reklama

płatny urlop wychowawczy

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez madziunka90210, 12 Styczeń 2011.

1. madziunka90210

madziunka90210 Zaangażowana w BB

Witam,

Zakończyłam pracę w sierpniu 2009 roku, wyjechałam do anglii do pracy ale niestety na czarno. Wróciłam do Polski w styczniu 2010 będąc już ciąży, w sierpniu 2010 zarejestrowałam sie w Urzędzie Pracy jako bezrobotna. 21 wrzesnia urodzilam córke i UP wyznaczyl mi urlop macierzyński do 9 lutego 2011 po którym chciałabym iść na urlop wychowawczy i tu pytanie czy należy mi się on płatny czy nie? Dodam jeszcze że rozstałam się z ojcem dziecka i nie mam z nim żadnego kontaktu, udało mi się jednak wymusić na nim że córka dostała jego nazwisko. Dziękuję za pomoc

pozdrawiam :-)

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Urlop wychowawczy nalezy sie jedynie pracownikowi. Pani nie jest pracownikiem i nie ma Pani prawa do urlopu wychowawczego.

3. reklama
  4. ksiulka

ksiulka Fanka BB :)

witam,
    mam podobna sytuację jak madziunka z tym że ja pracuję w jednej firmie 3 lata już.
    więc moje pytanie brzmi czy należy mi się wychowawczy płatny jeżeli nie mam zasądzonych alimentów?? dodam iż zarabiam najniższą krajową.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie rozumiem na czym polega podobieństwo sytuacji. Rozumiem, ze Pani jest obecnie zatrudniona, tak?
    Jeśli tak, ma Pani prawo do urlopu wychowawczego.
    Co do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym musze wiedzieć:
    1. czy ojciec dziecka jest pani meżem? mieszkacie razem?
    2. dlaczego nie wniosła Pani o alimenty?

6. ksiulka

tak jestem zatrudniona, nie jesteśmy małżeństwem, mieszkaliśmy razem , ponieważ odwiedza malca i nie chciała bym rozstrzygać sprawy w sądzie.

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie rozumiem. Mieszkacie Państwo razem czy nie?

Ostatnia edycja: 13 Styczeń 2011
  8. ksiulka

nie mieszkamy razem:)

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Cytat ze strony Ministerstwa pracy:

"Zasiłek rodzinny nie przysługuje
    ...
    5) osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:
    a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
    b) ojciec dziecka jest nieznany,
    c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
    d) sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka"

Z Pani postów wynika, ze nie zachodzi żadna z sytuacji wymienionych w pkt. a-d, a zatem nie przysługuje Pani zasiłek rodzinny, a tym samym dodatek do zasiłku z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.

10. reklama
  11. justynka1

justynka1 Mamusia Antoniusia

witam.
    ja mam taką sytuację:
    mam dwójkę dzieci,nie jesteśmy małżeństwem i z powodu wysokich zarobków ojca dzieci(ja nie mam dochodów)nie należy mi się zasiłek i tym samym jestem na bezpłatnym urlopie wychowawczym,lecz mam pytanie,czy jeśli założyłabym mu sprawę o alimenty ugodowo,to czy z tym wnioskiem mogę starać się o płatny urlop na dziecko?
    dodam,że razem mieszkamy ,czy muszę być zadeklarowana jako samotna matka?(ojciec dzieci rozliczał się na nie z ulgą w picie-lecz nie jako samotny).
    jeśli ktoś zna odpowiedź na mój post,będę b.wdzięczna:tak:

12. E. Słotwińska-Rosłanowska

Niestety tak. Niestety bo to nic innego jak oszustwo.

Ojciec nie bedzie mógł jednak odliczać ulgi na dzieci - ulga przysługuje rodzicom faktycznie opiekującym się dzieckiem a osoba która tylko płaci aliemnty nie jest osobą faktycznie wychowującą dziecko.

Poleć forum