reklama

Przepisy prawne

Temat na forum 'Dzieci urodzone w lutym 2013' rozpoczęty przez meriderka, 15 Czerwiec 2012.

 1. meriderka

  meriderka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Zawsze mamy wątpliwości co możemy a czego nie, co na przysługuje i gdzie nam coś dadzą :prawo pracy, becikowe, urlop macierzyński, wychowawczy, tacierzyński....
  Prawo prawem a życie i tak to weryfikuje często na opak. Pomimo to warto znać swoje prawa i o nie walczyć.
   
  Ostatnia edycja: 15 Czerwiec 2012
 2. meriderka

  meriderka Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  [h=1]Jakie prace może wykonywać kobieta ciężarna podczas ciąży[/h]Prawo pracy chroni ciężarną kobietę od momentu zajścia w ciążę aż po dzień rozwiązania. Nietrudno się domyślić, jak trudno jest ustalić moment początkowy. Wobec powyższego, art. 185 § 1 k.p. stwierdza, iż stan taki powinien być przez pracownika potwierdzony świadectwem lekarskim. Pracodawca nie ma bowiem obowiązku opierać się wyłącznie na zapewnieniach pracownicy, że znajduje się ona w ciąży - zwłaszcza we wczesnym okresie, kiedy jej oznaki nie są widoczne. Dlatego to na pracownicy spoczywa obowiązek przedstawienia takiego zaświadczenia lekarskiego, zwłaszcza kiedy chce ona skorzystać z pełni przysługujących jej praw.
  Prawo przewiduje różne ograniczenia w zakresie wykonywania określonych prac przez kobietę w ciąży. Szczegółowy katalog takich prac został zawarty w rozporządzeniu z dnia 10 września 1996 roku w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz.545 z późn.zm.). Na podstawie tego rozporządzenia pracodawca nie może żądać od młodej mamy wykonywania:
  • pracy w pozycji wymuszonej

  • pracy w pozycji stojącej łącznie powyżej 3 godzin w czasie zmiany roboczej

  • pracy w środowisku, w którym występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15°C

  • pracy w hałasie, drganiach, w zasięgu pól elektromagnetycznych, promieniowaniu według określonych w rozporz. limitów

  • pracy przy obsłudze monitorów ekranowych powyżej 4 godzin na dobę

  • pracy na wysokościach oraz wchodzenia i schodzenia po drabinach i klamrach

  • pracy w wykopach oraz zbiornikach otwartych

  • pracy nurków oraz wszystkich prac w warunkach podwyższonego lub obniżonego ciśnienia

  • pracy w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi (np. wirusy)

  • pracy przy obsłudze zwierząt dotkniętych chorobami zakaźnymi i inwazyjnymi

  • pracy w narażeniu na działanie czynników rakotwórczych, rozpuszczalników organicznych i niektórych substancji chemicznych

  • pracy grożącej ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi

  • pracy w wymuszonym rytmie pracy (np. na taśmie)

  • pracy wewnątrz zbiorników i kanałów

  • pracy stwarzającej ryzyko ciężkiego urazu fizycznego lub psychicznego, np. gaszenie pożarów, udział w akcjach ratownictwa chemicznego, usuwanie skutków awarii, prace z materiałami wybuchowymi, prace przy uboju zwierząt hodowlanych oraz obsłudze rozpłodników

  Jeżeli dotychczas pracownica, która zaszła w ciążę, była zatrudniona na którymkolwiek ze stanowisk wspomnianych powyżej, do obowiązków pracodawcy należy przeniesienie takiej osoby na inne stanowisko pracy, a gdy nie ma takiej możliwości - musi zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy (art. 179 § 1 k.p.). Z kolei jeżeli praca wykonywana przez pracownicę należy do prac szkodliwych, pracodawca zgodnie z art. 179 § 2 k.p. jest obowiązany dostosować warunki lub ograniczyć czas pracy w taki sposób, ażeby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Gdy to okaże się niemożliwe lub niecelowe, pracodawca musi przenieść pracownicę na inne stanowisko pracy, a gdy to także okaże się niemożliwe - musi pracownicę zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Takie same obowiązki wynikają dla pracodawcy, jeżeli pracownica będąca w ciąży przedstawi mu orzeczenie lekarskie z którego wynikają przeciwwskazania do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 179 § 3 k.p.).

  W razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia - w takim wypadku przysługuje jej dodatek wyrównawczy. Jednakże w sytuacji, kiedy pracodawca zwolni pracownicę z obowiązku świadczenia pracy, przysługuje jej dotychczasowe wynagrodzenie. Po ustaniu przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym niniejszego akapitu, pracodawca ma obowiązek zatrudnić pracownicę na warunkach określonych w umowie o pracy.

