reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Amniopunkcja robić czy nie?

Nie ma co się nakręcać. Kaśka ma racje każde miejsce ma swoje procedury. Mozaika będzie dobrze do lekarza już we wtorek :) pisałam ci że ja mam na wypisie 28 dni - ciekawe kto by ta długo czekał... mnie też jak zaboli od razu doszukuje się czegoś złego ale wtedy przypominam sobie słowa babki że to wkłucie w mięsień będzie odczuwalne 2-3 dni, więcej odpoczynku i będzie ok :)

Po 28 dniach to wynik już będzie :)
 
reklama
Hej:)
Mam do Was kilka pytań. Bardzo interesuje mnie wątek o badaniach prenatalnych.
Obecnie jestem w 8 tyg. ciąży, z racji wieku dostałam skierowanie do poradni genetycznej.
Powiedźcie czego mogę spodziewać się na pierwszej wizycie w poradni? Na podstawie czego lekarz decyduje jakie badania należy wykonać? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Hej:)
Mam do Was kilka pytań. Bardzo interesuje mnie wątek o badaniach prenatalnych.
Obecnie jestem w 8 tyg. ciąży, z racji wieku dostałam skierowanie do poradni genetycznej.
Powiedźcie czego mogę spodziewać się na pierwszej wizycie w poradni? Na podstawie czego lekarz decyduje jakie badania należy wykonać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Chyba każdy przypadek jest inny :) ja mam syna z aberracją chromosomową XQ25. Syn był diagnozowany w poradni genetycznej i my z mężem także pod kątem przekazania choroby. U nas okazało się, że aberracja syna jest przypadkowa ale genetyk zalecił badania prenatalne w kolejnej ciąży. I tak lekarz ginekolog skierował mnie na badania prenatalne ... w centrum zrobiono mi usg + test pappa. Z powodu na problem z pomiarem kości nosowej dostałam skierowanie na amniopunkcję.

Jeśli USG i test jest OK. raczej nie robią amniopunkcji ale to zależy od przypadku.
 
U mnie sprawa wygląda tak: mam 40 lat, za sobą 2 ciąże i 2 zdrowe córki. Siostra rodziła po mnie i ma zdrowego syna oraz 6 letnią córkę z zespołem Turnera. Zastanawiam się czy z automatu na wiek i chorobę w rodzinie dostanę skierowanie na amniopunkcję czy może w pierwszej kolejności przeprowadzą test PAPPA itp. Przede mną jeszcze USG po 11 tyg. i co wtedy? Przypuśćmy, że wynik USG będzie prawidłowy, ale nie pokaże zespołu Turnera i innych wad.
 
U mnie sprawa wygląda tak: mam 40 lat, za sobą 2 ciąże i 2 zdrowe córki. Siostra rodziła po mnie i ma zdrowego syna oraz 6 letnią córkę z zespołem Turnera. Zastanawiam się czy z automatu na wiek i chorobę w rodzinie dostanę skierowanie na amniopunkcję czy może w pierwszej kolejności przeprowadzą test PAPPA itp. Przede mną jeszcze USG po 11 tyg. i co wtedy? Przypuśćmy, że wynik USG będzie prawidłowy, ale nie pokaże zespołu Turnera i innych wad.

Trudno coś prorokować. Teoretycznie jeśli USG będzie OK. i test wyjdzie dobrze, to nie powinni kierować na amniopunkcję. Jednak to lekarz prowadzi leczenie a to i tak TY podejmiesz decyzje.
 
U mnie sprawa wygląda tak: mam 40 lat, za sobą 2 ciąże i 2 zdrowe córki. Siostra rodziła po mnie i ma zdrowego syna oraz 6 letnią córkę z zespołem Turnera. Zastanawiam się czy z automatu na wiek i chorobę w rodzinie dostanę skierowanie na amniopunkcję czy może w pierwszej kolejności przeprowadzą test PAPPA itp. Przede mną jeszcze USG po 11 tyg. i co wtedy? Przypuśćmy, że wynik USG będzie prawidłowy, ale nie pokaże zespołu Turnera i innych wad.

Wydaje mi się, że najpierw skierują Cię na usg genetyczne z testem Papp'a, ale bez względu na ich wynik sam Twój wiek jest wskazaniem do amniopunkcji. Więc usg i Papp'a może wyjść ok, ale będziesz mogła zrobić amnio. Rozważasz ją?
 
No właśnie, naczytałam się troszkę o teście Papp'a i mam mieszane uczucia, ten test to rachunek prawdopodobieństwa, który nie przemawia do mnie. Zobaczymy co powie lekarz w poradni, jeżeli zaleci amniopunkcję to raczej się na nią zdecyduje. Ogólnie ciąża przebiega wzorowo, gdyby nie spóźniająca się miesiączka i pozytywny test nie podejrzewałabym ciąży. Do tej pory zrobiłam podstawowe badania czyli morfologia , mocz, kreatynina, krzywa cukrowa i wyniki super, lekarz nawet powiedział "ma pani wyniki jak poborowy":)
Czy któraś z Was była w poradni genetycznej w Poznaniu?
 
No właśnie, naczytałam się troszkę o teście Papp'a i mam mieszane uczucia, ten test to rachunek prawdopodobieństwa, który nie przemawia do mnie. Zobaczymy co powie lekarz w poradni, jeżeli zaleci amniopunkcję to raczej się na nią zdecyduje. Ogólnie ciąża przebiega wzorowo, gdyby nie spóźniająca się miesiączka i pozytywny test nie podejrzewałabym ciąży. Do tej pory zrobiłam podstawowe badania czyli morfologia , mocz, kreatynina, krzywa cukrowa i wyniki super, lekarz nawet powiedział "ma pani wyniki jak poborowy":)
Czy któraś z Was była w poradni genetycznej w Poznaniu?
Hej mi też Papa namieszał w głowie tyle stresu zrobił ... nie wiem czy drugi raz bym go robiła i fundowała sobie tyle dni wahań. Samo Usg prenatalne - jeśli wyniki są ok powinno wystarczyć.
NIe byłam w poradni genetycznej w Poznaniu ale miałam za to robioną amniopunkcje w Poznaniu na Polnej. To było dopiero wczoraj więc na świeżo - jestem mega zadowolona z opieki i samego badania. Napiszę więcej jak minie trochę czasu, póki co jest ok :)
 
bobus101 W którym tygodniu ciąży miałaś amniopunkcję?
Ja jestem już zarejestrowana na Polną na 26 września, ale moja pani ginekolog daje skierowania do innej poradni w Poznaniu, ale do jakiej tego dowiem się 13 września bo wtedy mam u niej wizytę. Rozumiem, że na pierwszej wizycie przeprowadzą wywiad i zrobią USG prenatalne i co potem? ewentualny test Papp'a lub amniopunkcja dopiero na kolejnej wizycie?
 
reklama
Hej ja jestem aktualnie 17+5, amniopunkcja wczoraj była. Na wizycie pierwszej masz wywiad usg i pobranie krwi. Z usg masz wynik/obraz i pomiary od razu , na krew czekasz ok 2 tyg. z wyniku wychodzi statyczne zagrożenie i kolejny krok amniopunkcja.
 
Do góry