reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przezierność karku

No właśnie tutaj, czyli w Niemczech zdaje mi się, że nie jest to rutynowe badanie. Wszyscy mi tu tłuką, że nie ma potrzeby zebym je robila, bo mam 26lat, a robi sie je starszym kobietom...
Mimo to już zdecydowalam- za kilka dni jade na badanie.

"Między 11 a 14 tygodniem ciąży wykonujemy badanie ultrasonograficzne. Jest to pierwsze badanie oceniające anatomię płodu. Przy zastosowaniu wysokiej klasy ultrasonografu badanie wykonujemy sondą przezbrzuszną. W czasie tego badania mierzymy długość płodu od czubka głowy do kości ogonowej, oglądamy zarys główki, kończyny, widać już żołądek, pęcherz moczowy, zazwyczaj udaje się uwidocznić cztery jamy serca.

W celu wykrycia zespołu Downa (i innych nieprawidłowości genetycznych oraz wad serca), dokonuje się pomiaru tzw. przezierności karkowej (NT), czyli przestrzeni płynowej w obrębie tkanki podskórnej karku płodu. Obecnie pomiar ten uznawany jest za jeden z najdokładniejszych wskaźników ułatwiających rozpoznanie zespołu Downa u nienarodzonego dziecka. Badania naukowe udowodniły, że u płodów dotkniętych wadami genetycznymi (m.in. zespołem Downa) oraz wadami serca wartości tego pomiaru są znacznie podwyższone.

Pomiaru NT dokonujemy gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu (CRL) mieści się w przedziale 45-84 mm. 75% płodów z trisomią 21 ma zwiększony wymiar przezierności karkowej. W czasie tego samego badania USG udaje się uwidocznić kość nosową, która obok przezierności karku jest bardzo ważnym markerem zespołu Downa. U płodów z trisomią 21 w 60-70% nie udaje się uwidocznić kości nosowej, w 50% w przypadków trisomii 18 (zespołu Edwardsa) i 30% trisomii 13 (zespołu Pateau). Nieprawidłowy wynik badania USG skłania nas do wykonania innych badań..."


żródło: Sonomedika - diagnostyka prenatalna
 
reklama
Wiem, że trzeba je zrobić do ok. 14tc. wiem również co to za badanie i czego można się dzięki niemu dowiedzieć. Moja gin. twierdzi, że badanie nie jest konieczne, ja jestem jednak innego zdania i po niedzieli jadę do lekarza.
A Wy miałyście USG genetyczne?
Uważacie to badanie za jedno z najważniejszych?
Jaki jest jego koszt w Polsce? W Niemczech zapłacę za nie 50 euro.

Ja również miałam to robione i mieszkam także w Niemczech tyle ze ja nie zaplacilam 50 € ale 110€ no ale z lekarza na lekarza są inne ceny. U mnie wyszlo wszystko dobrze z czego sie ciesze :tak:
 
Miałam to badanie w zeszłym tygodniu i wszystko ok :-D Moim zdaniem jest baaaardzo ważne bo pozwala wykryć wady rozwojowe. W tym usg nie chodzi o po prostu obejrzenie maluszka ale dokładne pomiary. A Ty jako mamusia też będziesz spokojniejsza :tak:
 
Wczoraj pojechałam na USG genetyczne i wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Wartość NT jest w normie, kręgosłup, serduszko, mózg, szczęka etc. również bez
zarzutu. Jestem o wiele bardziej spokojniejsza i wszystkim przyszłym mamom
polecam to badanie.
Dodatkowo widzieliśmy 1wszy raz jak nasza dzidzia się rusza:-D Podskoczyła,
machała rączkami, wierzgała nóżkami i złapała się za główkę... Coś niesamowitego.
 
Wczoraj pojechałam na USG genetyczne i wszystko jest w jak najlepszym porządku.
Wartość NT jest w normie, kręgosłup, serduszko, mózg, szczęka etc. również bez
zarzutu. Jestem o wiele bardziej spokojniejsza i wszystkim przyszłym mamom
polecam to badanie.
Dodatkowo widzieliśmy 1wszy raz jak nasza dzidzia się rusza:-D Podskoczyła,
machała rączkami, wierzgała nóżkami i złapała się za główkę... Coś niesamowitego.
To wspaniale:tak:. Życzę Ci wielu pięknych wzruszeń związanych z oglądaniem maleństwa i spokojnej ciąży:tak:
 
Ojeju, dopiero teraz zwróciłam uwagę, że jesteś już w 38tc:-)
Życzę w takim razie szybkiego i bezbolesnego porodu i zdrowej i ślicznej dzidzi
 
reklama
nie wiem jak to jest w niemczech ale z tego co wiem, tu w polsce wielu (nie wszyscy) ginow uwarza to za badania rutynowe, i go robia za free (bez dodatkowych oplat) ;) ...

nie wiem czy to jest takie rutynowe badanie , jak wiele moich znajomych z polski je robiło i niestety musieli płacić 200zl.
ale z miasta na miasto może również być inaczej ;)
a dobry specjalista od badan prenatalnych się ceni ;)
 
Do góry