reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy z Austrii

Pracuje już tyle czasu A o umowę nie możemy się doprosić..jestem legalnie zatrudniona,ale umowy nie mam...takie cuda.Jezeli będą takie warunki o ktorych piszesz to mogę pracować bez obaw.A jak to się tyczy wcześniejszych tygodni ciazy przed 21.Nie mogę tylko dużo podnosić i tyle?
 
reklama
Nie możesz dźwigać, pracować po nocach i to wszystko co pisałam wcześniej. Ale cały czas masz prawo do odpoczynku i leżenia do góry pupą jak to mówią ;)
Co do samej umowy. Typowej umowy nie ma obowiązku, jedyne co musicie dostać to zameldowanie do Krankenkasse i Dienstzettel. To jest jedna strona na której jest 15 istotnych informacji jak okres wypowiedzenia, pensja, dane osobowe, Kollektivvetrag i grupa do jakiej należy pracownik z latami pracy itp. I tu nie ma zmiłuj, jak nie ma zwykłej umowy o prace i pracujesz dłużej niż miesiąc, to ten Dienstzettel pracodawca musi dać.
 
Nie możesz dźwigać, pracować po nocach i to wszystko co pisałam wcześniej. Ale cały czas masz prawo do odpoczynku i leżenia do góry pupą jak to mówią ;)
Co do samej umowy. Typowej umowy nie ma obowiązku, jedyne co musicie dostać to zameldowanie do Krankenkasse i Dienstzettel. To jest jedna strona na której jest 15 istotnych informacji jak okres wypowiedzenia, pensja, dane osobowe, Kollektivvetrag i grupa do jakiej należy pracownik z latami pracy itp. I tu nie ma zmiłuj, jak nie ma zwykłej umowy o prace i pracujesz dłużej niż miesiąc, to ten Dienstzettel pracodawca musi dać.
No niestety i tego nie mam.Mam tylko anmeldung
 
Mamusie wiecie może czy książeczkę szczepień polską można przepisać na niemiecką tu u lekarza ???
Młody miał przypominające w szkole i to nie zaszczepili bo ma polską książeczkę i mamy iść do urzędu gdzie szczepią i tak się zastanawiam czy problemów nie będą mi też robili bo wszystko po polsku.
 
Mamusie wiecie może czy książeczkę szczepień polską można przepisać na niemiecką tu u lekarza ???
Młody miał przypominające w szkole i to nie zaszczepili bo ma polską książeczkę i mamy iść do urzędu gdzie szczepią i tak się zastanawiam czy problemów nie będą mi też robili bo wszystko po polsku.
Polską książeczke zdrowia możesz przepisać w austriacką( niemiecka tu nie obowiązuje :p) u lekarza jeśli się zgodzi i mówi po polsku, inaczej trzeba przetłumaczyć. To samo z książeczką szczepień.
 
Dziękuję pięknie [emoji8] no chodziło mi o to żeby była w języku niemieckim [emoji6]
a musi być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego czy taki zwykły tłumacz wystarczy ?? U nas niestety nie ma polskich lekarzy [emoji21]
Polską książeczke zdrowia możesz przepisać w austriacką( niemiecka tu nie obowiązuje :p) u lekarza jeśli się zgodzi i mówi po polsku, inaczej trzeba przetłumaczyć. To samo z książeczką szczepień.
 
Zależy od lekarza zapewne. Oficjalne dpkumenty powinny być tłumaczone przez przysięgłego, ale to już u źròdła trzeba pytać. Może przymkną oko.
 
Hej dziewczyny. :) Przychodzę tu jako mamuśka 17 msc córci i drugiego bobasa w brzuchu. :)
Może wy mi powiecie jak to u Was było z numerem PESEL u dziecka, które się urodziło tu w Austrii? Bo prawdę powiedziawszy córka nie ma nr PESEL, a jestem w dość trudnej sytuacji kiedy będzie mi potrzebny w niedługim czasie nr PESEL w Polsce do wypełnienia wniosków do sądu.
Czy jeździłyście do Polski wyrobić dziecku nr PESEL i zarejestrować w PL jako swoje dziecko? Z tego co na internecie wyczytałam to do Polski by dziecko zarejestrować, odebrać akt urodzenia i zdobyć nr PESEL będę potrzebowała partnera również by uznał w PL ojcostwo (związek nieformalny), a sytuacja jest na tyle ciężka że właśnie zmienił pracę i będzie ciężko z jakimkolwiek wyjazdem a mi niestety papierów do sądu rodzinnego potrzeba i ogółem do sądu bo sytuacja w rodzinie zmusza do składania pewnych wniosków sądownie za siebie i córkę.
 
reklama
Możesz załatwić wszystko przez ambasadę. Trzeba umówić termin w konsulacie online i po wszystkim ;)
Umiejscowić akt urodzenia w PL i wyrobić PESEL...
 
Do góry