reklama

Ciąża a umowa na czas określony

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez tatinku, 24 Maj 2012.

1. tatinku

tatinku Początkująca w BB

Dzień dobry,
    Wiem, że taki temat był już poruszany na tym forum, ale chciałbym uzyskać jednoznaczną odpowiedź w naszym przypadku:
    Żona jest w ciąży, termin porodu został określony przez lekarza na 25.12.2012 r. Żona ma umowę o pracę na czas określony do dnia 31.05.2012 r.
    Czy umowa z pracodawcą ulega przedłużeniu zgodnie z przepisem art. 177 par.3 KP?
    Mamy wątpliwości i chcielibyśmy je rozwiać. Nie wiemy czy żona powinna teraz informować pracodawcę, że jest w ciąży, bo być może przedłuży jej umowę, a jak się dowie, że jest w ciąży to nie będzie chciał jej przedłużyć.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

1. Jaka to umowa i na jaki okres?
    2. data ostatniej miesiączki

3. reklama
  4. tatinku

1. Umowa o pracę na czas określony od 06.09.2011 do 31.05.2012
    2. 18 marzec

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie bardzo wiem o jakich watiwościach Pan pisze, bo sytuacja jest bardzo jednoznaczna.
    Nie. Umowa uległaby przedłużeniu gdyby w dniu 31.05 ciąża była w wieku 3 miesiące lub powyżej. trzy miesiące ciąży przypada 10 czerwca.

Nie ma obowiązku informowania o ciąży.

6. tatinku

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli żona przed zakończeniem tej umowy, czyli przed 31.05 pójdzie na zwolnienie lekarskie, czy to coś zmieni? Czy pracodawca będzie musiał z nią przedłużyć umowę?

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie. Umowa rozwiąże sie.

8. andersen.22

andersen.22 Początkująca w BB

witam proszę o podpowiedz jestem w 5 tyg ciąży termin mam na 31.07.2013...a umowa która mam kończy mi się z upływem 31.12.2012 proszę mi powiedzieć kiedy mam poinformować pracodawce o tym ze jestem w ciąży tak zęby nie doszło do jej rozwiązania bo tego boje sie najbardziej...nawiasem mówiąc umowa ma być przedłożona tylko nie wiadomo na ile dziękuje i pozdrawiam czekam na podpowiedzieć

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Do 31.12.2012.

10. reklama
  11. andersen.22

andersen.22 Początkująca w BB

...czyli jakbym pinformowala mojego pracodawce ze jestem w ciazy...to on nie powinien rozwiazac ze mna umowy...bo boje sie ze jezeli go o tym poinformuje ..."to stwierdzi iz umowa wygasa ostatniego dnia roku i w takim wypadku bedziemy musieli sie z Pania pozegnac"...dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

12. E. Słotwińska-Rosłanowska

W zasadzie w ogóle nie musi pani nikogo informowąc o ciąży. Jesli Pani chce poinformowac pracodawcę, co wynikało dla mnie z pierwszego postu to prosze to zrobić, jesli nie, to nie. Ciąża to Pani prywatna sprawa i nie ma pani obowiązku tą wiadpomoscią sie dzielić.

Poleć forum