reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wątek kulinarny grudniówek :)

Moj przepis na burrito z paczki ;P

1. Wrapsy (tortille) - wszystko jedno jakie im wieksze tym lepsze juz gotowe - chyba ze ktos sam potrafi
2. 2-3 piersi z kurczaka
3. Marynata i dressing - polecam z firmy Delecta
4. Warzywa wedle uznania - ja kupuje mrozone zółte warzywa Frosta
5. Pomidory bez skorki (oczywiscie kupuje gotowe w puszcze krojone)
6. Ja dodaje jeszcze puszke "salatka meksykanska" - Dawtona (kukurydza, fasolka, papryka)

Kroimy piersi z kurczaka (lub jak ktos lubi wolowine) w malutkie kawalki i marynujemy marynata (z dodatkiem oleju). W miedzyczasie kroimy warzywa (lub sprzatamy kuchnie gdy mamy mrozonki ;P) oraz przygotowujemy dressing dosypujac proszek do smietany 12%. Po pewnym czasie gdy uznacie ze miesko juz naszlo marynata - smażonko. Nastepnie dodajemy warzywa. Kto nie lubi mrozonek niech doda cebule, pomidora, papryke, kukurydze co kto lubi - takie typowo meksykanskie danie. Gdy warzywa zmiekna ja dodaje puszeczke salatki meksykanskiej i pomidora z puszki razem z sokiem. Wszystko ladnie sie smazy. Oczywiscie doprawiamy wedle uznania - ja uzywam przyprawy do potraw meksykanskich. Wazne zeby nie bylo "wody" troche tluszczu i sosu zostanie ale to nieuniknione. Danie prawie gotowe
Tortille podgrzewamy w mikrofalowce lub na patelni lub jak producent podaje. Czasem mozna w piekarniku. Ja preferuje czysty sposob z mikrofala. Tortille musza zmieknac nie powinny byc gorace. Jeszcze cieply farsz nakladamy na placuszki, polewamy odrobina dressingu ktory pod wplywem ciepla rozejdzie sie po calym daniu. Zawijamy placka jak kto lubi i voila ;)

Oczywiscie dla dobrych kucharzy nie beda potrzebne marynaty w proszku i gotowe mrozonki - ja lubie prosto szybko i mam 2 lewe w kuchni ;)

Smacznego

to ja się wpraszam przy najbliższej okazji, bo nie miałam okazji spróbować

Zapraszam oczywiscie
 
reklama
dodatkowo do ciasta dodaje trochę masła i wtedy bez tłuszczu smażę.
A że smaże zawsze dużo, to na koniec do piekarnika i są wszystkie kruche i ciepłe

no ja wlasnie dlatego daje kilka kropel oleju do ciasta, dzieki temu nie przywieraja :)
Generalnie sucha patelnia albo bardzo lekko natluszczona daje moziwosc smazenia dobrych nalesnikow :)
Ostatnio szaleje za nalesnikami z syropem klonowym :) Polecam :)
 
Ech ja uwielbiam gotować :) Chociaż pamiętam jak na początku związku bardzo duzy problem sprawiało mi robienie zakupow i gotowanie... A jak pierwszy raz zaprosilam meza na obiad (znalismy sie 2 m-ce) i przyszedl wczesniej i jak zobaczyl, ze kroje piers kurczaka w rekawiczkach lateksowych to sie mocno zastanawial czy to wszystko ma sens :-D. Moze dlatego, ze jest kucharzem? Ale nie lubi siedziec w kuchni, chociaz kiedy wejdzie to zawsze moge spodziewac sie czegos ekstra, np. prawdziwej szarlotki z kruszonką czy pączków...
 
Salatka gyros

SKŁADNIKI:


  • 1 kg piersi kurczaka
  • 1 puszka kukurydzy
  • 6 ogórków konserwowych
  • 20 dag kapusty pekińskiej
  • 1 łyżeczka przyprawy gyros
  • 125 ml majonezu
  • 125 ml ketchupu
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
PRZYGOTOWANIE:
Piersi kurczaka pokroić w kostkę, oprószyć przyprawą gyros, pokropić oliwą z oliwek i smażyć kilka minut. Ostudzone kawałki kurczaka włożyć do salaterki, polać kilkoma łyżkami ketchupu i majonezu. Kukurydzę wymieszać z pokrojonymi w kostkę ogórkami i wsypać do sałatki. Tę warstwę także polać majonezem i ketchupem. Wierzch sałatki posypać pokrojoną kapustą pekińską.

Salatka z paluszkami krabowymi surimi

Składniki
1 opakowanie
mrożonych paluszków krabowych
1 seler naciowy
1 puszka ananasa
1 puszka kukurydzy
sos tysiąc wysp
majonez

paluszki kraba, ananasa i seler naciowy pokroić w cząstki, kukurydzę odsączyć, wszystko razem wymieszać. Majonez połączyć z sosem "tysiąc wysp" - dodać do sałatki, można przyprawic wg uznania (ja dodaję troszkę soli). Wszystko razem wymieszać.
 
salomii też często robię tą sałatkę gyros, może nie na grilla bo ona już z mięskiem ale na inne okazje, tyle że mieszam wszystko ze sobą, nie robę warstwowo i dodaję majonez.
No i jest też wersja z makaronami z zupek chińskich zamiast pekinki;) też tak robie.

