reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Karmimy piersia :)

monikasia

Fanka BB :)
Dołączył(a)
3 Lipiec 2009
Postów
1 507
Miasto
Bayern - Niemcy
No wlasnie...Piszcie Kochane jakie macie doswiadczenia z tym walsnie tematem:-)
Ja osobiscie mam juz dosc monotonii w mojej terazniejszej diecie. Rzucajcie pomyslami;-):-) Co jesc zeby nie zwariowac i malenstwo roslo zdrowo:-)
Narazie ja opieram sie na tym opisie

Kiedy maluszek rósł w Twoim łonie, potrzebowałaś dodatkowo około 300 kcal na dobę. Teraz, gdy karmisz go piersią, zapotrzebowanie na kalorie jeszcze wzrasta. W pierwszym półroczu powinnaś jeść dziennie o 300-340 kcal więcej niż w czasie ciąży, a gdy maluch dostaje już pokarmy uzupełniające, ta ilość może się zmniejszyć o około 100.

Oczywiście te wskazówki należy traktować orientacyjnie. Każda kobieta ma przecież nieco inne potrzeby energetyczne. Komponując teraz jadłospis, weź pod uwagę nie tylko to, ile kalorii potrawa zawiera, ale też co dobrego (lub złego) przeniknie z niej do Twojego pokarmu. Oto ważne rady na czas, gdy karmisz dziecko piersią:

1. Nie odchudzaj się! W tkance tłuszczowej kumulują się szkodliwe substancje z pożywienia, np. metale ciężkie, pestycydy oraz izomery trans. Jeśli tracisz na wadze zbyt gwałtownie, uwalniają się one z zapasów tłuszczu zgromadzonych w czasie ciąży i przedostają do krwi, a następnie do pokarmu.
Karmiąc piersią, na pewno wrócisz do wagi sprzed ciąży, a nawet będziesz jeszcze szczuplejsza! Wystarczy, że zrezygnujesz ze słodyczy (szczególnie z gotowych ciasteczek – zawierają szkodliwe tłuszcze cukiernicze) i innych „tuczących” potraw. Twoja dieta powinna być bogata i różnorodna, by dziecko otrzymało wszystkie potrzebne mu do zdrowego rozwoju składniki.
Jedz codziennie 4-5 razy produkty zbożowe (chleb, najlepiej pełnoziarnisty, ryż, kasze, makaron, ziemniaki), 3-4 razy sięgaj po owoce i warzywa, 2 razy – po produkty nabiałowe (mleko, jogurty, kefiry, sery).
Kilka razy w tygodniu jedz jajka, drób, ryby (szczególnie morskie).
Kilka razy w miesiącu sięgaj po czerwone mięso (wołowinę, wieprzowinę). Do sałatek i surówek dodawaj olej (najlepiej rzepakowy niskoerukowy, oliwę z oliwek). Wypijaj około 2-2,5 litra płynów dziennie, najlepiej niegazowaną niskozmineralizowaną wodę, soki owocowo-warzywne, owocowe herbatki, mleko (około dwóch szklanek).

2. Unikaj pokarmów wzdymających. W pierwszym miesiącu po porodzie nie jedz kapusty (zwłaszcza bigosu), fasoli, cebuli, nie dodawaj do potraw ostrych przypraw (czosnek, papryka, pieprz). Unikaj potraw smażonych, gdyż mogą u dziecka wywołać bóle brzuszka i kolki. Jeśli nic się nie dzieje stopniowo włączaj do diety kolejne składniki. Gdyby jednak pojawiły się niepokojące objawy (bóle brzuszka, wysypka), ponownie wyklucz dany produkt z jadłospisu. Pod koniec 6. miesiąca życia malca (jeśli jest zdrowy), możesz już jeść właściwie wszystko. Dzięki temu w przyszłości znacznie łatwiej zaakceptuje pokarmy wprowadzane do jego diety.

