reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Opieka nad dzieckiem 60 dni

Arcobaleno

Mamusia Nikosia
Dołączył(a)
14 Czerwiec 2010
Postów
1 335
Miasto
niedaleko Opola
Witam,
na początku przyszłego roku planuję powrót do pracy, niestety mój synek na dzień dzisiejszy wymaga rehabilitacji oraz wizyt u kilku specjalistów. Ostatnio usłyszałam że z tego tytułu mogę mieć 60 dni opieki na dziecko płatne w 80 %. Czy mogę się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, jak to działa?
 
reklama
Jak każdy rodzic moze Pani w roku wykorzystać do 60 dni opieki nad dzieckiem- zwolnienie wystawia lekarz dziecka.
Jeśli dziecko jest rehabilitowane regularnie raz w tygodniu to może to być zwolnienie wystawione na czas rehabilitacji czy za każdym razem muszę mieć osobne zwolnienie? I lekarz specjalista też może wystawić takie zwolnienie czy po wizycie muszę udać się do pediatry ?
 
Zwolnienie wystawiane jest w przypadku, gdy dziecko jest chore i wymaga opieki. To lekarz uznaje kiedy dziecko jest chore i wystawia L4.
Co do zasady w sytuacjach gdy chore dziecko ma zapewnioną opiekę (np. podczas pobytu w szpitalu, sanatorium dla dzieci itp.) zwolnienie nie przysługuje.
 
Na pewno nie dostaniesz zwolnienia z góry, ponieważ lekarz może wystawić je tylko na jeden dzień naprzód i w uzasadnionych przypadkach do trzech dni wstecz. Więc na każdą rehabilitację powinnaś dostawać osobne. Do każdego zwolnienia na dziecko musisz też wypełnić druk ZUSowski Z-15.

I drobna uwaga: te 60 dni to limit na każdy rok kalendarzowy. Jeśli wykorzystują je oboje rodzice, to niestety ich dni zwolnienia się sumują (nie jest tak, że każdy rodzic ma po 60 dni).

Regulują to wszystko przepisy art. 32-35 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
 
Do góry