reklama

Urlop ojcowski na bliźnięta

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kaka81, 28 Grudzień 2011.

 1. kaka81

  kaka81 Zaciekawiona BB

  Dzień dobry,

  Jak wygląda sprawa urlopu ojcowskiego dla ojców bliźniąt? Czy można urlop wziąć na każde dziecko? Czy pojawiło się orzecznictwo sądów w tej sprawie?

  Póki co mąż planuje wziąć w 2012 r. 2 tygodnie urlopu. Pani w kadrach powiedziała, że więcej nie może, dopóki nie będzie wyroków w tej sprawie. I generalnie powiedziała, że ojciec w danym roku kalendarzowym może skorzystać z urlopu tylko raz niezależnie ile dzieci mu się urodzi.
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Orzecznictwa jeszcze nie ma.
  Niemniej w mojej ocenie ojciec bliźniąt ma prawo do takiego samego wymiaru urlopu jak ojciec jedego dziecka. Gdyby ustawodawca chciał uzaleznić długość urlopu od liczby urodzonych dzieci to wskazałby to wyraźnie w przepisie (analogicznie do urlopu macierzyńskiego).

  To nie jest prawda. Nie ma takiego ograniczenia. jesli ojciec ma dzieci np. urodzone w maju 2011 i czerwcu 2012 to w świetle obowiązujacego prawa może być na urlopie 2 razy w 2012 roku (np. w kwietniu i w sierpniu). Tak samo jak matka może być w jednym roku kalendarzowym na więcej niz jednym urlopie macierzyńskim (na przykład w styczniu skończyć jeden, a w listopadzie zacząć drugi.
   
 3. reklama
 4. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  A tu interpretacja Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 29 stycznia 2010 r. w sprawie nowych przepisów rodzicielskich (nr GPP-316-4560-3-1/10/PE/RP) potwierdzajaca mój tok rozumowania.
   

Poleć forum