reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kuchnia Grudniówek:)

reklama
indyk z warzywami w sosie z mleczkiem kokosowym:
wszystkie składniki "na oko"

- pierś z indyka (ja dałam ok 0,5 kg)
- marchewka (2-3 szt)
- pietruszka (1-2 szt)
- cebulka (1-2 szt)
- inne warzywa - wg zasobności lodówki (np pieczarki, seler, papryka, pomidory - tych raczej nie dużo)
- mleczko kokosowe - puszka (w marketach do kupienia np. House of Asia lub inne, w działach jedzenia chińskiego)
- przyprawy

Wykonanie:
Indyka pokroić w kostkę (można tez w plasterki i zrobić bitki), przyprawić, podsmażyć na patelni, wrzucić do garnka z wodą gotującą się (wody tyle żeby pokryła indyka). Cebulkę pokroić, podsmażyć na patelni i dodać do indyka. Marchewkę, pietruszke,selera pokroić w paseczki, podsmażyć i dodać do indyka. Reszte skladników podobnie jesli coś jeszcze mamy. Wymieszać i poddusić pod przykryciem z pół godziny (może być nawet 15 min jak sie spieszymy). Dodać mleczko kokosowe, wymieszać, zagotować wszystko. Można też zagęścić na koniec mąką. Podawać z ryżem :) smacznego


ps. mozna zamiast indyka dac kurczaka, można operować ilościami wg tego co lubimy. Ja np wole więcej warzyw, ale mąż mógłby jeść samo mięso. Jeśli robimy głównie mięso, i dajemy mało warzyw to mniej wody :)
 
jeśli chodzi o ww przepis to zrobiłam, i fajna rzecz ta skórka jabłkowa, jedyny minus to czas suszenia, czyli 5-6h chodzi piekarnik, a efekt znika w kilka minut :)


A teraz przepis na Napój z zielonej pietruszki:

składniki:
1 mały lub pół dużego pęczka natki pietruszki
1-1 i pół cytryny obranej, bez pestek, podzielonej na cząstki
70-80 gr cukru
100 g kostek lodu
500 ml wody

Zmiksować pietruszke, cytryne, cukier (i kostki lodu ewentualnie jesli dodajemy) porządnie blenderem, dodać wodę i zmiksować wszystko razem.

warianty:
można nie dodawać lodu, wody dodać wg upodobań - mniej lub wiecej, cytrynę można zamienić na małą pomarańcze, cukru też może być wiecej lub też mniej (polecam dodac brązowy zamiast białego).
No a sam napój można zrobić nie z pietruszki, ale np. z liśćmi mięty lub melisy. Ale oczywiscie wtedy nie bedzie tyle żelaza :)
 
lucere a powiedz te skórki wyszly ci chrupiące jak chipsy czy raczej takie do przeżuwania, gumowate? Takie specjały będa dla maluszka na pózniej super, tylko moja własnie chciała jesc takie bardziej gumowe :tak:
 
koriander - wszystko zależy co chcesz :) zaraz po upieczeniu jest super chrupiące, łamie się jak chipsy :) (ja wolę takie) jesli włożysz do hermetycznego pojemnika to będzie chrupiące. Jesli zostawisz na wierzchu, zwilgotnieje i wtedy bedzie bardziej gumowate i takie do przeżuwania. Także jeśli Twoja mała wolała gumowate to wystarczy ze poleży troche na powietrzu :)
 
Mamuśka proporcje masz na " oko " bo ja nigdy nie gotuję z przepisów :tak:

Składniki :
- makaron ( spagetti lub inny ja lubię muszelki )
- 3 małe lub 2 duże jajka
- boczek wędzony w kawałku lub plasterki ( ja wybieram cienkie i chude plasterki i tnę w paseczki nożyczkami bo szybciej się robią , są mniej tłuste i ładnie wyglądają )
- kropla oleju do posmarowania patelni ( na boczek )
- tarty parmezan ( kawałek lub 2- 3 paczki po 50 - 80 g zależy jak kto lubi ja lubię dużo )
- śmietana 18% łyżka ( jak nie mam nie dodaję wcale )
- 1-2 ząbki zgniecionego czosnku
- ew pietruszka do ozdoby ( ja nie daję )
- sól , pieprz , maga

1. W osolonej wodzie gotujesz makaron 8 -10 min
2. na drugim palniku smażysz boczuś
3. kiedy robi się makaron i boczuś robisz pastę jajeczną : mieszasz surowe jaja , parmezan , śmietanę , czosnek i doprawiasz ( pasta nie może być konsystencji stałej , jak jest za " twarda " dodaję jeszcze jedno jajko lub śmietanę )
-do dużego naczynia wlewasz boczek z tłuszczem , wrzucasz odcedzony makaron i mieszasz , załączasz mały gaz i wlewasz pastę jajeczno serową , cały czas mieszając , uważaj żeby zabardzo nie zciąć masy ( po ok 2 min jest gotowe ) doprawiasz i już całość zajmuje ok 15 min :)
 
reklama
PIERNICZKI:


te a'la alpejskie to z tego przepisu :
Pierniczki świąteczne jak alpejskie - - Moja książka kucharska - bloog.pl



PIERNICZKI II

SKŁADNIKI:

1/4 szklanki miodu
5 łyżek miękkiego masła
1/2 szklanki cukru pudru
1 jajko
2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
3 łyżeczki przyprawy do piernika (można dać więcej)
1 łyżeczka kakao

Wszystkie składniki wymieszać i zagnieść ciasto. Rozwałkować delikatnie podsypując mąką na grubość 3 mm i wykrajać pierniczki foremkami. Piec ok 10 min w temp 180 stopni. Ostudzone pierniczki można udekorować ja to robię pisakami cukrowymi, perełkami itp i chowam do puszek ok 3 tyg. przed podaniem i one w tym czasie miękną:) mam jeszcze jeden przepis, ale muszę go poszukać :)
 
Do góry