reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalości i takie tam oficjalne sprawy

WOW- a czy ktos sie orientuje co trzeba zrobic w USA-jakie formalnosci i w jakim terminie. Czy obywatelstwo jest automatyczne? Jesli tak to czy dziecku trzeba wyrobic paszport czy wpisuje sie w paszport rodzica? Jesli nie to czy trzeba wszystko zalatwiac w ambasadzie polskiej? No i w ogole jak to jest?:confused: :confused: :confused:
 
reklama
izka 01 nie wiem jak to wygląda w USA, ale tutaj znajdziesz linka do forum z Mamami ze Stanów. Może one jakoś Ci pomogą :-)
 
ojej co ja przezylam z urzedami jak sie Cyrylka urodzila... bo tatus za granica i problem to dla nich straszny!!! ale opisze innym razem jak to bylo.

izka nie wiem dokladnie jak w Stanach ale tu dziecko dostaje automatycznie obywatelstwo jesli przynajmniej jeden z rodzicow jest obywatelem lub stalym rezydentem. w innym przypadku jest tylko urodzone na terenie... zalezy pewnie jaka masz wize i czy tatus jest obywatelem. na zalatwienie wszystkich urzedow jest tutaj ponoc 60dni ale musze jeszcze sprawdzic. pozdro!!!

w polskim konsulacie zalatwia sie polskie obywatelstwo dla dziecka i paszport mozna tez pewnie. a australijski paszport musi miec osobno - tu nie mozna wpisywac do paszportu rodzicow tak jak w Polsce.
 
Izka - w Stanach jak wiesz dzidzia dostaje bez pytania obywatelstwo. Jezeli masz polski paszport - to musisz zajsc do Polskiego konsulatu.

Acha, w szpitalu ci wszystko powiedza co i jak. Czasc papierow wypelniasz tam, reszte - jak np. SS# musisz troszke sie schodzic po urzedach. Ale to dostaniesz list z ktorym idziesz do urzedu SS.

Pamietaj by nie zrobic bu bu przy podawaniu adresu, bo wedy ... masakra. Mojej przyjaciolce to sie stalo i ...paranoja byla by wszystko odkrecic.

poza tym, jezeli bierzesz Medicare Benefits oni tez ci odpowiedza na wszystkie pytania jakie bedziez miala. Proces bardzo prosty w sumie.

powodzenia!!
 
Chciałam Wam podpowiedzieć jedną rzecz. Mam nadzieję że nie pomyślicie że ze mnie taka mądralińska co wie najlepiej. Ja niestety jako pierwsza mamuśka wśród moich znajomych nic nie wiedziałam i potem dopiero był szok, dlatego dobrze czasem coś wiedzieć i być przygotowanym.
Chcę Was dziewczyny uprzedzić, żebyście nie wydawały przed porodem całej kasy, tylko sobie trochę zostawiły, bo niestety nasz kochany ZUS nie śpieszy się z wypłatą wynagrodzeń dla mamuś. Moja Weronika urodziła się 4 kwietnia, Mąż zawiózł zaświadczenie ze szpitala do mojej pracy 9-tego, księgowa wysłała papiery do ZUS-u 12-tego (9ty był w piątek i już nie zdążyła). Pensję mam 20tego każdego miesiąca, ale pierwsze wynagrodzenie dostałam dopiero 13 maja. Dzwoniłam do ZUS-u, ale mi powiedzieli, że oni mają 30 dni na rozpatrzenie wniosku (od otrzymania). Potem było już regularnie. Ale ten pierwszy miesiąc, gdyby nie rodzina, to lepiej nie mówić co by było. I tak ja byłam w dobrej sytuacji, bo moja koleżanka z pracy pierwszą pensję dostała od ZUS-u ok. 3 miesiące po urodzeniu dziecka. No i trzeba też liczyć, że jeśli macie pensję stałą i premię, to ZUS zapłaci tylko to co należy do stałej, o części premiowej zapomnijcie.
 
Dzagud, to ja mam kilka pytań. Może ty mi odpowiesz, bo nie bardzo wiem gdzie szukać. Jeśli mam cały rok nadgodziny, to one też mi się liczą do średniej pensji??? No i czy zawsze wypłaca ZUS? bo mi się wydawało, że jak większa firma, to sama wypłaca.:nerd:
 
Wiesz co Jolka, nie mam pojęcia jak to jest z nadgodzinami, ale wydaje mi się ze ZUS płaci tylko to co stałe, bo nadgodzin nie masz chyba zawsze tyle samo, a jak będziesz na macierzyńskim, to ich nie będzie wcale, nie? Nie wiem naprawdę jak z tym jest.
A co do tego kto wypłaca, to pewnie zależy od firmy po prostu.
O jedno i o drugie zapytam w pracy księgową w poniedziałek, to Ci odpowiem.
 
Dzieki dzagud :-D
Ja akurat mam stałe nadgodziny, bo za dziewczynę która najpierw była na zwolnieniu, a teraz jest na macierzyńskim
 
Anni-dzieki za odpowiedz, a nie wiesz przypadkiem czy dziecku trzeba wyrobic paszport? Bo ja z 3-miesiecznym bede wracac do Polski no i musze ja jakos wywiezc ;-)
 
reklama
Do góry