reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zwolnienie - kiedy??

reklama
Cześć dziewczyny mam na imię Gosia.
Na początku ciąży dostałam miesiąc zwolnienia, ponieważ zaczęłam od plamień. Gdy lekarz stwierdził, że ryzyko jest już zażegnane wróciłam do pracy. Ale atmosfera była nie do wytrzymania. Już była inna osoba na moje miejsce, ciągłe docinki szefa, itp. Przepracowałam 4 m-ce, żeby nie siedzieć sama w domu - mój mąż pracuje do późna, mieszkamy obecnie w Krakowie, ale nie mam tu zbyt wielu znajomych. Cała rodzina jest daleko stad. Na kolejnej wizycie lekarz zalecił mi zwolnienie, ponieważ groził mi przedwczesny poród. W chwili obecnej zaczyna sie już 2 m-c mojego zwolnienia. Nie miałam kontroli z ZUS-u, ale szef ciągle mnie straszy, że w każdej chwili mogą sie pojawić. PODOBNO PRZYCHODZĄ TYLKO WTEDY, GDY KTOŚ DA IM ZNAĆ. Lekarz kazał mi się tym w ogóle nie martwić. Na zwolnieniu mam kod 1-musi leżeć, ale gdyby co kazał mi dzownić i zawsze wtedy wystawi mi zaświadczenie, że byłam u niego na wizycie.
Powiedzcie mi: wyczytałam gdzieś że zwolnienie na ciążę pobrane 2 tygodnie przed porodem ZUS moze zaliczyć na poczet macierzyńśkiego i tym sposobem skrócić ten okres. Wiecie coś na ten temat??? Pozdrawiam
 
Do Silunia

Mam pytanko to znaczy że w Krakowie przegłosowano to 2-gie becikowe samorządowe czy jak go tak zwał ? Czyli można liczyć na 1000 zł + ile jeszcze dodatkowo?

Gosia
 
Witaj Gosiu ;D

W krakowie obowiazuje to rzadowe dla kazdej kobiety - 1000 zł. , pozatym obowiazuje tzw. krakowskie becikowe , jezeli jestes zameldowana w Krakowie minimum rok czasu ( taki bonus od miasta ) , a pozatym , mozesz sie ubiegac o jeszcze jedna zapomoge jezeli dochod waszego malzenstwa w minionym rokunie przekraczal chyba......540 zl. na osobe lub cos takiego , ale o to najlepiej pytac frutiska bo bedzie sie orientowac .....mnie on nie przysluguje niestety
 
gogusiacz pisze:
Nie miałam kontroli z ZUS-u, ale szef ciągle mnie straszy, że w każdej chwili mogą sie pojawić. PODOBNO PRZYCHODZĄ TYLKO WTEDY, GDY KTOŚ DA IM ZNAĆ. Lekarz kazał mi się tym w ogóle nie martwić. Na zwolnieniu mam kod 1-musi leżeć, ale gdyby co kazał mi dzownić i zawsze wtedy wystawi mi zaświadczenie, że byłam u niego na wizycie.
Powiedzcie mi: wyczytałam gdzieś że zwolnienie na ciążę pobrane 2 tygodnie przed porodem ZUS moze zaliczyć na poczet macierzyńśkiego i tym sposobem skrócić ten okres. Wiecie coś na ten temat??? Pozdrawiam

szefa masz strasznie głupiego? co to za straszenie kobiety w ciąży?? ZUS ma prawo skontrolować każdą osobę przebywającą na zwolnieniu lekarskim, któa pobiera zasiłek chorobowy - takie mają przepisy. są szczególnie wyczuleni na kobiety w ciąży, bo uważają, że one jak nikt inny "wyłudzają" z biednego ZUS-u zasiłek. paranoja, ale tak jest. ja od końca stycznia jestem na L4, pierwszy miesiąc z adnotacją, że mogę chodzić, następne, że muszę leżeć. kontrolę w tym czasie miałam 2 razy. w ZUSie wygląda to tak, że ponieważ mają dużo zwolnień "losują" osoby, które będą sprawdzać. oczywiście jeśli jakiś "życzliwy" im doniesie, że mają kogoś sprawdzić to na pewno szybciej go sprawdzą, ale to nie jest tak, że sprawdzają tylko tych, co do których ktoś im da znać. być może w Poznaniu są nadgorliwi, ale moją znajomą też sprawdzili, na 2 tygodnie przed porodem a poszła na L4 na miesiąc przed rozwiązaniem i miała adnotację, że może chodzić. także nie zna się nie dnia ani godziny, ale tym się nie przejmuj, skoro Twój lekarz wystawi Ci zaświadczenie, że w tym czasie byłaś u niego na wizycie.

co do drugiego pytania: kobieta MA PRAWO wykorzystać 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem, ale NIKT nie może jej do tego zmusić. kiedys było tak, że jak kobieta chciała iść przed porodem na L4 to musiała je wziąć w ramach właśnie macierzyńskiego. teraz nie ma takiego obowiązku. może, ale nie musi. w Twoim przypadku bym sie w ogóle tym nie martwiła, bo na L4 masz prawo do zasiłku chorobowego przez 182 dni, i na pewno ich nie wyczerpiesz przed porodem, żebyś musiała się starać o tzw świadczenie rehabilitacyjne (przedłużenie zasiłku chorobowego), także głowa do góry :)
 
:laugh: Silunia...ja narazie nic nie wiem...ale w poniedziałek idę na os.Handlowe i wypytam o wszystko...Niech mi tylko powiedzą że nie należy mi się "żadne becikowe" bo jestem bezdomna! to urodzę tam !!! bo ja już sama nie wiem..nawet na poczcie mam problemy jak "polecony odbieram" A pójdę już teraz żeby wiedzieć co gdzie i jak..i dlaczego.Zacznę dokumenty zbierać... ::) listy pisać jeśli zajdzie taka potrzeba...i wszystko opiszę!
 
Leyna :) Dzięki za informację, bo już sie zaczynałam martwić, że jak mi jeszcze 2 tygodnie macierzyńskiego zabiorą to już w ogóle będzie kiszka :) Pozdrawiam Gosia
 
Hej, ja z czerwcówek, ale urodziłam w maju :) Gogusiacz, mi ginekolog powiedział, że on nie może wystawić zwolnienia na ostatnie 2 tyg, więc żebym poszła do internisty, i żeby on wystawił np. na zatrucie pokarmowe czy coś innego
 
reklama
Kasia Kucińska pisze:
Hej, ja z czerwcówek, ale urodziłam w maju :) Gogusiacz, mi ginekolog powiedział, że on nie może wystawić zwolnienia na ostatnie 2 tyg, więc żebym poszła do internisty, i żeby on wystawił np. na zatrucie pokarmowe czy coś innego

a czym argumentował lekarz ową "niemoc", bo mnie to bardzo ciekawi?
 
Do góry