reklama
 1. Uwierz, że jesteś ok. Masz prawo mieć gorszy dzień, masz prawo czuć się zmęczona i popełniać błędy. Najważniejsze, że masz prawo być z siebie dumna. Razem z Dove świętujemy Dzień Mamy Świętuj z nami. Konkursowo/

  Wybierz zabawkę, która uszczęśliwi twojego maluszka Konkurs/

  Zamknij powiadomienie

powrót po urlopie macierzyńskim a urlop wypoczynkowy i zmiana etatu a okres ochronny

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez horna, 16 Marzec 2011.

 1. horna

  horna Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,


  Proszę o informację jak wygląda powrót po urlopie macierzyńskim do pracy. Podstawowy urlop macierzyński mam do dnia 02.04.2011r.. Wystąpiłam z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński z wymiarze 2 tygodni, który przysługuje mi do 16.04.2011r. , z tego co się orientowałam pracodawca ma obowiązek udzielić mi tego urlopu i nie ma prawa mi go odmówić. Już z tym były problemy, ale jakoś przebrnęłam, szef twierdził bowiem, że jest to jego dobra wola, ale się z tym nie zgadzam.


  Czy bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim mogę wystąpić o zaległy urlop taryfowy za 2010r? Czy mogę także ująć w tym wniosku dodatkowo 2 dni z 2011r. ( bo tak będzie wygodniej skończyć tydzień a nie zaczynać pracę w środku tygodnia ) ? Czy pracodawca ma obowiązek wyrazić na ten urlop zgodę? W ostatniej rozmowie z pracodawcą zostałam poinformowana o tym, że takiego wniosku mi firma nie podpisze, mam zgłosić się do pracy i na wstępie dostanę wypowiedzenie, dopiero wtedy mogę wystąpić z wnioskiem o urlop i wtedy mi go podpiszą, od następnego dnia po zgłoszeniu się do pracy. Nie jestem pewna czy jest to prawidłowe czy po prostu chodzi o wygodę pracodawcy bo stałam się „zbędnym i niewygodnym” pracownikiem.


  Gdybym w trakcie przebywania na urlopie taryfowym za 2010r. wystąpiła z wnioskiem o zmniejszenie mojego wymiaru czasu pracy z pełnego ( bo taki mam ) np. do 3/4 etatu albo na 7/8 to czy pracodawca ma obowiązek mnie przyjąć? Czy musi wyrazić zgodę na moją prośbę czy też nie? Czy byłabym wówczas w tzw. okresie ochronnym 12-miesięcznym i pracodawca nie ma możliwości wręczenia mi wypowiedzenia umowy? Czy też taki wniosek wypisać będąc jeszcze na urlopie macierzyńskim?
  Z moich obliczeń wychodzi mi, że wykorzystanie zaległego urlopu za 2010r. plus 2 dni za 2011r. kończy się 27.05.2011r. - czy wówczas wniosek o zmniejszenie etatu lepiej i bezpieczniej wypisać z datą 25.05.2011r. ( kiedy kończy się stary urlop za 2010 ), czy też nie ma to znaczenia i może być to data 27.05.2011r. ( zawsze to 2 dni więcej okresu ochronnego ).
  Zadam jeszcze inne pytanie konkretnie, czy wypisując wniosek o zmniejszenie etatu wskazać wyraźnie okres tzn. wpisać we wniosku np. „wnoszę o zmniejszenie etatu na okres 12-miesięczny tj. od dnia 27.05.2011 do 26.05.2012”; czy wpisać „ wnoszę o zmniejszenie etatu na okres 12-miesięczny” ( data wniosku będzie u góry ). Pytanie to kieruję dlatego, iż zamierzam w „końcówce” okresu ochronnego zajść w ciążę i dlatego interesuje mnie czy w momencie jego upływu, automatycznie zostanie mi przywrócony cały etat?? Bo wtedy firma mnie nie zwolni gdyż będę także chroniona, ale już z innej przyczyny.


  Jeszcze z innej beczki, proszę także o poradę czy w momencie przebywania na 3-miesięcznym wypowiedzeniu mam prawo podjąć pracę u innego pracodawcy, będąc w tym czasie na swoim zaległym urlopie i czy w związku z tym czy przysługuje mi odprawa? Nie chcę informować swojego dotychczasowego pracodawcy o podjęciu przeze mnie innej pracy, gdyż mogą kombinować o pozbyciu mnie odprawy i zamianie wypowiedzenia przez firmę na rozwiązanie umowy za porozumieniem. Jak to wygląda?


  Z góry dziękuję za odpowiedź.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Tak. Wniosek nalezyn złożyć najpóźniej ostatniego dnia urlopu macierzyńskiego.

  Tak, ale te 2 dni powinny być PO urlopie wpoczynkowym a nie przed. Pracodawca ma obowiązek udzielić Pani urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim. Gdyby bezpośrednio po macierzyńskim wykorzystała Pani 2 dni zwolnienia na dziecko, urlop wypoczynkowy nie przypadałby bezpośrednio po macierzyńskim, więc pracodawaca mógłby go udzielić, ale nie miałby takiego obowiązku.

