reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czerwcówki w kuchni. Przepisy itp :)

Ryz z bialym sosem, marchewka gotowana i mięskiem

Patent polega na tym, że robie to jako drugie danie do rosolu.

bialy sos:
jak rosół jest już gotowy, to odlewam szklankę rosołu (czekam az wystygnie), na patelni rozpuszczam 1,5 lyzki masla, do tego dodaje mąki przennej, tez około 1,5 lyzki, tak aby maka ladnie sie posmazyla na masle, doslownie chwile, trzeba mieszac zeby sie nie przypalilo. Potem zalewa sie zimna szklanka rosolu i dalej miesza. Czekamy chwilke az sie zagotuje i zgestnieje. Do tego wciskamy troszke cytryny, odrobinke soli do smaku (ale rosól powinien byc doprawiony wiec z reguly nie ma potrzeby doprawiac) i wlewamy z 1/3 szklanki slodkiej smietany 12% lub 18%, mieszamy i sos gotowy

miesko:
wyjmujemy z rosołu :cool2::cool2: i gotowe

marchewka:
wyjmujemy z rosolu i kroimy w kosteczke

Podaje to jako drugie danie do rosolu. Ryz gotuje sie oddzielnie,polewam ryz bialym sosem, obok marcheweczka i miesko (mniam).Mlodemu mieszkam ryz z marchewka i sosem i miesem i on to uwielbia:tak: Taka mamałyga ale dobra ;)
 
Ostatnia edycja:
reklama
penne z kurczakiem, pieczarkami i szpinakiem (kiedys znalazlam podobny przepis w necie ale nieco zmodyfikowalam)


Składniki:
pierś kurczaka [1 szt.] (dla 2 osób)
sól (dosyć sporo)
pieprz czarny
oliwa z oliwek [2 łyżki]
czosnek [2 ząbki] (posiekany)
pieprz czerwony [1 łyżeczka] (świeżo zmielony)(nie koniecznie, jak nie mam to nie dodaje)
pieczarki [7 szt.] (małe, pokrojone w plasterki)
masło [2 łyżki] (2-3 ł.)
mąka [1-2 łyżka]
śmietana kremówka [0.3 szklanki, jak ktos woli mniej gesty sos, mozna dac wiecej]
szpinak [1 szklanka] ( Może być mrożony, należy go wcześniej odmrozić.), ja kupuje w lidlu mrozony w smietanie, lubie duzo wiec daje pol paczki
makaron penne [2 szklanki] (dla 2 osób)


Przygotowanie:
Makaron gotujemy wg przepisu na opakowaniu. A w tym czasie...


Kurczaka, myjemy, osuszamy i doprawiamy z obu stron obficie solą i czarnym pieprzem. Smażymy na oliwie z oliwek. Tak, aby był zrumieniony z obu stron. Odkładamy na talerzyk.


Na tej samej patelni smażymy razem czosnek, pieczarki, na oliwie z oliwek, tylko do momentu aż pieczarki wydzielą aromat (1-3 minuty, uważamy przy tym aby nie spalić czosnku, bo będzie gorzki). Potem dodajemy szpinak, dusimy z 10 minut. Dodajemy masło, rozpuszczamy mieszając i dodajemy mąkę. Mieszamy aż składniki się połączą. Zmniejszamy ogień i wlewamy śmietankę, mieszamy i gotujemy sos do zgęstnienia 2 minuty. Na koniec dodajemy wczesniej usmazone miesko.


Sos nalzey posolić do smaku.


Do odcedzonego makaronu (zostawiamy go w garnku) dodajemy sos ze szpinakiem, pieczarkami i miesem.


Wykładamy makaron z sosem na talerze i gotowe.
 
NikaMD muszę wpróbować Twój przepis na biały sos. Brzmi apetycznie...
Dziewczyny podajcie sprawdzony przepis na pączki:-)
 
szybkie rogaliki :D
5dkg drożdży
0,5kg mąki
2jaja
1 kostka margaryny
3 łyżki cukru
3łyżki kwaśnej śmietany

drożdże, cukier i śmietanę rozmieszać w kubku, dodać do miski z pozostałymi składnikami. wyrobić ciasto, włożyć na 30 min do lodówki we woreczku (nie folii alum.), rozwałkować w koło,podzielić ciasto na trójkąty (jak pizza) na szerokim brzegu marmolada, zawijać i piec 15min w 180-200stopni :)
 
przepis na dobre ciacho

Ciasto mandarynkowa pychota

Składniki
5 jajek
3/4 szkl. cukru
3/4 szkl. mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
4 puszki mandarynek
1/2 l soku pomarańczowego
2 budynie waniliowe
1 l śmietany 30 %
2 łyżki cukru pudru
3 op śmietan - fixu
25 herbatników z jednej strony z czekoladą

