reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

niedoczyność tarczycy a ciąża

5 lat temu usunieto mi tarczyce calkowicie. Caly czas jstem pod kontrola lekarza, biore leki. W ciazy mam zwiekszona dawke i mimo, ze badanie krwi wykazalo w tym momencie leciusienka nadczynnosc, lekarz stwierdzil, ze za chwile zapotrzebowanie mi wzrosnie i nie ma sensu zmniejszac. Endokrynologa mam rewelacyjnego, uratowal mi zycie, mialam Gravesa-Basedova, zimny guz wielkosci sliwki i mnostwo torbieli. Maskara na stole operacujnym. Ale jak widac sie da;) Biore teraz Novothyral 100 i Euthyrox N 75 (przed ciaza byl 25).
 
reklama
Witam was serdecznie. Podczytuję wszystko co dotyczy niedoczynności tarczycy. Jestem na wątku "ciąża po poronieniu", reszty nie muszę dopisywać. 16 lat temu miałam nadczynność, biorąc propanolol udało mi się urodzić zdrową córkę ( zdała właśnie do 1 LO), Nikt Mnie wtedy nie poinformował, że powinnam nadal się leczyć, miałam 19 lat, zaniedbałam. Dziś po poronieniu w czerwcu zrobiłam prywatnie wszystkie badania, ponieważ od lekarzy usłyszłam jednynie ,że "tak się zdarza" i nie ma potrzeby robić badań. Wszystkie wyniki mam dobre, oprócz tarczycy. TSH 7,80 i AntyTPO 938 !! Diagnoza" choroba Hashimoto. Biorę Euthrynox 50, Jutro po miesiącu kontrolne TSH, ile spadło? Wiem jedno, nie zawsze "tak się zdarza", trzeba się przygotować do ciąży, sprawdzić stan zdrowia, bo strata BARDZO BOLI. Teraz grzecznie się leczę i spróbuję raz jeszcze.

Dziękuję Ci ika_s za każde dobre słowo. Dzięki Tobie wierzę, że z tą chorobą można mieć zdrowe maleństwo. Pozdrawiam i powodzenia.
 
, ja polecam mojego z czystym sumieniem, dobrze mnie poprowadził, dr Adam Nazim - Małopolskie Centrum Medyczne.
Podpisuje sie rękami i nogami, rewelacyjny lekarz. To o nim pisalam post wyzej. Lecze sie juz u niego 7 lat, najpierw operacja tarczycy , wyszlam na prosta (TSH w okolicach 2), a teraz mam idealnie dobrana dawke lekow (TSH w okolicach 0,3).
 
Ostatnia edycja:
to ja też się wypowiem:tak:
zapalenie tarczycy przeszłam podczas pierwszego porodu, została mi pamiątka do dziś euthyrox 125, z drugim dzieckiem zaszłam w ciąże bez problemów, jeden cykl więcej prób niż z pierwszym, w tej ciąży byłam pod kontrolą endokrynologa, badania na bieżąco, dawka zwiększona do 175, po porodzie momentalnie kazał mi zmniejszyć z powrotem do 125, całą ciążę i karmienie, bo można karmić, brałam dodatkowo chyba jodox... no w każdy razie jod.... a córcia urodziła się zdrowa, chociaż starcha miałam niezłego jak nieodpowiednie artykuły w necie poczytałam:tak:
powodzenia wszystkim starającym się mamusiom!!
 
Hej dziewczyny. Czytam wasze historie i trochę mi lepiej;-). Mnie nadczynność dopadła po pierwszej ciąży, byłam w fatalnym stanie, dosłownie na czworaka wchodziłam po schodach, bo inaczej nie miałam siły. W październiku 2006 r. miałam wyciętą tarczycę, od tego czasu łykam Eutyrox (75 i 50). W zeszłym roku we wrześniu poroniłam w 6 tyg. ciąży. Właściwie nikt nie potrafił powiedzieć dlaczego. Teraz jestem znów w ciąży i bardzo się boję co będzie dalej. W dodatku od czwartku nie mogę się dodzwonić do mojego endokrynologa. Zrobiłam wyniki zapisane mi wcześniej przez endo na wypadek jakbym zaszła w ciąże. Wyniki na razie w normie. TSH 2,47; FT4 1,25, i TPO 5. Martwię się, czy nie powinnam mieć zwiększonej dawki leku, bo przed zajściem w ciąże TSH miałam poniżej 1.
 
