reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

brak apetytu u 3-mc córeczki

ronya

Fanka BB :)
Dołączył(a)
21 Listopad 2011
Postów
244
Miasto
Kąty (podlaskie)
Witam.
Jestem mamą 3,5 miesięcznej córeczki. Mam z nią spory kłopot jeśli chodzi o jedzenie. Otóż mała je zdecydowanie za mało niż powinna wg swojej wagi i wieku. Urodziła się nieduża, bo miała 2930 (w terminie). Pierwsze 2 miesiące była na samej piersi i przybierała bardzo ładnie pomimo bardzo krótkich karmień (nie ma zbyt dużego odruchu ssania). Później zaczęły się bardzo duże problemy z kolkami i kupkami i maleńka nie dawała rady ssać piersi (bardzo ją wtedy bolał brzuszek). Butelkę jeszcze była w stanie zjeść, tak więc skokiem można powiedzieć przeszliśmy na mm.

Córka je Bebiko, te mleko najlepiej tolerowała i najchętniej jadła, ale niestety niewielkie ilości. Aktualnie waży 5140, w ciągu ostatnich 2,5 tygodnia przybrała 280 gram. Mi się wydaje, że mieści się to w normie, natomiast lekarz twierdzi inaczej. Mała zjada ok 550-600 ml mleka na dobę. Tyle po prostu jej wystarcza. Wyniki ma na granicy normy, ale niedokrwistości nie ma.
Pediatra chce jej wprowadzić leki krwiotwórcze, a jak to nie pomoże to chce położyć nas do szpitala. I tak się zastanawiam czy leki krwiotwórcze można podawać na zasadzie wzmożenia apetytu skoro maleńka nie ma niedokrwistości??? Poza tym zalecił nam Bebiko Ha pomimo że mała nie ma stwierdzonej skazy.
Sama juz nie wiem co mam o tym mysleć. Z kolei mój rodzinny lekarz twierdzi że taka jej uroda i nie należy się zbyt mocno przejmować.

Dodam że maleńka jest bardzo wesołym dzieckiem, ładnie śpi, bawi się i ładnie się rozwija. Proszę o jakąś poradę bo nie wiem co mam zrobić jak będzie stało przed nami widmo szpitala... No i jakich sposobów mogę użyć żeby trochę pobudzić jej apetyt? Mam wrażenie że wszystkich chwytów już próbowałam, ale niestety mała jest niejadkiem i już. Z góry dziękuję za pomoc
 
reklama
Szanowna Pani, w odniesieniu do siatek centylowych masy ciała, które są wyznacznikiem rozwoju dziecko, Pani córka jest miedzy 3 i 15 centylem (wg WHO charts) co oznacza że jej masa ciała jest niska ale bez konieczności interwencji. Nie podała pani ile córka mierzy, sama masa ciała nie jest dobrym parametrem oceniającym rozwój dziecka, są przecież niemowlęta które są długie, dlatego zawsze należy rozpatrywać rozwój dziecka pod kątem jego masy ciała do wzrostu. Trudno mi powiedzieć na podstawie tak wybiórczych informacji dlaczego lekarz zalecił mleko HA, nie jest to jednak mleko podawane alergikom, stosuje się je jednak zapobiegawczo u dzieci z grup ryzyka alergii. Zjadane ilości są zbliżone (trochę mniejsze) do tych zalecanych w schemacie żywienia niemowląt, proszę pamiętać że dzieci różnią się apetytem i zapotrzebowaniem na energię, to nie zjadane ilości świadczą o prawidłowym rozwoju ale to czy dziecko przybiera na masie ciała, czy rośnie, jak wyglądają wyniki badań, osobiście nie widzę powodu do zmartwień co do diety dziecka. Założenie jest takie że w pierwszym półroczu dziecko powinno podwoić swoją masę ciała. Odnośnie postępowania terapeutycznego w zakresie niedokrwistości proszę o konsultację z pediatrą.
 
Do góry