Sposób przygotowania
1
Białka ubić, pod koniec ubijania dodać cukier i żółtka. Wymieszać z mąkami i proszkiem do pieczenia. Piec 30 min. w temp. 180 C.
2
Mandarynki odsączyć, sok wymieszać z budyniami, wlać do gotującego się soku pomarańczowego i zagotować. Odłożyć 25 mandarynek, resztę rozłożyć na cieście, następnie wyłożyć gotową masę budyniową. Schłodzić.
3
Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem i śmietan - fixami. 3/4 ubitej śmietany wyłożyć na masę budyniową, przykryć herbatnikami. Udekorować śmietaną i mandarynkami.
 
coś link nie działa wiec napisze

300-350g makaronu spaghetti
0,5kg mrożonego lub świeżego szpinaku,
10-15g żółtego sera, (ja dałam ser feta )

szklanka mleka, lub śmietany, (dałam śmietanę )

cebula,
4 ząbki czosnku,
olej lub masło do smażenia,
parmezan do posypania,
gałka muszkatołowa,
sól pieprz


Spaghetti wstawiamy do gotowania, cebulę kroimy w drobną kostkę i smażymy na złoto. Szpinak kroimy i dodajemy do usmażonej cebuli oraz przeciśnięty czosnek. Dusimy wszystko razem przez około 10-15 min na wolnym ogniu.



spaghetti.jpg


szpinak uduszony,teraz dodajemy ser, śmietanę oraz przyprawy (gałkę muszkatołową, sól, pieprz).

Wszystko razem mieszamy i gotujemy przez następne 5-10min.



ser.jpg




Już prawie koniec
icon_smile.gif
.
Do ugotowanego spaghetti dodajemy szpinak i mieszamy delikatnie.



szpinak-z-makaronem1.jpg




mi to tak wyszło i było pyyyyszne :))
 

Załączniki

  • ciuszki.jpg
    ciuszki.jpg
    45,1 KB · Wyświetleń: 92
Ostatnia edycja:
reklama
Asiulka moja mama kiedyś nadziewała takie duże muszle farszem z mięska mielonego..To póżniej było zalewane jakimś sosem i zapiekane..Coś a'la lazania ale w muszelkach..

Ja wklejam przepis na zapiekankę z cukinią i łososiem.
SKŁADNIKI: (wg tych ilości zrobiłam zapiekankę na dwa naczynia)
Paczka makaronu (ja robiłam z muszelkami)
Paczka sera mozzarella tartego
Ser feta (kostki typu Arla apetina)
Por
Mała cukinia
czosnek
oliwa z oliwek
Paczka łososia wędzonego (zależy w sumie od wielkości.Ja użyłam takiego za 9.9 z Biedronki i mi spokojnie starczyło.Ale bywają mniejsze paczki i tego łososia jest tyle,co kot napłakał).
Przyprawy: sól,pieprz,oregano,bazylia..Generalnie robimy pod taki smak jaki nam odpowiada.
W oryginalnym przepisie nie było opcji z sosem typu "4 sery" ale ja uwielbiam serowe smaki a pierwsza zapiekanka jaką zrobiłam wyszła za sucha..

*Gotujemy makaron al'dente,odcedzamy..
*Kroimy cukinię oraz pora w talarki
*podsmażamy cukinię wraz z porem na patelni,przepuszczamy ząbek czosnku przez praskę i dodajemy do warzyw. Przyprawiamy.

Naczynie w którym będziemy zapiekali smarujemy oliwą żeby nie przywierało
Wsypujemy ugotowany wcześniej makaron.Na warstwę makaronu dajemy warzywa-cukinię i pora.I tutaj teraz zależy... Jeśli dajemy sos o którym wcześniej pisałam to najpierw makaron,sos,warzywa..
5.jpg
Następnie kładziemy plasterki łososia wędzonego
6.jpg
Posypujemy serem mozzarella oraz kostkami sera feta.
7.jpg
Wg oryginalnego przepisu nastawiamy piekarnik na 200 st i pieczemy 20 min ale jak dla mnie to było za długo.Myślę,że po 15 min spokojnie można obserwować i wyłączyć.
200 stopni na 20 minut.jpg

voilà
 
Ostatnia edycja:
Do góry