Na grilla polecam:

sałatkę z kalofiora

- kalafior ugotowany na półtwardo
- kukurydza z puszki
- pęczek koperku,
Koper kroimy i kalafior, wsypujemy kukurydzę dodajemy majonez, solimy i wolala!

sałatkę z brokułów

-brokuł ugotowany na półtwardo
-5 ogórków kiszonych
-puszka kukurydzy
-słonecznik łuskany
Wszystko mieszamy, dodajemy majonez, solimy i pieprzymy.

sałatkę wiosenną

-ser żółty
-ogórek zielony
-papryka czerwona
-puszka kukurydzy
-szynka konserwowa z puszki
Wszystko kroimy w kostkę, dodajemy majonez, sól, pieprz i papryke słodką.

Tzatzyki

-2 długie ogórki zielone
-2 opakowania serków naturalnych np Toska
-3 ząbki czosnku
Ogórki scieramy na tarce na dużych oczkach, dodajemy do nich serki, wyciskamy czosne, doprawiamy solą i pieprzem.
 
Tarta porowa

opakowanie ciasta francuskiego
2-3 duze pory
1 cebula
szynka pokrojona w paseczki
garsc sera zoltego
2 jajka
3 lyzki smietany 18%
sol, pieprz, galka musztalowa, ziola

Ciasto rozmrozic, oblepic nim naczynie do tarty, wystajace brzegi odkroic. Spod ponakluwac gesto widelcem, wlozyc do piekranika i piec 10 min w temp. 200 C. W czasie pieczenia usmazyc pory z cebula. Po 10 min. tarte wyjac, docisnac delikatnie do brzegow, nalozyc farsz: pory, szynke. Polac jajkami roztrzepanymi ze smietana i przyprawami. Na koncu pozypac serem. Piec w piekarniku nastepne 15-20 min w temp. 200 C.

Oczywiscie mozna na taka tarte polozyc dowolny farsz, porowy to tylko przyklad :-)
 
Szaszłyki ananasowe z grilla

Świeży ananas
marynata: sok z cytryny, miod (2 lyzki), cynamon, imbir

Ananasa obieramy, kroimy na kawalki i zalewamy marynata na ok 1 godz. Potem nabijamy na patyczki do szaszlykow. Grilujemy az zacznie lekko brazowiec. Mozna podawac z sosem czekoladowym lub lodami.

Wspaniale zakonczenie grillowania :-)
 
I jeszcze cos na grilla i nie tylko

Sałatka z arbuza i fety wg Nigelli

Składniki:
• 1 mała czerwona cebula
• 2-4 limonki, w zależności od soczystości
• 1,5 kg słodkiego, dojrzałego melona
• 250 g sera feta
• świeża natka pietruszki
• pęczek mięty, siekanej
• 3-4 łyżki oliwy z oliwek Extra Virgin
• 100 g drylowanych czarnych oliwek
• czarny pieprz

Przygotowanie:
Obieramy i przekrajamy na pół czerwoną cebulę, następnie zaś kroimy ją na bardzo cieniutkie półksiężyce i wkładamy do niewielkiej salaterki, namaczając sokiem z limonki, tak aby zrobiły się bardziej przezroczyste i by wyciągnąć z nich troszkę ostrości. Dwie cytryny powinny wystarczyć chyba, że będą one wyjątkowo mało soczyste. Usuwamy skórę i pestki z arbuza i kroimy w niewielkie trójkąty. Kroimy fetę na kawałki o podobnych rozmiarach i wszystko wkładamy do dużej, szerokiej i płytkiej miski. Odrywamy łodyżki z pietruszki, tak by pełniła rolę bardziej liści w sałatce niż przybrania i dodajemy ją do miski wraz z siekaną miętą. Wylewamy teraz cebule, w pięknym brązowo-fioletowym kolorze, wraz z różowym sokiem na sałatkę, dodajemy oliwę i oliwki, a następnie dłońmi delikatnie mieszamy sałatkę, tak aby feta i arbuz nie straciły swych kształtów. Dodajemy porządną szczyptę świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Na koniec, do dressingu możemy dodać jeszcze odrobinę limonki. Hava Nagila! Oto smak Słońca z Tel Awiwu!
 
reklama
a ma ktos sprawdzony przepis na pyszna rybe po grecku ?? chodzi juz ta ryba za mna od miesiecy i jakos sie zebrac nie moge do zrobienia :) potrzebuje sprawdzonego przepisu a nie takiegonetowego ma ktos moze ?? i sie podzieli ?? ;)
 
Do góry