reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

urlop wychowawczy, druga ciąża a urlop macierzyński

ponawiam pytanie :)
Jeżeli pracując już w obniżonym wymiarze czasu pracy (np. w listopadzie 2011r) moja sytuacja prywatna na tyle ulegnie zmianie że będę musiała sama zająć się dzieckiem czy mam jeszcze szansę na to aby pójść na urlop wychowawczy?

W mojej ocenie tak, choć nie wynika to wprost z przepisów prawa.
 
reklama
mój urlop wychowawczy został wykorzystany w 1/3 a wg przepisów prawa urlop moze byc wykorzystany w 3 częściach czy tak?jezeli tak to urlop jeszcze mi się "należy".
mam jeszcze jedno pytanie:
w chwili obecnej pracuję na 3/4 etatu a moje dziecko ma 2 lata. W pracy podpisywałam dokument w którym nie wyraziłam zgody na pracę w godzinach nocnych. Jednakże w grafiku mam wpisaną zmianę od 15 do 23, czy praca do 23 już zalicza się do pracy nocnej czy nie?i czy w związku z tym mam prawo żądać zmiany godzin pracy danego dnia?
prosze o odpowiedź
 
mój urlop wychowawczy został wykorzystany w 1/3 a wg przepisów prawa urlop moze byc wykorzystany w 3 częściach czy tak?jezeli tak to urlop jeszcze mi się "należy".
Nie w 3 a w 4 częsciach.
Moje wątpliwości dotyczą jedynie tego czy w czasie pracy w obniżonym wymiarze (na podst 186(7) KP) moze Pani przejść na urlop. Jak pisałam uważam, że ma Pani prawo do urlopu, choć prawo nie reguluje dokłądnie takiej sytuacji. Tak samo jak nie regulje na przykąłd możliwości obniżenia już obniżonego wymiaru.

w chwili obecnej pracuję na 3/4 etatu a moje dziecko ma 2 lata. W pracy podpisywałam dokument w którym nie wyraziłam zgody na pracę w godzinach nocnych. Jednakże w grafiku mam wpisaną zmianę od 15 do 23, czy praca do 23 już zalicza się do pracy nocnej czy nie?i
Pora nocna obejmuje 8 godzin między 21.00 a 7.00 rano. Konkretne godziny "pory nocnej" znadzie Pani w regulaminie pracy lub pismenej informacji od pracodawcy jaką powinna Pani (w razie braku regulaminu) dostać od pracodawcy w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy.

czy w związku z tym mam prawo żądać zmiany godzin pracy danego dnia?
To zalezy od tego jak regulamin pracy definiuje w Pani zakłądzie pracy porę nocną.
 
witam
obenie przebywam na urlopie wychowawczym. Chcę zajść w ciążę a następnie wrócić na l4. Jak mogę to zrobić. Wiem, ze muszę złożyć wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego, ale czy muszę informować pracodawcę, ze chcę przejść na l4 z powodu ciąży? Na ile musialabym wtedy wrócić do pracy?
Pozdrawiam
 
obenie przebywam na urlopie wychowawczym. Chcę zajść w ciążę a następnie wrócić na l4. Jak mogę to zrobić. Wiem, ze muszę złożyć wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego,
Tak, 30 dni przed planowana data przerwania urlopu.
ale czy muszę informować pracodawcę, ze chcę przejść na l4 z powodu ciąży?
Żaden uczciwy lekarz nie wystawi L4 "z powodu ciazy". Zwolnienie lekarskie przysługuje osobie chorej. Nie wystawia się L4 "z powodu ciaży"., gdyz ciża jest stanem fizjologicznym a nie choroba.

[Na ile musialabym wtedy wrócić do pracy?
L4 może nastpić bezpośrednio po zakońćzeniu urlopu.
 
tak, poprzednią ciążę miałam zagrożoną przedczesnym porodem stąd przebywałam całą ciążę na l4 i lekach.Stąd przypuszczam, ze przy najstępnej ciąży może być podobnie. Czy jeżeli przedstawię l4 to pracodawca może mnie zwolnić? jeżeli przedstawię l4 przed upływem 3 miesiąca ciąży. Mam umowę na stałe.
 
tak, poprzednią ciążę miałam zagrożoną przedczesnym porodem stąd przebywałam całą ciążę na l4 i lekach.Stąd przypuszczam, ze przy najstępnej ciąży może być podobnie. Czy jeżeli przedstawię l4 to pracodawca może mnie zwolnić? jeżeli przedstawię l4 przed upływem 3 miesiąca ciąży. Mam umowę na stałe.

Tego może sie Pani nie obawiać. W zasadzie nie ma możliwości zwolnienia pracownicy w ciazy.
 
witam!
z dniem 31 sierpnia 2011r. z własnej woli przerwałam urlop wychowawczy (byłam na nim od 17 kwietnia 2010r do 31.sierpnia.2011r) i wróciłam do pracy z dniem 1 września 2011r. Na własną prośbę pracuje w obniżonym wymiarze czasu pracy tj na 3/4 etatu do 12 sierpnia 2012r. później automatycznie przechodzę na pełen etat (wcześniej pracowałam na cały etat; umowę mam do 14 stycznia 2014r.). Moje pytanie jest następujące: jezeli zajdę w ciążę w czasie trwania mojej umowy na 3/4 etatu to czy w takim wypadku moja umowa z pracodawca kończy się z dniem porodu?czy w dalszym ciagu bede zatrudniona wtedy już na pełen etat i przsługuje mi zarówno urlop macierzyński jak i wychowawczy?
 
reklama
Do góry