reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Toksoplazmoza

reklama
No mi wlasnie wydaje sie ze kiedys chorowalas o tym swiadczy igg, teraz igm jest ujemne a wiec jestes odporna. Mialam taki sam winik, niektorzy namawiali mnie na powtorzenie wyniku za trzy tyg, jednak moj gin stwierdzil ze nie brak i ze jestem uodporniona
 
Wieksze niz 5 ale norma jest od 8. Wazne jest IGM gdyby bylo pozytywne to by oznaczako swieze zachorowanie, negatywne tzn. jest ok
 
Dzięki za szybką odpowiedź :-D Fajnie by było żebym nie była zagrożona tym paskudztwem :-)
W czwartek idę do lekarza i napiszę co powiedział.
 
Info które znalazłam na jednej ze stron:
Jak skutecznie chronić się przed toksoplazmozą?

Skuteczna ochrona przed tą chorobą polega przede wszystkim na wyeliminowaniu kontaktu ze wszystkimi możliwymi źródłami zakażenia pierwotniakiem Toxoplasma gondii.

Przede wszystkim musisz zatroszczyć się o właściwą dietę i codzienną higienę. Jak zatem uniknąć zarażenia toksoplazmozą?

1. Nie spożywanie mięsa surowego lub półsurowego oraz wędzonych wędlin. W czasie ciąży możesz tylko pomarzyć o tatarze, carpaccio, krwistych stekach czy befsztykach.

2. Jeśli to możliwe przed spożyciem przechowuj mięso w zamrażalce - głębokie mrożenie mięsa (czyli poniżej -18'C) przez co najmniej 24h niszczy cysty pierwotniaka.
Uwaga! niektóre źródła podają, że pierwotniak ginie dopiero po 20 dniach mrożenia w temperaturze -22'C.

3. Mięso, które później będziesz jadła poddawaj obróbce termicznej (np. gotowanie, smażenie, pieczenie) - mięso powinno przez przynajmniej 20 minut mieć temperaturę co najmniej 60'C.
Przy temperaturze ok. 55'C pierwotniak ginie po 30 minutach. Tymczasem, w temperaturze 70'C potrzeba na to już tylko kilka minut.

4. Pij tylko pasteryzowane mleko (wcześniej przegotowane).

5. W swojej diecie wykorzystuj tylko pasteryzowane produkty mleczne.

6. Pij tylko przegotowaną wodę.

7. Szczególnie dokładnie myj wszystkie owoce i warzywa, które będziesz spożywała na surowo.

8. Chroń żywność i wodę przed owadami (muchy, karaluchy itp.), które mogą przenosić cysty pasożyta. :szok:

9. Do obróbki mięsa używaj osobnej deski i naczyń.

10. Starannie myj wszystkie naczynia, blaty kuchenne i zlewy po obróbce surowego mięsa, owoców i warzyw. Wskazane jest parzenie naczyń wrzątkiem lub mycie ich w zmywarce.

11. Pamiętaj o częstym myciu swoich rąk mydłem pod bieżącą wodą:
- przed i podczas przygotowywania posiłków,
- przed każdą konsumpcją,
- po kontakcie z surowym mięsem,
- po kontakcie z ziemią lub piaskiem (np. w piaskownicy),
- po kontakcie z kotami.

12. Jeśli to możliwe używaj jednorazowych rękawiczek do:
- przygotowywania posiłków i zawsze wtedy, gdy masz kontakt z surowym mięsem,
- pracy w ogrodzie, gdy masz kontakt z ziemią lub piaskiem.

13. Kuwetę swojego kota wyparzaj wrzątkiem i często zmieniaj podściółkę - a jeśli możesz, to zleć komuś te zadania. Nie jest wskazane, abyś miała kontakt z kocim kałem.

14. Swoje koty karm pokarmem z puszek lub suchą karmą.

15. Chroń piaskownicę przed zanieczyszczeniem kałem kotów.

Sumienne przestrzeganie powyższych zasad powinno uchronić Cię przed zarażeniem. Mimo to, jeśli jesteś w grupie ryzyka (nie chorowałaś nigdy na toksoplazmozę) wskazane jest, abyś regularnie wykonywała badania krwi, które potwierdzą ewentualne zarażenie. Jest to bardzo ważne, bo wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na zminimalizowanie jej negatywnego wpływu na dziecko.


Toksoplazmoza - badania na toksoplazmozę

Badania na toksoplazmozę (w kierunku toksoplazmozy) (czyli toxoplazma IgG ilościowo i toxoplazma IgM ilościowo) to jedne z pierwszych badań, jakie powinna wykonać kobieta planująca poczęcie dziecka. Badania te należy powtarzać w trakcie ciąży tylko wtedy, gdy nigdy nie chorowało się na tą chorobę.
W pierwszym badaniu na toksoplazmozę pobierane są z żył dwie próbki krwi - do badań serologicznych Toxoplazma IgG ilościowo oraz Toxoplazma IgM ilościowo. W ten sposób oznaczane są w surowicy krwi miana przeciwciał IgG i gM, które są wytwarzane przez organizm człowieka broniący się przed pasożytem.

