reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cukrzyca ciążowa ...i życie po niej

witajcie, byłam mamą cukrzycową 2 razy. W pierwszej ciąży przez tydzień od wizyty u diabetologa byłam tak załamana że mierzyłam kazdą porcję makaronu, chleba itp na wadze kuchennej żeby gramów nie przekraczać. Cukry miałam idealne, wiedziałam już co mogę i ile zjeść. Jadłam 5 posiłków dziennie, a po 21 piłam kawę inkę (szkl mleka, 2 łyżeczki kawy inki, pół łyżeczki cukru) mój cukier na czczo tylko raz był pow 90. Z własnego doświadczenia, no i po rozmowie z diabetologiem wiem, że muszą być oczywiście poziomy cukru najlepiej stałe, ale nie zawsze się da. Po słodkim, typu


Wiecie co! JA się wkurzyłam tym porannym cukrem i pojechałam na zakupy! moich rodziców i młodego naszło na deser lodowy z owocami! ja też zjadłam z śmietaną, bananami, polewą jagodową i orzechami a cukier po tym 104! o co tu chodzi??

cukier zawsze powinien być niewysoki. A to dlaczego? Dlatego, że trzustka czując tak wysoki poziom cukru jaki dostaje po słodyczach wywala więcej insuliny na spalenie tego cukru, więc po godzinie będzie on niski. Mój teść jest cukrzykiem, też mi to uświadomił. Więc po kawałku tortu miałam mniejszy niż po chlebie z wędliną.

Mi cukier skakał wtedy gdy na śniadanie jadłam nabiał, więc było np 134, pod koniec ciąży zaczynał się nieco podnosić, no i po smażonych plackach ziemniaczanych. Wtedy skoczył mi do 200, ketony w moczu i tel do ginka który powiedział, spoko nic się nie stało, to jednorazowy incydent.

Więcej spokoju musicie zachować, bo cukier w granicach nawet 130 po posiłku nie szkodzi, bardziej dziecku zaszkodzi raz niski raz wysoki i Wasze nerwy.

Poczytajcie też sobie ten artykuł:

Zjawisko Brzasku czy Efekt Somogyi? Jaka jest różnica?

Dodam, że bardzo ważne jest, jeśli mama dobrze się czuje, to po każdym posiłku wprowadzić ruch. Ja najczęściej po prostu ćwiczyłam (przysiady, wymachy nogami, skłony itp) albo tańczyłam, ale też wiadomo odkurzanie, prasowanie nawet pomaga spalić cukier. No i spacerować po posiłku, glukometr do torebki i mierzyć na dworze nawet.

Nie martwcie się aż tak bardzo tymi cukrami bo to nic dobrego z tego nie wychodzi, zdrówka dla maluszków i Wam mamusie cierpliwości :-)
 
reklama
dzięki beata za słowa pocieszenia :-)
U mnie niestety ciąża leżąca: rozejście spojenia łonowego na 75 mm i cesarka za niecały miesiąc. Spacerów nie będzie... :no:
 
hej babeczki umnie cukier na czczo 79 a po śniadaniu 78 gdzie całą godzinę leżałam. Dzisiaj mam jakiś paskudny dzień chodzę obijam sie o wszystko, wszystko mi z rąk leci
 
Ja mam dziś dramat: na czczo 102, po śniadaniu i 5j 124, po 2 śniadaniu 127, teraz wbiłam 4j, zjadłam obiad i czekam na wynik...
Jestem załamana :szok: :no:
 
Smutna lala mi też cukry szaleją...nie wiem czemu...do śniadania dałam sobie 1 jedenostkę więcej i za pierwszym pomiarem 125..., a za drugim 113...ja sobie to tlumaczę tym, że może zapotrzebowanie rośnie na insulinę... bo te cukry mi skaczą jak zaczelam 32 tydzień...Zobaczę jak będzie po podwieczorku bo z tym też problem
 
U mnie dziś pierwszy dobry wynik: 91 po nodze z kurczaka i kapuście. Będę ją teraz jeść do każdego posiłku, trudno, 3 tygodnie wytrzymam. Mnie świrują gdzieś od czwartku czyli 33 tydzień ...
 
Smutna lala na końcu podobno tak jest ze cukry rosną i zwiększa się zapotrzebowanie na insulinę,słyszałam ze zaczną się normować na dwa tygonie przed porodem czy im bliżej porody tym ładniejsze cukry :)

U mnie po fasolowce 110 , a po podwieczorku aszka manna na szkl mleka 2% z cynamonem i połówce jabłka 113 :) zauważyłam że mleko 2% mi lepiej wchodzi niż 0,5
 
Ja mam niby termin porodu na 9 kwietnia (z USG) albo na 19 kwietnia (z OM) a cesarkę - prawdopodobnie 21 marca także... 2 tygodnie przed porodem już będę mieć Ludzika po tej stronie brzucha :-D
 
reklama
Smutna_lala Ty to masz fajnie ;p też bym już chciała być na tym etapie ;D

Kurcze u mnie na czczo dziś 99 ;/ czym to może być spowodowane? czy to, że zjadłam o 18:00 i o 20 juz spałam (nic nie jadłam po kolacji) mogło mi tak podnieść?
 
Do góry