Dziewczyny po pierwsze,
leki na niedoczynność tarczycy trzeba zażuwać do końca życia - organ sam dokonał destrukcji i nie produkuje niezbędnych hormonów.

Mam niedoczyność tarczycy, na szczęsie zdiagnozowaną na 2 lata przed zajściem w ciążę z uwagi na dziedziczenie w lini żeńskiej. Moje TSH wynosiło ponad 16.
Leczę się u Profesora w Poznaniu. Gdyby nie podjęte lecznienie napewno nie zaszłabym w ciążę, ale jeśli tak to nie udałoby się jej donościć. Hormony te są bardzo ważne i przed planowanym zajściem w ciąży należy je niezbędnie wykonać.

Moje TSH zostało bardzo nisko obniżone, aż wynosiło 0,02 i można było by stwierdzić nadczyność - sprzyjało to zajściu w ciążę. Obecnie biorę Eltroxin 100 raz dziennie nadczo przed posiłkiem. U dziecka tarczyca wytwarza się około 14-17 tygodnia życia jak dobrze pamiętam, ale leki należy barć cały czas, bo może się zdażyć tak że dziecko urodzi się bez gruczołu tarczycy.

I najważniejsze:
W 2 doby po porodzie dziecku należy wykonać badania na niedoczynność tarczycy obojętnie czy mama jest chora czy zdrowa. To bardzo ważne. Jeśli dziecko nie ma tardzycy, to w dwa tygodnie po porodzie musi brać leki, jeśli nie - dochodzi do trwałego uszkodzenie mózgu. Przypilnujcie to szczególnie w dużych miastach, gdzie jest taki boom urodzeniowy ze czasami pomijają te badania.

Pamiętajcie, dobry endykrynolog i leczenie jest bezpieczne dla was i waszych dzieci. Życzę zdrówka.
 
Na dzisiejszej wizycie dowiedziałam się że mam niedoczynnosc tarczycy,jestem w 24 tc nie wiem od kiedy mam tą niedoczynnosć, czy miałam ją przed ciążą, czy nie, nie miałam robionych nigdy badań, mimo że 8 lat temu urodziłam syna z niedoczynnoscią tarczycy podobno ma ja dlatego że jest wczesniakiem teraz bardzo boje sie o moje maleństwo czy na pewno jest wszystko dobrze.Dostałam skierowanie do endokrynologa który zapewne rozpocznie leczenie.Czy był ktos w podobnej sytuacji jestem załamana bo wiem że dla dzidzi nie jest zafajnie :-(
 
Cześc dziewczyny :-D troche się wystraszyłam jak przeczytałam to forum, ja jestem teraz w 30 tyg ciąży i tak naprawde dzieki niej dowiedziałam się, że cierpie na niedoczynnośc tarczycy, zaczynałam więc od 25 eutyroxu teraz biorę 100 ostatnie TSH 4,42 a FT4 10,52 , widzę, że mam do czynienia z weterankami tej przypadłości więc prosze o pomoc, czy uważacie, ze dawka która biore jest adekwatna do wyników??? I powiedzie czym tak naprawde grozi niedoczynnośc tarczycy, ja naprawde nie zauważyłam wcześniej żadnych oznak, jedyne co to strasznie wypadały mi włosy, w ciąże też zaszłam po 3 miesiącu starań więc bardzo szybko. Wiem juz, że na pewno musze zadbac o maleństwo po porodzie i koniecznie dalej siebie leczyc, powiedzcie czym grozi nieleczona niedoczynnosc bo nawet w necie cięzko uzyskac info na ten temat? Z góry dziękuje za pomoc :tak:
 
Kuleczka_ok dzięki, że napisałaś o badaniu noworodka na niedoczynność. Nie wiedziałam o tym:zawstydzona/y:. Nawet nie wiem, czy moja córcia miała robione to badanie. Teraz na pewno przypilnuję.
 
reklama
witam odebralam moje wyniki :
tsh 10,16
ft4 1,15 ( norma 0,93-1,7)
ft4 3,25 (norma 2-4,4)
ata 98,3 (norma 0,0-35,0)
co one oznaczaja mam niedoczynosc tarczycy?
 
Do góry