3. Pij mleko i kefiry. A także jogurty, zsiadłe mleko, mleko acidofilne. Zawierają cenne bakterie kwasu mlekowego, są łatwiej strawne, rzadziej wywołują alergie niż słodkie mleko. Nie pij tych napojów w nadmiarze – to nieprawda, że dzięki nim będziesz miała więcej pokarmu. Takiego działania nie ma także popularna bawarka! Jeśli Twój maluszek będzie miał biegunki lub wysypki po spożywanych przez Ciebie pokarmach mlecznych, w porozumieniu z lekarzem wyeliminuj je z diety. Zamiast mleka krowiego możesz pić Nutramigen lub Bebilon pepti. Pamiętaj o dodatkowej porcji mięsa i preparatach wapniowych.

4. Nie stosuj diet eliminacyjnych „na wszelki wypadek”. To niepotrzebne, gdy nie jesteś alergiczką i nie masz w rodzinie osób z alergią. Każdemu dziecku może szkodzić co innego. Warto natomiast zrezygnować z czekolady, orzeszków ziemnych czy owoców cytrusowych. To silne alergeny, a jeśli nie będziesz ich jadać, ani Tobie, ani Twojemu dziecku niczego cennego nie zabraknie (inaczej niż np. gdy zrezygnujesz z mleka). Pokutuje przesąd, że karmiąca mama nie może jeść owoców z pestkami. Tymczasem unikać należy jedynie owoców drobnopestkowych (głównie poziomek, truskawek), a nie tych z dużą pestką – wiśni, czereśni, moreli, śliwek itp.

5. Jedz mięso, ryby, sery, jajka. To najlepsze źródła białka zwierzęcego, a rośliny strączkowe (np. fasola, soczewica) – białka roślinnego. Mięso zawiera również łatwo przyswajalne żelazo (zapobiega niedokrwistości), a ryby – jod, którego w okresie laktacji potrzebujesz o 20% więcej.

6. Sięgaj po produkty bogate w witaminy i sole mineralne. Teraz jest to dla Ciebie ważniejsze niż kiedykolwiek! Najwięcej witamin zawierają świeżo przygotowane dania, skomponowane z różnorodnych składników. Oprócz żelaza, wapnia i jodu potrzebujesz selenu (jest w mięsie, rybach, jajkach, kaszach, ciemnozielonych warzywach) i cynku (w kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach).

7. Ogranicz tłuszcze zwierzęce. Ale jedz świeże masło zamiast margaryn, używaj olejów roślinnych (słonecznikowego, rzepakowego, oliwy z oliwek). Zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy niezbędne do rozwoju układu nerwowego oraz siatkówki oka.

8. Nie pij mocnej kawy, herbaty, alkoholu. Przenikają do pokarmu, a nie są obojętne dla malucha. Nie pij piwa – to przesąd, że pobudza laktację.

9. Unikaj konserwantów i sztucznych barwników. Substancje te dodawane są m.in. do gotowych sałatek, gorszego gatunku wędlin, kisieli, galaretek w proszku, żelek, napojów. Mogą wywoływać u Ciebie objawy nietolerancji (biegunki, wysypki), a niektóre z nich przenikają do pokarmu.

10. Bawarka nie pomaga
Na zwiększenie ilości pokarmu nie ma wpływu wypijanie dużej ilości bawarki! Jeśli masz go zbyt mało, pij napary z anyżku i kopru oraz często podawaj dziecku pierś!
 
Ostatnia edycja:
reklama
ja wam napisze moj dzisiejszy jadlospis:
na śniadanko mleczko z płatkami i kanapeczka z wedlinka z indyka na zagryche.....
na drugie sniadanie wcinam biszkopty i jabłuszko
obiad: lekka zupka ( dziś barszczyk czerwony)
na drugie: kasza jaglana z mieskiem z kurczaka w sosie pieczeniowym i marchewka ( bez groszku)
na kolacje: jeszcze nie wiem, pewnie cos na mleczku zjem, albo kanapeczki na razowcu...... zobaczymy.....

ja z diety wyelimiunowalam produkty bardzo ciezkostrawne, ostre przyprawy, i wzdymajace.....
a tak wcinam to na co mam ochote... mimo ze powinnam byc jeszcze na lekkiej diecie z powodu szwow.
 