  Tak jak pisałam wyżej.

  Takim gadaniem proszę się nie przejmować. Proszę złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy (i mieć na to doód np. pieczątkę z datą przyjęcia pisma na Pani kopii wniosku itp.).

  Nie wiem co ma Pani na mysli pisząc "przyjać". Jeśli myśli Pani o dopuszczeniu do pracy to ma taki obowiązek.

  Musi. Pani wniosek jest dla pracodawcy wiążący.

  W czasie pracy w obniżonym wymiarze podlega Pani szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem i roziwązaniem stosunku pracy. Są jednak sytuacje, gdy umowę taką można wypowiedzieć (np. tzw. potocznie zwolnienie dyscyplinarne).

  Wniosek o obniżenie wymirau nalezy złożyć 14 dni przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze. Można jednak to zrobić wcześniej.

  Odpowiedź powyżej.

  Bezwzględnie nalezy podać daty.

  Tak.

  Co do zasady można podjać pracę. Wyjątkiem są sytuacje kiedy podjecie pracy łamałoby zakaz konkurencji.
  Co do odprawy, wszystko zalezy od tego czy zwolnienie było indywidualne czy grupowe, ilu pracowników zatrudnia pracodawca oraz z czyjej winy wypowiedziano umowę.
   
 3. reklama
 4. horna

  horna Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za szybką odpowiedź do mojego zapytania.


  Nasunęło mi się jeszcze kilka wątpliwości. Otóż moja sytuacja wygląda tak:
  jestem zatrudniona w 2 firmach, w spółce matce, gdzie mam pełny etat i w spółce córce , gdzie mam 1/8 etatu. Moje wynagrodzenie w zasadzie jest na podobnej wysokości w obu w firmach, jest podzielone po połowie. Zadam teraz pytanie, czy występując z wnioskiem o zmianę etatu w spółce matce o zmniejszenie etatu to 7/8 i będąc chroniona wówczas w tej firmie, jestem także chroniona w spółce córce, gdzie mam 1/8 etatu ( a tu nie mogę wystąpić z wnioskiem o obniżenie, gdyż z tego co czytałam wniosek o zmniejszenie etatu nie może ujmować etatu mniejszego niż 1/2 )??? Czy pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę w spółce córce?? Są to firmy powiązane kapitałowo. Spółka córka została „wydzielona” ze spółki matki.???
  Jeszcze jedno zagadnienie. Otóż czy będąc w okresie wypowiedzenia z pracodawcą mogę wystąpić z wnioskiem o udzielenie mi urlopu bezpłatnego na „końcówce mojego zatrudnienia”??? I jak wówczas wyglądałaby moja odprawa, bo z tego co się orientowałam to wypowiedzenie z winy pracodawcy i odpowiednie zatrudnienie uprawnia do takiej odprawy. Tylko w jaki sposób jest ona liczona??? Czy brane jest wynagrodzenie wskazane na umowie o pracę??? Czy też jest to wynagrodzenie z 3 ostatnich miesięcy ( bo przy 10 letnim okresie zatrudnienia jest odprawa trzykrotności wynagrodzenia ??? Czy pracodawca może odmówić mi udzielenia takiego urlopu bezpłatnego????? Zadaję pytanie bo biorę pod uwagę zatrudnienie u innego pracodawcy ( nie będzie to konkurencja ).


  pozdrawiam serdecznie
   
 5. Melulu

  Melulu TP 15.01.2009 r.

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ma Pani na myśli 2 dni opieki nad dzieckiem czy dwa dni urlopu wypoczynkowego z puli za 2011 rok? Jeśli to pierwsze, to odpowiedzi udzieliła Pani Ewelina. Jeśli to drugie, to najlepiej wykorzystać cały urlop za 2011 rok, czyli 20 (26) dni. Po zmianie etatu będzie Pani urlop wypoczynkowy za 2011 rok proporcjonalnie zmniejszony, więc szkoda go tracić (w sensie finansowym).
   
 6. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Chroniona jest [pani tylko u pracodawcy, u którego korzysta Pani z obniżenia. W przypadku drugiego etatu wypowiedzenie umowy jest możliwe na zasadach ogólnych.


  Tak. Może Pani też wystąpić o skrócenie okresu wypowiedzenia.

  Odprawę oblicza się podobnie jak ekwiwalent za urlop.

  Czy pracodawca może odmówić mi udzielenia takiego urlopu bezpłatnego?????
  Tak, pracodawca nie ma obowiązku udzielić Pani urlopu bezpłatnego.
   
 7. horna

  horna Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za szybką odpowiedź


  Zna Pani już moją sytuację. Zadam inne pytanie, czy istnieje jakaś szansa na to, żebym była w okresie ochronnym także w spółce córce, gdzie mam 1/8 etatu. Czy jest jakaś „furtka prawna” bym była chroniona po urlopie macierzyńskim???


