reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

Chodzi o to ze w chwili obecnej wszystkie stanowiska w mojej pracy są zajęte (moje stanowisko zajęła osoba zatrudniona na umowę o pracę). Pracuje 5 osób na umowę o pracę i 3 studentki na umowę zlecenie, i firmie zależy żeby taki układ zatrudnienia zachować. Zastanawiam się co może zrobić mój pracodawca jeżeli złożyłam u niego wniosek o przywrócenie do pracy, stąd te moje pytanie o umowę zlecenie. Ja rozumiem że odbywa się ono za porozumieniem stron ale czy może on mi ją zaproponować mimo że przed urlopem byłam i w zasadzie nadal jestem na umowie o pracę?czy jest to jakoś uregulowane prawnie? rozumiem że wypowiedzieć umowę bez mojej zgody może tylko wtedy kiedy ja nie złożę wniosku o obniżenie czasu pracy, tak?
 
reklama
Chodzi o to ze w chwili obecnej wszystkie stanowiska w mojej pracy są zajęte (moje stanowisko zajęła osoba zatrudniona na umowę o pracę). Pracuje 5 osób na umowę o pracę i 3 studentki na umowę zlecenie, i firmie zależy żeby taki układ zatrudnienia zachować. Zastanawiam się co może zrobić mój pracodawca jeżeli złożyłam u niego wniosek o przywrócenie do pracy,
Nie złożyła Pani wniosku o przywrócenie do pracy (bo taki wniosek może złożyć ktoś kto pracę stracił) ale jedynie o przerwanie urlopu wychowawczego.
Ja rozumiem że odbywa się ono za porozumieniem stron ale czy może on mi ją zaproponować mimo że przed urlopem byłam i w zasadzie nadal jestem na umowie o pracę?
Pracodawca ma prawo proponować Pani różne warianty.
czy jest to jakoś uregulowane prawnie?
Ale co? Składanie propzycji? To nie jest zakazane.
rozumiem że wypowiedzieć umowę bez mojej zgody może tylko wtedy kiedy ja nie złożę wniosku o obniżenie czasu pracy, tak?
Wypowiedzenie jest czynnością jednostronną, a zatem nie wymaga zgody drugiej strony.
 
czyli jeżeli złożyłam wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego i powrót do pracy z dniem 1 września, przykładowo pracodawca dopuszcza mnie do pracy i dopiero w dzień rozpoczęcia pracy może wypowiedzieć mi umowę czy kolejno po zaakceptowaniu wniosku o przerwanie urlopu?jeżeli tak to ja nawet nie zdążę złożyć wniosku o obniżenie etatu...
jak rozumieć przepis z KP mówiący że pracodawca dopuszcza pracownika po zakonczeniu urlpou wych. na dotychczasowe stanowisko, bądż równorzedne (..) za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem, czyli jakby musi mi zapewnić tę samą zapłatę a to jest możliwe tylko na umowie o pracę. Tak mi się wydaje...
 
czyli jeżeli złożyłam wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego i powrót do pracy z dniem 1 września, przykładowo pracodawca dopuszcza mnie do pracy i dopiero w dzień rozpoczęcia pracy może wypowiedzieć mi umowę czy kolejno po zaakceptowaniu wniosku o przerwanie urlopu?jeżeli tak to ja nawet nie zdążę złożyć wniosku o obniżenie etatu...
Tak jak pisałam są sytuacje, w których pracodawca ma prawo wypowiedzić Pani umowę w czasie urlopu wychowawczego. BEzwzglednie jednak może to zrobić po Pani powrocie do pracy.

jak rozumieć przepis z KP mówiący że pracodawca dopuszcza pracownika po zakonczeniu urlpou wych. na dotychczasowe stanowisko, bądż równorzedne (..) za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem, czyli jakby musi mi zapewnić tę samą zapłatę a to jest możliwe tylko na umowie o pracę. Tak mi się wydaje...
Kodeks pracy dotyczy wyłacznie powiązań pracodawca-pracownik.
 