Badanie Toxoplazma IgG ilościowo pozwala stwierdzić, czy kobieta kiedykolwiek chorowała już na toksoplazmozę. Przeciwciała IgG (późne) pojawiają się w krwi od drugiego do czwartego tygodnia od zarażenia. Przez kolejne 2-4 miesiące ich poziom szybko wzrasta. Później ich ilość we krwi powoli spada. Gdy utrzymują się one na stałym poziomie oznacza to, że zakażenie miało miejsce w przeszłości. Przeciwciała IgG są obecne we krwi przez całe życie i chronią go przed ponownym zarażeniem.
Badanie Toxoplazma IgM ilościowo pozwala stwierdzić, czy kobieta nie jest aktualnie chora na toksoplazmozę. Przeciwciała IgM (wczesne) pojawiają się w krwi człowieka już w pierwszym tygodniu od zarażenia. W ciągu kolejnych czterech tygodni ich poziom spada, później spada i pozostaje na niskim poziomie przez około 3 miesiące.
Ogólna interpretacja wyników badań na toksoplazmozę


Gdy IgG jest dodatnie (+) i IgM jest dodatnie (+) oznacza to, że Toksoplazma gondii atakuje. Jeśli są objawy należy rozpocząć leczenie, gdy ich nie ma wskazane jest powtórzenie badań po 3 tygodniach.
Gdy IgG jest dodatnie (+) a IgM jest ujemne (-) oznacza to, że wcześniej chorowałaś już na toksoplazmozę i obecnie jesteś odporna na wywołującego ją pierwotniaka. Jeśli IgG jest znacznie podwyższone wówczas również wskazane jest powtórzenie badań po 3 tygodniach. Gdy poziom przeciwciał będzie taki sam nie trzeba podejmować dalszego leczenia, ani po raz kolejny wykonywać badań.
Gdy IgG jest ujemne (-) i IgM jest ujemne (-) oznacza to, że nigdy nie zetknęłaś się z pasożytem Toxoplasma gondii i nie masz na niego odporności. W przypadku, gdy się zarazisz zachorujesz na toksoplazmozę. Gdy jesteś w ciąży wskazane jest powtarzanie badań w celu jak najszybszego wykrycia choroby i rozpoczęcia leczenia.
Gdy IgG jest ujemne (-) a IgM jest dodatnie (+) oznacza to, ze wynik jest nieswoisty i konieczne jest powtórzenie badań za trzy tygodnie. Jeśli wynik pozostanie taki sam wówczas nie trzeba podejmować leczenia (ciężarna seronegatywna), ale wskazana jest kontrola za trzy miesiące.
Normy określania wyniku jako ujemnego (-) lub dodatniego (+) znajdziesz w: - Interpretacja wyników Toxoplazma IgM - Interpretacja wyników Toxoplazma IgG

Kiedy najlepiej zrobić badania na toksoplazmozę?

Badania na toksoplazmozę najlepiej jest zrobić jeszcze przed poczęciem dziecka. Możesz je wykonać o dowolnej porze dnia (rano, w południe, a nawet wieczorem czy w nocy) i w każdym dniu cyklu.
Kolejne badania są wskazane tylko wtedy, gdy wyniki pierwszych badań pokażą, że nigdy nie chorowałaś na tę chorobę. Najczęściej zalecane są co 3 tygodnie - 3 miesiące.
 
Ostatnia edycja:
aneczka jesteś niesamowita!dzięki!!!

acha u mnie IgG jest "0" a IgM "negative" a więc ani nie byłam chora ani nie jestem odporna!wiem wiem wiem że im mniej się czyta tym mniej się człowiek denerwuje!ale jak tu nie czytać jak to pierwsza "fasolka" we mnie rośnie!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
ja też mam Igg <5 a w pierwszej ciąży miałam 0 - założyłam że gdzieś musiaąłm sie w piaskownicach uodpornić przez te 2 lata ale zapomniałąm dla pewnosci gina zapytać czy dobrze to interpretuje - chętnie zobaczę co wy o takim wyniku od gina napiszecie
 
reklama
wiem ze mialo byc tylko o toxo ale...........dostalam chyba skierowanie na badania prenatalne, z tego co zrozumialam,miedzy 2 a 10 lutym mam sie wstawic w szpitalu,jeszcze dokladnie nie wiem co to za badania ,nie przetlumaczylam jeszcze skierowan,posiedze ze slownikiem wieczorem,ale z tego co zrozumialam lekarza (on jest francuzem,a moje słownictwo medyczne nie jest na bardzo wysokim poziomie,lekarz jest swietny,bo jak nie rozumie do konca to tlumaczy mi jak dziecku a nawet rysuje rysunki,och ten jezyk francuski)jak mowil to sa to badania do sprawdzenia wad rozwojowych,czytalam o badaniach prenatalnych-nie sa polecane(!!!),pytanie mam takie,czy mozna jakimis innymi badaniami sprawdzic wady rozwojowe plodu czy tylko poprzez prenatalne?musze sie poddac?czy moge zaprotestowac?co mi to da ze mnie ukłuja?chyba nie bylabym w stanie ususnąć tej ciąży.........dać sie czy się nie dać?
 
Do góry