reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zaswiadczenie do pracy

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
10 tydzień nie chroni cię przed zwolnieniem. Wg mnie 2 tygodnie wypowiedzenia to 2 tygodnie wypowiedzenia. Właściwie jeśli masz umowę do końca grudnia to raczej już powinnaś wiedzieć co i jak z pracą. Ale często jest tak, że to pracownik się najbardziej przejmuje a szef w ogóle nie myśli o tym, że ktoś przez niego nie może spokojnie spać w nocy, bo nie wie na czym stoi...

Flądra ma rację - faktycznie nikomu nie trzeba powiedzieć że się jest w ciąży. Nie ma takiego obowiązku. Można czekać aż pracownicy i szef sami się domyślą po rosnącym brzuchu...
Jest to z reguły sprawa własnego sumienia pracownika i no normalnego, ludzkiego podejścia do sprawy.

Dreamgirl - bądź dobrej myśli i nie zakładaj najgorszego scenariusza :) Głowa do góry:)
 
reklama
Nie każdy da Ci dwa tygodnie wypowiedzenia, o tym, że nie mam przedłużonej umowy dowiedziałam się o 18, o 22 już nie pracowałam:] Była to umowa na 3 miesiące...
 
Jak koczy się umowa to się po prostu kończy i nie znaczenia jaki jest czas wypowiedzenia - 3 dni chyba próbna, 2 tyg czy np miesiąc. Pracodawce nie ma obowiązku zachowywać wtedy terminu wypowiedzenia, może ci powiedzieć w ostatni dzień, że nie przedłuża ci umowy i koniec. Tak samo ty możesz jemu powiedzieć w ostatni dzień, że nie przedłużasz umowy.

A co do ochrony to tak już ktoś pisał - jeżeli w dniu kiedy kończy się umowa nie jesteś po 12 tyg ciąży to pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy, pomimo tego, że jesteś w ciąży i przedstawisz mu zaświadczenie. Ja właśnie z tego powodu czekałam ze staraniem o ciąże, bo umowę miała przedłużaną w listopadzie.

Poczekaj aż ci przedłużą i dopiero potem jak coś to powiedz o ciąży. Trzymam kciuki żeby wszystko się udało :-)

Ewentualnie jeśli masz podstawy do tego by obawiać się czy ci umowę przedłużą to weź zaświadczenie od lekarza i gdyby nie daj boże ci jej nie przedłużyli to spróbuj dogadać się z pracodawcą i poprosić o przedłużenie do dnia porodu.
 
No widzicie, czyli kiszka. Pracodawca nie ma wpływu na to kto zostaje a kto nie, to idzie odgórnie - tak jest w marketach niestety. I teraz się okazało, że dwie umowy nie przyszły, dla koleżanki i dla mnie. I możliwe właśnie, że nie będą nam chcieli przedłużyć. Czy wtedy ja mogę dać zwolnienie L4 na dwa tygodnie? W tym czasie mogą mnie zwolnić? Jak to wygląda?

Mam umowę do 31 grudnia, dam zwolnienie na 2 tygodnie na przykład 27 grudnia i co? Muszą mi przedłużyć? Jak to wygląda prawnie?
 
witam serdecznie wszystkie przyszle mamusie;)
A wiec tak:
Kodeks Pracy zabrania pracodawcy wypowiadać bądź rozwiązywać umowę o pracę w czasie ciąży. Wyjątkiem jest okres próbny, nie przekraczający jednego miesiąca. Bardzo ważna jest również kwestia rozwiązania umowy o pracę po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Jeśli umowa zawarta jest na czas określony, na czas wykonania określonej pracy bądź okres próbny przekraczający jeden miesiąc, pracodawca zobowiązany jest przedłużyć ją do terminu porodu. Poza tym, jeśli pracownica otrzyma wypowiedzenie umowy o pracę, nie mając przy tym świadomości, że jest w ciąży i po jakimś czasie przedstawi zaświadczenie lekarskie, wypowiedzenie jest nieważne.
Świadomość prawna pozwala uniknąć przyszłym mamom wielu przykrości i nieporozumień. Pamiętajmy jednak, że uczciwość powinna dotyczyć obu stron. Nie traktujmy swoich szefów jak bezdusznych wrogów i pamiętajmy, że patologiczne sytuacje nie stanowią normy. Wiedza i pozytywne nastawienie są tu najistotniejsze.

Kobieta jest chroniona od pierwszego dnia ciazy... Nie moga cie kochaniutka zwolnic.. ja jestem w podobnej sytuacji natomiast gnojki przedluzyli mi tylko do czerwca a termin mam w sierpniu i zobaczymy ... a ty sie nie martw;)
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry