reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mutterschaftsgeld, Elterngeld - dokumenty po narodzinach dziecka w Niemczech

Dołączył(a)
20 Październik 2015
Postów
1
Witam
Troszkę papierkowego załatwiania po narodzinach dziecka jest i próbuję to wszystko przygotować, jednak mam kilka wątpliwości - może ktoś zna odpowiedzi na moje pytania poniżej...
Wśród wniosków znajduje się wniosek na Mutterschaftszeit - totalnie nie wiem gdzie mam go złożyć - pytałam w AOK, ale powiedzieli, że to nie do nich, do pracodawcy również nie... więc gdzie?
Wyczytałam, że 7 tygodni przed przejściem na Elternzeit muszę poinformować o tym pracodawcę - na jak długo planuję odejść. Rozumiem, że pracodawcy po narodzinach mam zanieść Akt urodzenia dziecka wraz z informacją - "Na Elternzeit planuję być np. 12 miesięcy od..do.."?
No i w końcu największy problem - ELTERNZEIT - słyszałam, że jeśli mam Mutterschafsgeld to Elterngeld skraca mi się z 12 miesięcy do 10 - czy to prawda? We wniosku mam wypisać kiedy ja i kiedy ewentualnie mąż chcemy iść na Elternzeit. Według mnie skoro 2 miesiące po porodzie mam jeszcze Mutterschaftsgeld, to Elterngeld zaczynam od 3 miesiąca życia dziecka i trwa on 12 miesięcy aż do ukończenia przez dziecko 14 miesiąca życia. Czy tak to wygląda, czy faktycznie nie należy mi się 12 miesięcy a tylko 10?
Dodatkowo dużo czyta się na temat "wydłużenia Elternzeit" jeśli będziemy się z mężem dzielić opieką nad dzieckiem z 12 do 14 miesięcy. Czy w takim razie mój mąż może wziąć 2 miesiące Elternzeit od 15-16 miesiąca życia dziecka, kiedy ja już wrócę do pracy? Czytałam również, że Elternzeit obydwoje możemy wykorzystać tylko do ukończenia 14 miesiąca życia dziecka, więc rozumiem, że mąż mógłby w tym przypadku wziąć urlop wychowawczy tylko równocześnie ze mną, albo ja musiałabym zrezygnować ze swoich dwóch miesięcy? Jeśli tak to nie rozumiem o co chodzi z "wydłużaniem Elterngeld do 14 miesięcy przy podziale opieki"..?
Dodatkowo mam wątpliwości co do nowego przepisu Elterngeld Plus, który wszedł 01.07.2015r. Czy mogę zawnioskować, że spędzę z dzieckiem 12 miesięcy na Elternzeit i 2 pierwsze miesiące na Mutterschaftszeit, a gdy po 8 miesiącach okaże się, że jednak chcę wrócić do pracy na zasadzie Elterngeld Plus na pół etatu, to czy można takiej zmiany w trakcie Elternzeit dokonać? Wtedy miałabym 2 miesiące po porodzie Mutterschaftzeit, 6 miesięcy Elterngeld - płatne te 67% i 12 miesięcy Elterngeld Plus, podczas którego miałabym połowę dotychczasowego Elterngeld i to co zarobię pracując na pół etatu.
Bardzo proszę o wszelkie informacje - może ktoś wie jak to jest na własnym przykładzie?
Z góry bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.
 
reklama
Ja wiem tylki tyle ze Elterngeld jest do ukończenia 12 mies zycia i wątpię zebydi 14 komuś wyplacali to raz. A dwa jesli chodzi o podzial opieki to zbaczy ze jedno rezygnuje ze swojego czas itd. Dlaczego nie zglosisz się do jakiegoś doradcy księgowej czy cos? Ciężko na takie szczegolowe pyt odpowiedziec. Jest pełno instytucji które pomagaja. Isc nawet do urzedu i tam zapytac o kogos takiego. Ja chodze do pani z urzedu ktora pomaga Polakom za granica załatwiać rozne rzeczy. I nie wierze ze w krankenkassie nie powiedzieli gdzie w zamian sie zglosic. Zwlaszcza ze to u nich sie zalatwia jeśli jestes zatrudniona na etat. Jezeli nie pracujesz lub pracujesz na 450 euro basis to nie należy sie mutterschaftsgeld i wtedy zgoda nie zalatwia sie tego w krankenkassie. Dostaje sie tylko taka zapomoge na koniec ciazy 210 euro i po urodzeniu elterngeld.
 
Do góry