reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak sobie radzić z przeziębieniem i innymi dolegliwościami w ciąży

Emzilka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Listopad 2016
Postów
7 971
Temat utworzony w celu uporządkowania porad dotyczących przeziębienia i innych dolegliwości ciąży.
Kobietki dzielimy się swoimi radami :)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Katar
  • Najlepsze na katar są czosnek i cebula, bo zawierają naturalne substancje działające podobnie jak antybiotyk (fitoncydy). W pierwszej fazie infekcji ich stosowanie daje świetne rezultaty. Przy silnym katarze pomaga regularne wąchanie chrzanu, mającego działanie bakteriobójcze. Dobre efekty daje również zjadanie dwóch-trzech łyżeczek tartego chrzanu do każdego posiłku.
  • Sięgnij po witaminę C, ale w naturalnej postaci. Pij soki cytrusowe i herbatę z cytryną. Do nosa możesz zakraplać roztwór soli morskiej albo sól fizjologiczną. Nie stosuj kropli do nosa, mogą zaszkodzić dziecku. Ulgę przyniosą ci inhalacje z wody z solą lub olejku miętowego, albo parówka z ziół: rumianku i lawendy z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Skórę pod nosem posmaruj maścią majerankową, dostępną w aptece.
  • Bezpieczne leki: tylko woda morska i sól fizjologiczna, krople homeopatyczne (Euphorbium), ewentualnie Rutinoscorbin w dawce ustalonej z lekarzem.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Kaszel w ciąży

Jeśli dręczy cię suchy kaszel, przygotuj roztwór z siemienia lnianego. Łyżeczkę siemienia zalej szklanką wody i gotuj przez 10 minut. Dodał łyżkę miodu. Pij dwa razy dziennie. Na suchy kaszel pomaga też mieszanka soku z cytryny z oliwą z oliwek (200 ml). Taką miksturę pij po 1 łyżeczce, 3 razy dziennie.

Także imbir dobrze nawilża śluzówkę i przynosi ulgę przy suchym kaszlu. Kawałek imbiru (ok. 5 cm) pokrój na kawałki, zalej 0,5 litra wody i gotuj przez 20 minut. Przecedź wywar i wymieszaj z niewielką ilością miodu. Pij po szklance, rano i wieczorem.

Trzy razy dziennie pij napar z prawoślazu i lukrecji. Prawoślaz zawiera substancje śluzowe, które osłaniają podrażnione kaszlem gardło. Lukrecja działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie.

Jeśli ziołowe napary wzbudzają u ciebie odruch wymiotny, po prostu połóż się do ciepłego łóżka. Ciepło wspomaga produkcję i wydalanie śluzu. Suchy kaszel powinien szybko zmienić się w mokry.

Na mokry kaszel dobrze robi syrop z czosnku, który dzięki zawartości działającej przeciwbakteryjnie allicyny, jest uważany za naturalny antybiotyk. Kilka zmiażdżonych ząbków czosnku wymieszaj z sokiem z dwóch cytryn i zalej przegotowaną, chłodną wodą. Miksturę odstaw na kilka dni w ciemnym słoiku. Następnie odcedź i pij 3 razy dziennie.

Z mokrym kaszlem poradzisz sobie też z pomocą syropu cebulowego. Trzy drobno pokrojone cebule wymieszaj z miodem (pół szklanki) i odstaw na 3 godziny. Dodaj 50 ml chłodnej wody i odstaw na kolejne 3 godziny. Przecedź i pij kilka razy dziennie po łyżeczce.

Bezpieczne leki: syrop z babki lancetowatej lub prawoślazu.
 
Ból gardła w ciąży

Na ból gardła najlepiej działają płukanki. Kilka razy dziennie płucz gardło wodą z solą, sodą oczyszczoną lub naparem z szałwi. Obolałemu gardłu dobrze zrobią też okłady z kapusty, zawierającej związki siarki i sól potasową, które przynoszą ulgę w stanach zapalnych. Liście kapusty sparz gorącą wodą, rozbij tłuczkiem do mięsa, przyłóż do szyi i owiń szalikiem na 20 minut.
 
