reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyliczenie drugiego urlopu macierzyńskiego

Dołączył(a)
12 Styczeń 2023
Postów
7
Witam!
Mam pytanie na które nie bardzo potrafię znaleźć odpowiedzi. Właśnie kończy mi się urlop macierzyński i zastanawiam się jak wyglądałyby moje finanse podczas zajścia w kolejną ciążę przy następujących opcjach
1. Wrócenie do pracy na 3/4 etatu
2. Przejście na wychowawczy
3. Przejście na wychowawczy i zatrudnienie w innej firmie na zlecenie 1/2 etatu

Wiem że trzeba wrócić na 1 dzień do pracy aby otrzymać L4 ale jak jest wtedy liczone te L4 i urlop macierzyński przez ZUS w wymienionych przeze mnie przypadkach ?
 
reklama
1. Jak wrócisz na 3/4 etatu - to będziesz miała liczone od nowego wymiaru czasu pracy.
2. Podstawa będzie taka jaką masz obecnie.
3. To już zależy czy będziesz opłacała dobrowolną składkę chorobową od zlecenia.
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź .Czy możesz rozwinąć punkt 3 co w przypadku jeśli będę opłacała dodatkowo składke a co jeśli nie ? Bo z tego co rozumiem państwo opłaca wszystkie składki jeśli będę na wychowawczym. Jak zatem wtedy ZUS wyliczy urlop macierzyński?
 
Jeśli nie będziesz opłacała dobrowolnego chorobowego od zlecenia, to nie będzie ono miało wpływu na wysokość świadczeń chorobowych.
 
Mam jeszcze jedno pytanie już ostatnie :) pracodawca musi się zgodzic na wniosek o zmniejszenie czasu wymiaru pracy ale czy jeśli pracowałam 9-17 czy może ustalić godziny np. 9-12 potem wyjscie z pracy i ponowne przyjście 14-17 ? Dla mnie to bez sensu dwukrotne dojazdy czy mam na to jakiś wpływ ?
 
Mam jeszcze jedno pytanie już ostatnie :) pracodawca musi się zgodzic na wniosek o zmniejszenie czasu wymiaru pracy ale czy jeśli pracowałam 9-17 czy może ustalić godziny np. 9-12 potem wyjscie z pracy i ponowne przyjście 14-17 ? Dla mnie to bez sensu dwukrotne dojazdy czy mam na to jakiś wpływ ?
Szczerze mówiąc, to nie mam pojęcia. Wiem jednak, że jeśli kp, to przysługuje Ci dodatkowe dwie półgodzinne przerwy w pracy (o ile wymiar czasu pracy będzie wynosił min 6h dziennie).
Postaram się poszukać info na ten temat.

edit. Na szybko znalazłam, cytuję:

System przerywanego czasu pracy​

Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.

Przy systemie przerywanego czasu pracy, rozkład czasu pracy może przewidywać jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin.


System przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Jedynie u pracodawcy będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, system przerywanego czasu pracy może być stosowany na podstawie umowy o pracę. Pracownikowi przysługuje wówczas wynagrodzenie za czas przerwy, jeżeli wynika to z umowy o pracę.

Przerywanego czasu pracy nie można połączyć z systemem równoważnym, skróconym tygodniem pracy oraz systemem weekendowym, a także z pracą w ruchu ciągłym, gdyż mogłoby to prowadzić do naruszenia nieprzerwanych odpoczynków dobowych.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry