reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

płatny urlop wychowawczy

madziunka90210

Aktywna w BB
Dołączył(a)
9 Styczeń 2010
Postów
74
Miasto
Grodzisk Mazowiecki
Witam,

Zakończyłam pracę w sierpniu 2009 roku, wyjechałam do anglii do pracy ale niestety na czarno. Wróciłam do Polski w styczniu 2010 będąc już ciąży, w sierpniu 2010 zarejestrowałam sie w Urzędzie Pracy jako bezrobotna. 21 wrzesnia urodzilam córke i UP wyznaczyl mi urlop macierzyński do 9 lutego 2011 po którym chciałabym iść na urlop wychowawczy i tu pytanie czy należy mi się on płatny czy nie? Dodam jeszcze że rozstałam się z ojcem dziecka i nie mam z nim żadnego kontaktu, udało mi się jednak wymusić na nim że córka dostała jego nazwisko. Dziękuję za pomoc

pozdrawiam :-)
 
reklama
witam,
mam podobna sytuację jak madziunka z tym że ja pracuję w jednej firmie 3 lata już.
więc moje pytanie brzmi czy należy mi się wychowawczy płatny jeżeli nie mam zasądzonych alimentów?? dodam iż zarabiam najniższą krajową.
 
witam,
mam podobna sytuację jak madziunka z tym że ja pracuję w jednej firmie 3 lata już.
więc moje pytanie brzmi czy należy mi się wychowawczy płatny jeżeli nie mam zasądzonych alimentów?? dodam iż zarabiam najniższą krajową.

Nie rozumiem na czym polega podobieństwo sytuacji. Rozumiem, ze Pani jest obecnie zatrudniona, tak?
Jeśli tak, ma Pani prawo do urlopu wychowawczego.
Co do zasiłku rodzinnego i dodatku z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym musze wiedzieć:
1. czy ojciec dziecka jest pani meżem? mieszkacie razem?
2. dlaczego nie wniosła Pani o alimenty?
 
tak jestem zatrudniona, nie jesteśmy małżeństwem, mieszkaliśmy razem , ponieważ odwiedza malca i nie chciała bym rozstrzygać sprawy w sądzie.
 
Cytat ze strony Ministerstwa pracy:

"Zasiłek rodzinny nie przysługuje
...
5) osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, chyba że:
a) rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
b) ojciec dziecka jest nieznany,
c) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
d) sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka"

Z Pani postów wynika, ze nie zachodzi żadna z sytuacji wymienionych w pkt. a-d, a zatem nie przysługuje Pani zasiłek rodzinny, a tym samym dodatek do zasiłku z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym.
 
witam.
ja mam taką sytuację:
mam dwójkę dzieci,nie jesteśmy małżeństwem i z powodu wysokich zarobków ojca dzieci(ja nie mam dochodów)nie należy mi się zasiłek i tym samym jestem na bezpłatnym urlopie wychowawczym,lecz mam pytanie,czy jeśli założyłabym mu sprawę o alimenty ugodowo,to czy z tym wnioskiem mogę starać się o płatny urlop na dziecko?
dodam,że razem mieszkamy ,czy muszę być zadeklarowana jako samotna matka?(ojciec dzieci rozliczał się na nie z ulgą w picie-lecz nie jako samotny).
jeśli ktoś zna odpowiedź na mój post,będę b.wdzięczna:tak:
 
reklama
mam dwójkę dzieci,nie jesteśmy małżeństwem i z powodu wysokich zarobków ojca dzieci(ja nie mam dochodów)nie należy mi się zasiłek i tym samym jestem na bezpłatnym urlopie wychowawczym,lecz mam pytanie,czy jeśli założyłabym mu sprawę o alimenty ugodowo,to czy z tym wnioskiem mogę starać się o płatny urlop na dziecko?
Niestety tak. Niestety bo to nic innego jak oszustwo.

dodam,że razem mieszkamy ,czy muszę być zadeklarowana jako samotna matka?(ojciec dzieci rozliczał się na nie z ulgą w picie-lecz nie jako samotny).
Ojciec nie bedzie mógł jednak odliczać ulgi na dzieci - ulga przysługuje rodzicom faktycznie opiekującym się dzieckiem a osoba która tylko płaci aliemnty nie jest osobą faktycznie wychowującą dziecko.
 
Do góry