  Jak wygląda sprawa skrócenia okresu wypowiedzenia? Czy będąc w okresie wypowiedzenia firma może czy nie musi się zgodzić na skrócenie tego okresu??? I czy skrócony okres wypowiedzenia ma wpływ na wielkość odprawy???
   
 8. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Moim zdaniem nie.

  Pracownik i pracodawca mogą porozumieć się w tej sprawie i ustalić krótszy niż przewidziany w umowie okres wypowiedzenia.

  Nie musi.

  Nie.
   
 9. horna

  horna Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Będę teraz drążyć wyliczenie odprawy pracownika.
  Załóżmy, że jestem na 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia.
  W umowie mam np. stawkę miesięczną na etacie 1.000,00 dla równości. W czasie tych 3 miesięcy idę na chorobowe, jak będzie wyglądała moja odprawa przy okresie 10-letniego zatrudnienia?
  Czy muszę mieć zagwarantowaną wysokość taką jaką mam na umowie czyli np. 1.000,00 x 3, czy też zostanie ona pomniejszona o chorobowe??
  Gdybym w czasie mojego wypowiedzenia zaczęła pracę u innego pracodawcy, a w obecnej firmie wyrazili by mi zgodę na urlop bezpłatny np. w ostatnim miesiącu, to jak wówczas jest liczona odprawa czy 3 miesiące wstecz biorąc pod uwagę miesiąc bezpłatnego i wówczas jest ona jakby w wysokości 2-miesięcznego mojego wynagrodzenia? Czy 3 miesiące wstecz przed moim urlopem bezpłatnym i wtedy jest w wysokości 3-miesięcznej??
  I pytanie raczej retoryczne. Zaczynam pracę u innego pracodawcy w okresie mojego wypowiedzenia. Firma nie zgadza mi się na urlop bezpłatny, nie zgadza się na skrócenie okresu wypowiedzenia, czy mogę przedstawić zwolnienie lekarskie w obecnej firmie, będąc jednocześnie pracownikiem innej firmy??
  Czy może lepszym rozwiązaniem byłoby wówczas złożenie wniosku o krótki urlop wychowawczy, będąc na wypowiedzeniu, ale nie wiem jak to koliduje z prawem, bo jestem osobą mającą prawo do urlopu wychowawczego, a jednocześnie nie przedstawiając takiego wniosku wcześniej zaraz po moim urlopie wypoczynkowym czy macierzyńskim dostałam wypowiedzenie, więc czy firma może czy nie musi wyrazić na ten urlop wychowawczy zgodę??


  Jeszcze jedno zagadnienie do rozwiązania. Będąc na wypowiedzeniu i mając urlop bezpłatny w tym czasie, to czy są jakieś obostrzenia co do otrzymania „ewentualnego” ( w najgorszej sytuacji ) zasiłku dla bezrobotnych? Z tego co się orientowałam obowiązuje to przy rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron?


  Dziękuję i pozdrawiam
   
 10. reklama
 11. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Odpowiem na Pani pytania, choć myślę,że forum to nie jest miejsce do prowadzenia dyskusji akademickich w stylu co by było gdyby.

  Nie zostanie pomniejszona.

  Urlop nie wpływa na wysokosć odprawy. Wpływa na wysokość wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia.

  Fakt bycia pracownikiem nie oznacza, że nie moze Pani zachorować. Niemniej jesli jest pani niezdolna do pracy, to jest Pani niezdolna do jakiejkolwiek pracy a nie pracy u jednego pracodawcy.

  Ma Pani prawo do urlopu tak długo, jak długo jest Pani pracownikiem, a więc do upłynięcia okresu wypowiedzenia.

  Nie wiem o jakich obostrzeniach Pani myśli.

  Nie wiem co za "to" ma Pani na myśli. Zgaduję, że myśli Pani o tym, że zasiłek nie nalezy się bezpośrednio po zakończeniu zatrudnienia, jeśli zatrudnienie ustało z winy lub za zgodą pracownika.
   
 12. horna

  horna Początkująca w BB

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dziękuję za porady i prowadzone dyskusje.


  Właściwie już mam jasność, jeszcze tylko parę kwestii. Otóż będąc na wypowiedzeniu występuję z wnioskiem o urlop wychowawczy to pracodawca ma obowiązek wyrazić na niego zgodę? I tym samym będąc na wychowawczym mogę podjąć pracę u innego pracodawcy?


  Wracając jeszcze do wniosku o wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po macierzyńskim, mogę wpisać we wniosku ; „wnoszę o udzielenie mi zaległego urlopu za 2010 rok w wymiarze 26 dni w okresie od.... do …., a następnie urlopu tegorocznego w wymiarze …. dni w okresie od …. do.....” i czy pracodawca ma obowiązek wyrazić zgodę na taki wniosek i nie ma innej możliwości????


  pozdrawiam
   

Poleć forum

 1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności i efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.
  Zamknij powiadomienie