bo jak z ostatnich miesiecy to mogłabym sobie zwiękrzyć na moment i to by coś dało, a tak to moze wyjsc grosze mimo wszystko:confused: a czasu malo zosrtalo, tak na prawde 3 miechy, wg niektórych kalendarzy ciazowych już jestem w 3 trymestrze :p
 
Szopka dzięki :happy: Poszukam tego dokumentu - ale nie zdziwię się, jeśli nie istnieje :baffled:
A czy cokolwiek zmienia fakt, że premie potocznie nazywa się "uznaniowymi" a o ich wysokości każdorazowo decyzuje przełożony?
Poza tym, jeszcze dochodzą przepisy regulujące pracę służby cywilnej...
 
Esia - na mój rozumek premia uznaniowa jest przyznawana wtedy gdy się czymś wykażesz w pracy i przełożony doceni w ten sposób twoją pracę - jednym słowem uzależniona jest od efektów pracy, a jeśli w pracy jesteś nieobecna to ich nie osiągasz i pewnie przełożony nie "doceni" cię premią i powinna wobec tego zostać wliczona do średniej z 12 mies. do zasiłku.
Myślę że warto w twoim przypadku skonsultować się z PIP ..
 
Sorga - podstawą wymiaru zasiłku będzie u Ciebie przychód (czyli deklarowana podstawa od której płacisz składki) za ostatnie 12 mies. kalendarzowych poprzedzających miesiąc w którym skorzystasz z macierzyńskiego. Od podstawy wymiary należy odliczyć zaliczki na podatek i tyle dostaniesz kasy.
Jeśli w którymś z tych miesięcy przychód zmniejszył się na skutek nie wykonywania działalności gdyż przebywałaś np. na zasiłku chorobowym to wyłącza się ze średniej przychód za miesiące w których wykonywałaś działalność przez mniej niż połowę miesiąca.
 
szopka ja wczesniej pracowałam na dzieła i zlecenia i to się nie liczy a przy stawce preferencyjnej nie deklaruje wysokości przeychodów, po prostu płace najniższy zus.
 
reklama
Do góry