reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Porady prawne

dzięki Nika1710

Dwa tygodnie, to jeszcze można przeżyć. Gorzej mają te co będą rodzić w 2014 , im przepadnie 8 tygodni:-p :rofl2:
 
reklama
Jakiś czas temu była o tym mowa wiec wklejam bo akurat na to trafiłam :tak:

Lekarze zmuszają kobiety w ciąży do korzystania z urlopu macierzyńskiego



Lekarze zmuszają kobiety w ciąży do korzystania z urlopu macierzyńskiego - Praca i ubezpieczenia - Gazeta Prawna - największy dziennik gospodarczy

Zgodnie z art. 180 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) kobieta w ciąży może zacząć korzystać z urlopu macierzyńskiego na co najmniej dwa tygodnie przed przewidywalną datą porodu.
Nie oznacza to, że kobiety mają obowiązek korzystania z tego prawa, a tylko taką możliwość – mówi Dagmara Korbasińska, dyrektor Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia.
 
faktycznie, ja też słyszałam o tym, że lekarze nie chcą dawać zwolnień przed porodem, z jakich względów nie wiem, mam tylko nadzieję ze nie trafię na takiego medyka bo to bez sensu i szkoda tych dwóch tyg. które można poźniej spędzić z dzieckiem:wściekła/y:
 
faktycznie, ja też słyszałam o tym, że lekarze nie chcą dawać zwolnień przed porodem, z jakich względów nie wiem, mam tylko nadzieję ze nie trafię na takiego medyka bo to bez sensu i szkoda tych dwóch tyg. które można poźniej spędzić z dzieckiem:wściekła/y:

Nie wszyscy, a mój durny szef jak z nim rozmawiałam to wręcz kazał mi tak zrobić powiedziałam mu, ze ja ze swej strony zrobię wszystko, aby tak nie było bo to są dwa tygodnie dla dziecka a nie dla mnie:-D
 
Ja też się obawiałam, ale na ostatniej wizycie dostałam L4 do dnia porodu ...
pytałam kadrowej, jak to wygląda z macierzyńskim, na wypadek gdybym miała rodzić po terminie i powiedziała, że o przyznanie macierzyńskiego przed urodzeniem dziecka (nawet jak termin już minął) kobieta musi wystąpić na piśmie ... a L4 w cale nie musi być od gina, może być z powodu grypy, bóli kręgosłupa itp, itd ...
 
A ja bede miala az 31tyg urlopu macierzynskiego na blizniaki a jak uda mi sie dotrzymac do Nowego Roku to nawet 34:tak: Ale marne szanse ze dotrzymam:-D
 
Moje drogie Panie:-)
jednak jeżeli będziecie korzystały z urlopu macierzyńskiego przed porodem, musicie złożyć odpowiednie pismo do pracodawcy
Urlop macierzyński przed porodem - wniosek - Formularze.eGospodarka.pl - Urlop, wnioski urlopowe
Tu macie link do strony gdzie znajdziecie taki formularz.
Ja bedę korzystała z urlopu przed porodem i powiem wam że mi jest to na rękę:tak:a to dlatego że moja umowa o prace skończy się z dniem porodu i potem przy małym dziecku musiałabym biegac po ZUS-ach i załatwiac wszystkie formalności a tak to pracodawca za mnie "odwali czarną robotę":-D a ja będę siedziała w domku i sprawdzała czy już przyszedł przelew:-D i czy mogę wybrac się na zakupy:-D:-)
 
Moje drogie Panie:-)
jednak jeżeli będziecie korzystały z urlopu macierzyńskiego przed porodem, musicie złożyć odpowiednie pismo do pracodawcy
Urlop macierzyński przed porodem - wniosek - Formularze.eGospodarka.pl - Urlop, wnioski urlopowe
Tu macie link do strony gdzie znajdziecie taki formularz.
Ja bedę korzystała z urlopu przed porodem i powiem wam że mi jest to na rękę:tak:a to dlatego że moja umowa o prace skończy się z dniem porodu i potem przy małym dziecku musiałabym biegac po ZUS-ach i załatwiac wszystkie formalności a tak to pracodawca za mnie "odwali czarną robotę":-D a ja będę siedziała w domku i sprawdzała czy już przyszedł przelew:-D i czy mogę wybrac się na zakupy:-D:-)

Mnie tez kończy się umowa z dniem porodu, ale z tego co mi mówiła nasza księgowa, to oni zgłaszają mnie do ZUS-u, zwłaszcza że jestem na L4 i tak na ZUS-ie i wystarczy dostarczyć do zakładu pracy świadectwo urodzenia ... chyba że źle ją zrozumiałam?

Cytat z maila od kadrowej: "Jeszcze kwestia Twojego macierzyńskiego. Po porodzie musisz nas powiadomić, bo od dnia porodu przechodzisz na ZUS. Dostaniesz w szpitalu takie zaświadczenie, które przesyłasz do nas."
 
Tak zgadza się .zależy ile w zakładzie pracy jest zatrudnionych osób jeżeli mniej niż 10 to niestety ale będą Cię ciągac od pokoju do pokoju w ZUS-się:baffled:
Bo będziesz musiała uzupełniac drug Z-3 plus masę dodatkowych niepotrzebnych papierków :wściekła/y:
Polska papierkowa rzeczywistość (niestety):no:!
A ja niestety nie posiadam super "babci" blisko i nie będę miała pomocy a z maleństwem nie wyobrażam sobie biegania po pokojach:szok:
 
reklama
Tak zgadza się .zależy ile w zakładzie pracy jest zatrudnionych osób jeżeli mniej niż 10 to niestety ale będą Cię ciągac od pokoju do pokoju w ZUS-się:baffled:
Bo będziesz musiała uzupełniac drug Z-3 plus masę dodatkowych niepotrzebnych papierków :wściekła/y:
Polska papierkowa rzeczywistość (niestety):no:!
A ja niestety nie posiadam super "babci" blisko i nie będę miała pomocy a z maleństwem nie wyobrażam sobie biegania po pokojach:szok:

No ja też nie mam instytucji "babcia" pod ręką, już mi żal mojego M, że po porodzie będzie biegał po wszystkich urzędach :-( a mój zakład zatrudnia ponad 10 osób, czyli to oni załatwią za mnie formalności :-)przynajmniej tyle :-)
 
Do góry