Gorączka w ciąży

Jeśli przekracza 38°C, koniecznie musisz ją obniżyć, żeby nie zaszkodziła dziecku. Gdy gorączka utrzymuje się dłużej, niż 2-3 dni, wybierz się do lekarza. Gorączkę szybko obniży kąpiel w chłodnej wodzie lub chłodny prysznic. Nie wchodź jednak do lodowatej wody, bo zamiast sobie pomóc, zaszkodzisz dziecku. Wypróbuj wywar z kwiatów lipy. Działa napotnie i obniża temperaturę.

Zwykłą herbatę zastąp specjalnym napojem na gorączkę, który ma działanie napotne i zawiera duże ilości witaminy C. Na filiżankę gorącej wody będą ci potrzebne: łyżeczka utartego imbiru, kawałek cynamonu, łyżka miodu i sok z połowy cytryny.

Bezpieczne leki: paracetamol, w dawce nie większej niż 1000 mg dziennie (2 tabletki) i nie dłużej niż przez trzy dni.
 
Bóle głowy zwalczą powinny preparaty zawierające paracetamol (np. Apap, Codipar, Panadol,Amol). Pomóc mogą również: ciepła kąpiel, spacer, posmarowanie skroni maścią rozgrzewającą czy masaż.

Przeziębienie - jeśli boli cię gardło, głowa, mięśnie, gdy cieknie z nosa, prawdopodobnie nabawiłaś się infekcji wirusowej. Aby zmniejszyć ból, zupełnie spokojnie możesz w ciąży stosować preparat zawierający paracetamol, przeciwgorączkowy syropPyrosal, wszelkie preparaty z witaminą C (np. Rutinoscorbin,Echinacea,Aliofil,Biogarlic,Scorbolamid), czosnek w tabletkach (np. Aliofil). Na wirusy nie ma lekarstwa. Są tylko sposoby przynoszące chwilową ulgę - kubek mleka z miodem, herbata z imbirem lub malinami, esencjonalny rosół z kurczaka, przecier z surowych żurawin, syrop z cebuli i wyleżenie się w ciepłej pościeli.
 
Uwaga: Link do: Szałwia i malina – zgroza ciężarnych | Poradnik położnej

Okład z soli na zatoki, ból głowy:
Ok pół kg soli wsyp do garnka (ważne, aby nie był emaliowany) i bardzo dobrze podgrzej, aby sól była gorąca. Następnie przesyp ją do woreczka wykonanego z naturalnej tkaniny (len, bawełna). Woreczek powinien mieć taki kształt, aby można go było zawiązać.

Na bolące miejsce przykładamy najpierw ręcznik złożony na 4 części (chodzi o to, aby materiał był na tyle gruby, aby się nie poparzyć) i kładziemy na wierzch sól. Kiedy sól nieco przestygnie usuwamy jedną warstwę ręcznika a następnie kolejne aż w końcu przykładamy woreczek z ciepłą solą bezpośrednio do skóry.

W przypadku zatok okłady robimy na czole. Przy bólu głowy, migrenach okładamy sobie czoło lub kark (najlepiej położyć się na woreczku soli przykrytym ręcznikiem jak na poduszce).
 
Z domowej apteczki na przeziębienie:
  • sok z czarnego bzu
  • herbata z imbirem, cytryną i miodem
  • sok z malin 100% owocu
  • ciepłe mleczko z miodem, masełkiem
  • kanapeczka z czosnkiem
 
Syrop z buraka na kaszel i chrype:
Składniki:

1 burak
kopiasta łyżka miodu eukaliptusowego/lipowego/spadziowego. gryczanego lub innego

Przygotowanie :
Buraczka myjemy, obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Przepusczamy przez wyciskarkę ślimakową/sokowirówkę lub blendujemy i przecedzamy przez sitko. Mieszamy z miodem. W celu wzmocnienia podajemy łyżkę kilka razy dziennie (dzieciom po 1 r.ż. do 4 łyżeczkę) lub dodajemy do herbatek ziołowych (jak inne soki). W uporczywym kaszlu podajemy co godzinę, a co najmniej 2 godziny przed snem. Przechowujemy w lodówce do wyczerpania. Na zdrowie!
 
reklama
Do góry