Witam,
mam jeszcze takie 2 pytania:
1. czy pracodawca ma obowiązek powiadomić pracownika (mnie) o decyzji jaką podjął w stosunku do zlożonego przeze mnie wniosku o przerwanie urlopu czy zazwyczaj wydaje się go na prośbę pracownika? (jezeli wniosek został uwzgledniony z zachowaniem dotychczasowych warunków umowy; tj. pełny etat, umowa na czas określony do 14.01.2014), 27.07 złożyłam wniosek i odpowiedzi nie otrzymałam na piśmie
2. w dniu dzisiejszym otrzymałam informację od kierownika iż ma moją osobę uwzględnić w grafiku na miesiąc wrzesień (czyli od tego miesiąca o który wnioskowałam) zatem rozumiem że uwzględniono mój wniosek i od 1 września wracam do pracy, czy w związku z tym mogę złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy wcześniej niż te przepisowe 14 dni przed rozpoczęciem pracy???
 
1. czy pracodawca ma obowiązek powiadomić pracownika (mnie) o decyzji jaką podjął w stosunku do zlożonego przeze mnie wniosku o przerwanie urlopu czy zazwyczaj wydaje się go na prośbę pracownika? (jezeli wniosek został uwzgledniony z zachowaniem dotychczasowych warunków umowy; tj. pełny etat, umowa na czas określony do 14.01.2014), 27.07 złożyłam wniosek i odpowiedzi nie otrzymałam na piśmie
Nie ma obowiązku. Pracodawca jest wnioskiem związany, a zatem informuje Pani pracodawcę, że Pani wraca i już. Wraca Pani co do zasady na to samo stanowisko i te same warunki co przed urlopem.

2. w dniu dzisiejszym otrzymałam informację od kierownika iż ma moją osobę uwzględnić w grafiku na miesiąc wrzesień (czyli od tego miesiąca o który wnioskowałam) zatem rozumiem że uwzględniono mój wniosek i od 1 września wracam do pracy, czy w związku z tym mogę złożyć wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy wcześniej niż te przepisowe 14 dni przed rozpoczęciem pracy???
Wniosek o obniżenie wymiaru składa się 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia pracy w niższym wymiarze.
 
Mam jeszcze takie pytanie.
Pracę zaczynam od 1 wrzesnia a wniosek o obnizenie wymiaru czasu pracy składam 16 sierpnia.We wniosku zawrę takie sformułowanie: Prosże o skrócenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu w okresie od...???? jakie daty mam tutaj wpisać? od 1 września czy 16 sierpnia?
 
Mam jeszcze takie pytanie.
Pracę zaczynam od 1 wrzesnia a wniosek o obnizenie wymiaru czasu pracy składam 16 sierpnia.We wniosku zawrę takie sformułowanie: Prosże o skrócenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu w okresie od...???? jakie daty mam tutaj wpisać? od 1 września czy 16 sierpnia?

Od 1 września, bo od tego dnia chce Pani pracować w skróconym wymiarze.
 
ok od 1 września obniżony wymiar czasu pracy ale licząc do kiedy jest ten obniżony wymiar to bierze się pod uwagę dzień złożenia wniosku tak? czyli np. od 16 sierpnia???
 
reklama
ok od 1 września obniżony wymiar czasu pracy ale licząc do kiedy jest ten obniżony wymiar to bierze się pod uwagę dzień złożenia wniosku tak? czyli np. od 16 sierpnia???
To zalezy w jakim aspekcie. Jesli pyta Pani o to od kiedy będzie Pani pracować w obniżonym wymiarze - odpowiedź: od 1 września.
Jesli pyta Pani o to, od kiedy biegnie termin 12 miesięcy ochrony - odpowiedź: od dnia złożenia wniosku tj od 16 sierpnia.
 
Do góry