  Przykład:
  Pani Ania jest zatrudniona w restauracji jako barmanka, gdzie dziennie pracuje 8 godzin - przez cały ten czas w pozycji stojącej. Od momentu, kiedy zaszła w ciążę, może w takiej pozycji pracować jedynie przez 3 godziny. W związku z powyższym, Pracodawca może zezwolić jej na pracę jedynie przez 3 godziny, a w pozostałym wymiarze czasu pracy zwolnić ją z tego obowiązku. Pracownica w dalszym ciągu pobiera takie samo wynagrodzenie.


  Dodatkowe ograniczenia kodeks pracy przewiduje dla kobiety ciężarnej zatrudnionej w porze nocnej, a także w godzinach nadliczbowych (jest to zakaz bezwzględny). Zgodnie z art. 178¹ pracodawca zatrudniający kobietę w porze nocnej ma obowiązek zmienić jej tak rozkład czasu pracy, aby wykonywała pracę poza porą nocną, a gdy jest to niemożliwe lub niecelowe - pracodawca musi przenieść taką osobę na inne stanowisko pracy. Jeżeli takie przeniesienie wiąże się ze zmianą wysokości wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy, a gdy i to okaże się niemożliwe - pracodawca musi zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia.

  Przykład:
  Pani Ania była zatrudniona jako kasjer w hipermarkecie na trzy zmiany. W momencie, kiedy zaszła w ciążę pracodawca ma obowiązek tak zmienić jej rozkład pracy, aby mogła pracować tylko na dwie zmiany, a nie na trzecią, która trwa od godziny 22 do 6 rano.

  Tak, jak to zostało wspomniane wcześniej, przyszła mama nie może również pracować w godzinach nadliczbowych. Nie oznacza to jednak, że pracownica nie może pracować ponad wymiar czasu określony w umowie o pracę. Taka możliwość istnieje jednak tylko w sytuacjach, gdy wymagają tego szczególne potrzeby pracodawcy.

  Przykład:
  Pani Ania jest zatrudniona w sklepie na ¼ etatu po 2 godziny dziennie, pracodawca może jej zlecić dodatkowo kolejne 2 godziny, jednakże nie może jej zlecić dodatkowych 3 godzin w tym dniu, bo była by to praca w godzinach nadliczbowych.
   
 3. reklama
 4. Cortina

  Cortina Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  meriderka bedziesz naszym forumowym doradca w sprawach prawnych :-D
   
 5. na_cik

  na_cik Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  No dobra dziewczyny.
  Przepisy przepisami. Ale jak w realu wyobrażacie sobie,że pracodawca dopuszcza przychodzenie do pracy na 3 godz?
  Ja stoję w pracy 7,5h 5 dni w tyg. Moja Pani ginekolog już zasugerowała zwolnienie, przynajmniej na jakiś czas. Wszyscy mi mówią nawet w pracy,że powinnam na nie iść,żeby nic się przypadkiem nie stało. Nikt nie mówi nic o skracaniu czasu pracy ;/
  Jestem dopiero w 5tc więc nie jest to dla mnie ciężar ale po kilku godz stania czuje się strasznie zmęczona i cały brzuch mi się napina, pomijając pobolewania.
  Chciała bym pracować ale nie wiem jak to będzie z tym staniem ;/
   
 6. Cortina

  Cortina Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nacik ja bym poszla na zwolnienie, nikt ci medalu nie da za pracowanie w ciazy, pewnie szef specjalnie tego nie doceni ;) wiec dla dobra dzidziusia i swojego zdrowia bierz L4 i odpoczywaj :)
  no chyba ze szef ma serce a ty chcesz pracowac to moze ci cos innego zparoponuje ?
   
 7. anioleczek12341

  anioleczek12341 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Koleżanki kochane powiedzcie mi jak to będzie z tym becikowym??? znalazłam taki oto artykuł o zmianach, ale ciekawi mnie jeśli np mnie urodzi się pierwsze dziecko w lurtym 2013 czyli zaraz po zmianie przepisów to dochód na rodzinę liczę jako 2 czy jako 3 osoby?

  Becikowe według nowych zasad. Kto może się o nie starać?
   
 8. MegiPegi

  MegiPegi Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  dziewczyny czy któraś z Was jest prawniczką?? potrzebuję porady w sprawie prowadzenia DG w ciąży i przebywania na L4.... czy któraś z Was będzie potrafiła mi pomóc? na pw oczywiście...
   
 9. a.m.g.

  a.m.g. Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  MegiPegi dawaj !!! Postaram się pomóc. Tylko zostaw tu info że wysłałaś mi wiadomość na priv bo nie zawsze sie loguje
   
  Ostatnia edycja: 5 Listopad 2012
 10. reklama
 11. Kropka2

  Kropka2

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam!
  Dziewczyny podpisujcie petycje na temat wydłużenia urlopu macierzynskiego, może coś wskóramy !!!
  http://www.petycje.pl/petycjePodpisz.php?petycjeid=9080&podpis_rodzaj=1
   

Poleć forum