reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Grudniówki w kuchni:-)

Już mi się nie chce lecieć do sklepu, ale następnym razem spróbuję przynajmniej z tym ananasem, mniam mniam!

Ja od siebie dorzucę przepis na chyba najprostsze ciasto czekoladowe, składniki na nie mam zawsze i jak ktoś się zapowie w ostatniej chwili to robię - całość zajmuje max. godzinę z pieczeniem. Porcja idealna na keksówkę/tortownicę z dziurką, warto zrobić z 1,5-2 porcji bo szybko znika ;)

Ciasto czekoladowe



- 2 szklanki mąki
- szklanka cukru
- 1/2 szklanki oleju
- 3/4 szklanki mleka
- 1 łyżka cynamonu
- 1 łyżka (duża) sody z proszkiem do pieczenia (tak pół na pół)
- 1 łyżka (duża) kakao
- 3 łyżki (duże) dżemu
- 1 cukier waniliowy
Wszystkie składniki należy umieścić w dużym naczyniu i zmiksować (ewentualnie bardzo, bardzo dobrze wymieszać). Następnie przelać "ciasto" do tortownicy i wstawić do rozgrzanego pieca. Piec ok. 45 min. w 200 stopniach C. (u mnie zawsze jest gotowe szybciej, wychodzi dość gęste (w oryginalnym przepisie jest mleko sojowe, ono jest tłustsze) i warto dolać jeszcze troszkę mleka lub oleju, a dżem najlepszy wiśniowy lub porzeczka, ogólnie z tych ciemniejszych)

 
reklama
Zapowiada się rewelacyjnie. Pewnie po upieczeniu jest bardziej wilgotne niż suche i domyślam się że u mnie zniknie zanim wystygnie :-D
 
Tak Iza, właśnie tak się dzieje z tym ciastem :D Dodam jeszcze, że robi się baaardzoo łatwo i warto w to zaangażować męża lub pociechy ;)

Jeśli jakimś cudem ciasto przeżyje do kolejnego dnia jest tak samo świeżutkie i mięciutkie :cool2:
 
Ja uwielbiam murzynka z tego przepisu :)

murzynek
Na blaszkę w rozmiarze 35-23cm (jak będzie większa to niewyrośnie zbyt wysoko)

4 JAJKA
2 SZKLANKI CUKRU
2 SZKLANKI MĄKI TORTOWEJ
1 KOSTKA MARGARYNY KASIA
2 ŁYŻECZKI PROSZKU DO PIECZENIA
4 ŁYŻKI KAKAO
AROMAT RUMOWY
1/2 SZKLANKI WODY

Wodę, cukier, Kasię i kakao wrzucić do garnka i zagotować.Po zagotowaniu odlać z masy pół szklanki (będzie to polewa ma murzynka).Pozostałą masę ostudzić.
Następnie do zupełnie zimnej masy wsypać mąkę, proszek dopieczenia, wbić 4 ZÓŁTKA z jaj i dodać kilka kropli aromatu rumowego. Wszystkodokładnie wymieszać.
Ubić z pozostałych białek pianę i na końcu dodać do masy,delikatnie mieszając, żeby stała się "puszysta"

Blachę wysmarować tłuszczem, posypać bułką tartą, tak abywszędzie przyległa. Następnie wlać masę.
Placek piec 30-40 minut w temperaturze 180st.
Po upieczeniu i wystygnięciu ciasto wysmarować pozostaąpolewą i posypać kokosem (jak ktoś lubi)
 
Ja robię też takie mega proste ciacho z owocami:

4 duże jajka ubić mikserem ze szklanką cukru, dodać 4 łyżki oleju, 2 szklanki mąki, łyżeczkę proszku do pieczenia. blachę nasmarować tłuszczem, posypać bułką tartą, wylać ciacho na blachę, ułożyć owoce (najlepiej ze dwie warstwy, gęsto, bo jak rośnie to mniejsza ilość zginie), piec ok. 40 min. w 180*, jak ostygnie posypac cukrem pudrem
 
Kurczak curry - szybkie danie :happy2: (mój własny pomysł):
- pierś z kurczaka
- jabłko
- banan
- szczypta chili
- curry
- makaron (jakiś gruby).

Wstawiam makaron. Pierś kroję w kostkę, miącham łapką na talerzu w curry i chili (proporcje przypraw zależnie od upodobań).Rzucam to na patelnię z olejem, dodaję starte na tarce o gr. oczkach jabłko i pokrojonego w plastry banana, można dodać odrobinę wody i chwilę czekam,żeby się popyrczyło. Wykładam makaron,na to ten sos i finito:-) Można dodać np kukurydzę lub groszek dla urozmaicenia. Smacznego :-p
 
SERNIK:

CIASTO KRUCHE:

- 3 szklanki mąki
- 1 kostka masla
- 2 żółtka
- 1/3 szklanki cukru

Zagnieść, włożyć do lodówki na kilka godzin.

MASA SEROWA:

- 1 kg twarogu Piątnica lub Krasnystaw we wiaderku
- 2 jajka
- 1 szklanka cukru
- 1 cukier waniliowy
- 2 budynie śmietankowe
- 2/3 kostki masła
- skórka pomarańczowa, rodzynki, płatki migdałów (do dekoracji)

Na blachę zetrzeć na tarce polowe schłodzonego ciasta kruchego, na to masę serową, a na to resztę ciasta. Piec ok. 1 h i 30' w 180 stopniach bez termoobiegu.


Nie bawiłam się, tylko zmiksowałam jajka (w całości) z cukrem i cukrem waniliowym, dodałam budyń, masło i na końcu twaróg. Można oczywiście osobno ubić pianę z białek i potem z tym połączyć, ale tak jest prościej, a tak samo pyszne :-)

Smacznego
 
Ostatnia edycja:
reklama
Ja mam podobny z tym, że kakaowy, jak dla mnie najlepszy pod słońcem :cool2: Uwielbiam połączenie tego czekoladowego ciasta z rumem, smakuje jak bomba rumowa z cukierni i jak wyjmę taki z zamrażarki to małą część zawsze wyjadam, pycha :zawstydzona/y:

Tort serowy
CIASTO
2 szklanki mąki pszennej
25 dag masła
4 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 jajka
1 szklanka cukru
1 esencja rumowa

MASA SEROWA

1 kg tłustego sera twarogowego
15 dag masła
1,5 szklanki cukru pudru (daję zawsze szklankę i kawałek na oko)
4-5 jajek (zależne od wielkości)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 budyń waniliowy
sok i skórka otarta z 1 cytryny
Przygotowanie ciasta: mąkę, kakao i proszek do pieczenia przesiać na stolnicę i wymieszać. Dodać masło i dokładnie posiekać. W mące zrobić wgłębienie. Jajka utrzeć z cukrem, dodać esencję rumową i wlać do wgłębienia. Zagnieść ciasto i włożyć je na około 2 godz. do zamrażalnika.
Przygotowanie masy serowej: ser zemleć w maszynce. Jaja umyć i oddzielić żółtka od białek. Masło utrzeć z cukrem pudrem i cały czas ucierając, dodawać kolejno: żółtka, ser, budyń w proszku, proszek do pieczenia, skórkę i sok z cytryny. Z białek ubić sztywną pianę,przełożyć do masy serowej i wszystko delikatnie wymieszać.
Na tarce z dużymi otworami zetrzeć do tortownicy/blachy 2/3 ciasta, na ciasto wyłożyć masę serową, a na nią zetrzeć pozostałą część ciasta.
Tort piec 1 godz. w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni C.
 
Do góry