reklama

Test PAPPA

Temat na forum 'Potrzebuję porady' rozpoczęty przez saguaro, 7 Maj 2015.

1. saguaro

saguaro Fanka BB :)

Mamusie mam pytanie!
    Czy jak w pierwszej ciąży robiłam test PAPPA (ten, który wykrywa m.in. zespół Downa) to w drugiej też muszę/ powinnam? Nie skończyłam jeszcze 35 lat, więc nie jest obowiązkowy dla mnie, ale czy coś się zmienia w drugiej ciąży?

Pozdrawiam.

2. doris33

doris33 Fanka BB :)

A z jakiego powodu robiłaś za pierwszym razem test Pappa?
    Test Pappa wykrywa nieprawidłowości dla tej konkretnej ciąży, tzn. jeśli wtedy wyszedł dobrze to to oznaczało tyle, że dziecko w tamtej ciąży było zdrowe.
    Nie wiem z jakiego powodu robiłaś test więc trudno powiedzieć czy teraz będziesz musiała czy nie. To chyba powinien zasugerować lekarz wykonujący USG genetyczne.

3. reklama
  4. Megami

Megami Bóg jest szaleńcem ;)

Ten test nie wykrywa zespołu Downa! Wykonuje się go by obliczyć ryzyko wystąpienia zespołu Downa, z. Edwardsa i z. Patau w danej ciąży.

5. saguaro

No tak,prawdopodobieństwo wystąpienia Downa i tych pozostałych zespołów. Robiłam, bo lekarza mnie namówił. Ale nie miałam żadnych wskazań do zrobienia. Tylko dobra wola :-)

6. doris33

doris33 Fanka BB :)

To w takim razie jeśli nie będzie wskazań do zrobienia to tylko od Ciebie będzie zależało czy zrobisz czy nie. Mnie też lekarz namawiał i byłam uprzedzona przez koleżankę, że będzie to robił.

7. cookie_84

cookie_84 Fanka BB :)

Test PAPPA dotyczy tzw. tu i teraz, a konkretnie ile kobiet w takim samym wieku jak Twój, na konkretnym etapie ciąży, z konkretną przeziernością karkową itd. może urodzić dziecko z zespołem Downa, Edwardsa bądź Patau. To jest tylko i wyłącznie statystyka i tak naprawdę od Ciebie zależy czy go wykonasz czy nie. Może on Cię uspokoić a może spowodować niepotrzebny stres. Niestety nie wykrywa on powyższych zespołów.

8. saguaro

Tak, wiem, że nie wykrywa. Źle napisałam. Określa tylko prawdopodobieństwo. Pewnie będzie namawiał, ale tym razem sobie chyba daruję.
    Dzięki za odpowiedzi :-)

Poleć forum