reklama

Urlop ojcowski na bliźnięta

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kaka81, 28 Grudzień 2011.

 1. kaka81

  kaka81

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dzień dobry,

  Jak wygląda sprawa urlopu ojcowskiego dla ojców bliźniąt? Czy można urlop wziąć na każde dziecko? Czy pojawiło się orzecznictwo sądów w tej sprawie?

  Póki co mąż planuje wziąć w 2012 r. 2 tygodnie urlopu. Pani w kadrach powiedziała, że więcej nie może, dopóki nie będzie wyroków w tej sprawie. I generalnie powiedziała, że ojciec w danym roku kalendarzowym może skorzystać z urlopu tylko raz niezależnie ile dzieci mu się urodzi.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Orzecznictwa jeszcze nie ma.
  Niemniej w mojej ocenie ojciec bliźniąt ma prawo do takiego samego wymiaru urlopu jak ojciec jedego dziecka. Gdyby ustawodawca chciał uzaleznić długość urlopu od liczby urodzonych dzieci to wskazałby to wyraźnie w przepisie (analogicznie do urlopu macierzyńskiego).

  To nie jest prawda. Nie ma takiego ograniczenia. jesli ojciec ma dzieci np. urodzone w maju 2011 i czerwcu 2012 to w świetle obowiązujacego prawa może być na urlopie 2 razy w 2012 roku (np. w kwietniu i w sierpniu). Tak samo jak matka może być w jednym roku kalendarzowym na więcej niz jednym urlopie macierzyńskim (na przykład w styczniu skończyć jeden, a w listopadzie zacząć drugi.
   
 3. reklama
 4. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  A tu interpretacja Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 29 stycznia 2010 r. w sprawie nowych przepisów rodzicielskich (nr GPP-316-4560-3-1/10/PE/RP) potwierdzajaca mój tok rozumowania.
   

Poleć forum