reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlop wychowawczy

Madziks999

Początkująca w BB
Dołączył(a)
14 Listopad 2018
Postów
17
Hej,
Mam umowę na czas określony... Po urodzeniu dziecka wróciłam do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Z tego co wiem nie przysługuje mi zatem urlop rodzicielski. Moje pytanie: jak to jest z urlopem wychowawczym? Czy jeżeli nie wykorzystałam urlopu rodzicielskiego, to wychowawczy w ogóle mi przysługuje? Czy mogę normalnie złożyć wniosek i wówczas umowa zostaje przedłużona "z automatu" i pracodawca opłaca za mnie ubezpieczenie?
Z góry dziękuję za pomoc
 
reklama
reklama
Jeżeli chcesz mieć ubezpieczenia społeczne, to idź po nie do ZUS-u, mało dziewczyn wie, ale mamy dzieci do 3 rż. mają samodzielne sprawowanie opieki nad dzieckiem jako okres składkowy, ja się juz zgłosiłam. Potrzebny Ci akt urodzenia dziecka ze sobą. Oczywiście mówimy o sytuacji, kiedy nie masz innego tytułu ubezpieczeń, a składka zdrowotna wtedy z urzędu pracy, albo mopsu.
 
To się nazywa polityka prorodzinna, nie ma co! Współczuję Ci, ale na pocieszenie dodam, że mi skończyła się umowa jak mały miał pół roku i nie przejmuję się brakiem zatrudnienia teraz, bo łatwiej znaleźć pracę, jak masz już odchowane dziecko, a tego czasu teraz nic Ci nie wróci. Zorientuj się jak u Was jest z szansami na pomoc od państwa. Szefowa też "pomocna" jak nie wiem, wróc do pracy ale dziecko najlpiej do szafki zamknij,żeby nie chorowało i nic nie potrzebowało od Ciebie. Też się zgłosiłam do ZUS-u po składki społeczne, zdrowotną mam z up i póki co zasiłek, co będzie dalej się okaże. Ważne, że chcesz pracować, praca się znajdzie taka, żeby dało się dziecko wychować. Może domowy żłobek, póki co?
 
Urlop wychowawczy absolutnie nie musi przypadać po urlopie rodzicielskim. Można wykorzystać go w każdej chwili nie później jednak niż do końca roku kalendarzowego kiedy dziecko kończy 6 rok życia.
Wniosek o urlop należy złożyć na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Wzór wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego jest w tym linku.
Proszę pamiętać, że ochronę przed zwolnieniem uzyskuje Pani od chwili złożenia wniosku a nie rozpoczęcia urlopu wychowawczego. W tym artykule jest kilka słów o ochronie przed zwolnieniem oraz możliwości zwolnienia na urlopie wychowawczym.
 
jednak nie będę miała zasiłku, nie da się mieć składek z zus i być na zasiłku, więc póki co jestem jako samodzielnie sprawująca opiekę nad dzieckiem i to jest czas składkowy, a potem mogę iść na zasiłek
 
Jakieś 2 lata temu ZUS uznał, że dziecko może chodzić do zlobka/przedszkola, a matka może być w tym czasie na wychowawczym. Na pewno w internecie znajdziesz o tym.
 
reklama
Można pracować w trakcie wychowawczego u obecnego jak również innego pracodawcy. Trzeba tylko pamiętać aby wymiar tej pracy nie kolidował w urlopem wychowawczym tj. możliwością sprawowania opieki nad dzieckiem. Niestety kodeks pracy nie precyzuje jaki wymiar jest dopuszczalny. Decyzja należy do pracownika ale za "bezpieczną" granicę uznaje się wymiar do pół etatu.
 
Do góry