reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Porady prawne

reklama
Dziś natrafiłam
Od 1 stycznia urlopy dla rodziców będą dłuższe - strona 2 - Praca i ubezpieczenia - Gazeta Prawna - największy dziennik gospodarczy
czy to znaczy, że będziemy miały urlopu 20 tygodni plus 2 dodatkowe. Nie rozumiem tych 2 - mogę wykorzystać ja 1tydz i mąż 1 tydz czy ja 2 a mąż osobno i tak 1?

Jak to rozumiecie?
ja zrozumiałam to że dodatkowo są 2 tygodnie do urlopu

Bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego będą mogły one skorzystać z dwóch tygodni urlopu fakultatywnego (lub trzech, jeśli urodzą co najmniej dwoje dzieci przy jednym porodzie). Dodatkowy urlop nie będzie obowiązkowy.

Możesz go wykorzystać a nie musisz i może zamiast ciebie wykorzystać go mąż czyli możesz ty 1 i mąż jeden jak wykorzystasz 2 to mąż już nie może :no:

Zamiast matki będzie mógł go wykorzystać ojciec dziecka.
 
Dziewczyny przepraszam za może głupie pytanie ale czy to znaczy że oprócz urlopu macierzyńskiego tych 20 tyg jest dodatkowe 2 tyg urlopu fakultatywnego czy ten urlop to jest ten nasz zaległy który możemy wykorzystać po macierzyńskim?

Bo ja np.zamierzam iść na macierzyński potem wykorzystać zaległy wypoczynkowy z 2009 roku trochę z 2010 roku i potem nie wiem chyba wychowawczy tylko tyle że będzie on niepłatny:-:)wściekła/y:

Czy w takim razie ten urlop fakultatywny jest jakiś dodatkowy i czy jego wprowadzenie jest pewne,oraz mam jeszcze pytanie czy on będzie płatny?
 
wklejam tu na przyszłość :tak:

Zmiany od 01 stycznia 2009 r.
Już nie obowiązuje różnicowanie długości urlopu nie tylko ze względu na liczbę urodzonych dzieci, ale także fakt, czy był to pierwszy, czy kolejny poród. Teraz długość urlopu macierzyńskiego zależy wyłącznie od liczby dzieci powitych w trakcie porodu.

Wymiar urlopu macierzyńskiego po nowelizacji przepisów:
1) 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
2) 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
3) 33 tygodnie w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
4) 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
5) 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie;


Zmiany proponowane od 2010 r.

Dodatkowy urlop macierzyński. Od 2010 r. rodzice będą mieli prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, na początku w zmniejszonym wymiarze. Urlop w dalszych latach będzie sukcesywnie wydłużany.

> W okresie przejściowym dodatkowy urlop będzie miał wymiar:
1. Przy urodzeniu jednego dziecka:
> w 2010 r. i w 2011 r. - do 2 tygodni;
> w 2012 r. i w 2013 r. - do 4 tygodni;
> w 2014 r. osiągnie maksymalny wymiar - do 6 tygodni;

2. Przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie:
> w 2010 r. i w 2011 r. - do 3 tygodni;
> w 2012 r. i w 2013 r. - do 6 tygodni;
> w 2014 r. osiągnie maksymalny wymiar - do 8 tygodni;
Urlop będzie udzielany jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego.



Więcej na stronie Urlop macierzyński - co zmieniło się od nowego roku - 20 stycznia 2009
 
odnośnie urlopu fakultatywnego.
Myśle, że są tu osoby którym kończy się umowa w dniu porodu, lub w trakcie urlopu macierzyńskiego , to czy będzie wtedy przysługiwało 2 tyg. dodatkowego urlopu- płatnego?

jak narazie to znalazłam to:

http://www.podatki.biz/sn_autoryzac...ykuly/10_8940.htm?idDzialu=10&idArtykulu=8940 i z tego wynika, że nie przysługuje.



natomiast z tego wnioskuje, że zasiłek przysługuje za te 2 dodatkowe tygodnie
Re: urlop macierzyński fakultatywny - pyt. do kadrowej

art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa mówi że:
"Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego"
Więc ZUS ma zakichany obowiązek wypłacić zasiłek - jak to w praktyce będzie wyglądało - okaże się dopiero w 2010 roku...

Jak macie coś ciekawego na ten temat, to się podzielcie informacją;-):-D

a tu jest również na temat tacierzyńskiego:
http://www.portel.pl/artykul.php3?i=39311
 
Ostatnia edycja:
Andzia z tego co się dowiedziałam jak skończy się umowa z pracodawcą to nie ma się już urlopu macierzyńskiego tylko dostaje się zasiłek macierzyński a te 2 tygodnie to urlop a nie zasiłek a urlopów zus nie daje :eek:

w sumie troszkę to pogmatwane więc może coś z tym zrobią jeszcze :sorry:
 
Andzia z tego co się dowiedziałam jak skończy się umowa z pracodawcą to nie ma się już urlopu macierzyńskiego tylko dostaje się zasiłek macierzyński a te 2 tygodnie to urlop a nie zasiłek a urlopów zus nie daje :eek:

w sumie troszkę to pogmatwane więc może coś z tym zrobią jeszcze :sorry:

Zgadza się, wtedy dostaje się zasiłek macierzyński z zusu za czas na jaki by przysługiwał urlop.

No i pytanie czy ten zasiłek będzie przysługiwał za okres 20 tygodni, czy za 22 tygodnie? Bo właściwie razem to przysługuje 22 tygodnie i osoby zatrudnione na umowe o prace mają urlop macierzynski płatny całe 22 tyg.
no właśnie ja tak siedze i czytam. I czym więcej czytam, tym głupsza jestem:sorry:
ale wszędzie jest właśnie napisane , że tego dodatkowego urlopu udziela pracodawca na pisemny wniosek pracownika, a wtedy ja np. nie będe miała pracodawcy.
Czyli należy się, ale nie ma kto go udzielić.... czyli się nie należy

Nie wiem, czy ktoś coś zrozumie z tego co napisałam:sorry:
 
Ostatnia edycja:
jeszcze mam to ;-)

5. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, z zastrzeżeniem ust. 3 i 6


Ujednolicone przepisy prawne - GOFIN.PL - Portal Podatkowo-Księgowy

Oraz :


Art. 30. 1. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie.
 
No właśnie ja się czepiam tego, co jest napisane w punkcie 5,- bo wg. tego należy się. :sorry:

ciekawe, czy zus będzie tego samego zdania :)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Ja już sie dowiadywałam!
żeby dostac dodatkowe 2 tygodnie musisz miec normalnie dalej umowe o prace . Musisz wtedy wczesniej zglosic pracodawcy że chcesz skozystac z tych dwuch dodatkowych tygodni!Pracodawca nie może odmówic!
Ale jeżeli umowa kończy się z dniem porodu i macierzyński będziesz pobierała z ZUS-u to niestety ale oni nie są tak chetni i dostaniesz tylko zasiłek za 20 tygodni !Te dwa dodatkowe nie przysługują !niestety!!
 
Do góry