A czy któraś z Was jadła może jakieś danie doprawione CURRY :confused: Bo mam ogromną ochotę, a nie mam pojęcia czy to nie zaszkodzi :sorry2:
 
A czy któraś z Was jadła może jakieś danie doprawione CURRY :confused: Bo mam ogromną ochotę, a nie mam pojęcia czy to nie zaszkodzi :sorry2:

Szczerze to nie mam pojęcia czy to moze zaszkodzic ale jeżeli chodzi o mnie to ja nie przesadzam z przyprawami nie jem nic ostrego ... przynajmniej narazie ... Dziewczyny czy Wy tez macie jeszcze takie zachcianki na jedzonko jak w ciązy???
Ja mam strasznie ale chce jak najszybciej zrzucic zbedne kg dlatego jak przychodzi mi na cos ochota to pije wode niegazowana... Srednio wypijam ok 2,5l wody dziennie. A co do jedzenia to jem 5 posiłków dziennie : śniadanie drugie sniadanie obiad podwieczorek i kolacje jednak nie pozniej niz o 19... po tej godzinie juz nic nie jem...
 
Ja tez tak jakos 5 posilkow jem.Ale po 19tej czesto zjadam np platki kukurydziane z jogurtem owocowym:-) pycha i nie takie tuczace...
A zachcianki to mam na czekolade:wściekła/y:Jak w ciazy nie musialam jej jesc tak teraz to bym tonami:szok::-)
Dzisiaj na kolacyjke zrobie sobie kawe zbozowa na mleku.Mleka od porodu jeszcze nie pilam:baffled: Za to ser bialy, jogurtyi kefir to czesto.
 
ooo ja się w szpitalu napiłam zbożowej na mleczku i tak m mi posmakowała że szok, teraz bym litrami piła:D hehehehe

Ja zawsze rano do śniadania robie sobie dzbanek litrowy kawy zbożowej... wcześniej nie piłam jej czesto ale teraz ze wzgledu na karmienie nie pije kawy czarnej tylko zbożówke... co prawda nie działa tak jak normalna kawa ale jest bardzo dobra :)))
 
No wlasnie ja w ciazy duuuzo pilam zbozowki i kakao a teraz sie troche boje ale dzisiaj wyczytalam, ze pol litra mleka mozna dziennie wypic. A boje sie bo przy1 dziecku duzo mleka itp pilam i maly dostal skazy bialkowej:-(Wiec teraz musze ostroznie.
 
reklama
dobry temat,bo rzeczywiscie,karmiąc piersią trzeba uważać na to,co się je-przynajmniej na samym początku i starac się obserwować,co szkodzi,a co nie dziecku:tak:.Akurat ja już nie mogę się podzielic z Wami aktualnymi doświadczeniami,bo juz nie karmię piersią:-(.Jedynie mogę sięgać pamięcią wstecz,gdy karmiłam moje starsze dzieci-wtedy pamiętam przy 1szym dziecku miałam straszny problem z kolkami juz od 2go tygodnia życia mojego synka,eliminowałam wspólnie z nasza panią doktor po kolei co mogło zaszkodzić i w pewnym momencie okazało się,że juz nie bardzo mam co jeść. Teraz śwaidomie zrezygnowałam z piersi-a może nie ja ,tylko mój synek,który bardzo złościł się przy piersi,nie chciał jeść,za to z butelki jadł chętnie-był zresztą dokarmiany już w szpitalu,bo ja nie miałam pokarmu i tak butelka wygrała-bo nie miałam sił i cierpliwości walczyć,zwłaszcza,że po podaniu buteleczki uspokajał się wreszcie i słodziutko zasypiał.Podziwiam mamy,które karmią piersią i są w tym wytrwałe mimo trudności:tak:
 
Do góry