reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak to jest z tym CHRZTEM?

U nas w parafii 100-150 zl ale nic nie zrobia jak dasz mniej moj sasiad dal 50 i tez ochrzcili takze to jest niby "co laska ale 100-150 ". ja dalam 100

A najbardziej mnie dziwi ze jedni ksieza chrzcza bez slubu inni nie no to niech sie zdecyduja i wszyscy trzymaja jednej wersji.Ja jestem za ta ze powinni chrzcic nawet bez slubu. My mamy tylko slub cywilny i jeden ksiadz robil problemy poszlam do innego ( ta sama parafia) no i tam prawil kazanie o slubie ale sie zgodzil na chrzest. Musialam cos tam podpisac ze wezme slub koscielny.Przed chrztem przewertowalam tysiace informacji pism na temat chrztu i nigdzie nie jest napisane ze musi byc slub. Skoro jeden ksiadz sie zgadza inny nie to znaczy ze nie ma jakiegos "odgornego" zakazu i to ze sie nie zgadzaja to po prostu ich "widzimisie" bo gdyby bylo tak ze rzeczywiscie nie mozna to zaden kosciol by nie chrzcil. A ja teraz jakos nie mam takiego szacunku do ksiezy niz dawniej.Bo teraz jest wiecej tych "pseudo" ktorzy tylko sie nazywaja "ksiezmi".

A najlepsze bylo to pyta mnie ksiadz dlaczego nie ma slubu a ja mowie ze finansowo nie jestesmy na razie w stanie bo nawet nie liczac wesela troche kasy potzreba zaplacic za slub te wszystkie koszty kosciolowe ubrania itp zeby to wszystko mialo rece i nogi a na to ksiadz ze moga mi udzielic slubu za darmo bez zadnych oplat i zrobia to w dzien chrztu ( chyba liczyl na to ze sie nie zgodze) a ja powiedzialam ze ok moge na to pojsc i biedny nie wiedzial jak wyjsc z sytuacji bo nie po jego mysli bylo "za darmo" i zaraz zaczal "no ale nie tak to nie damy rady bo to trzeba nauki bla bla bla takze do chrztu sie nie wyrobimy :-D
 
reklama
u nas 500 - Wroclaw centrum - wielka parafia....
ksiadz na prawde odradza chrzty bezslubnych dzieci, ale zawsze ochrzci - mowi ze to jego obowiazek namawiac do slubu - w zasadzie ma racje....
moj maz nie byl katolikiem przed slubem...- spytal go czy chce przyjac chrzest - maz wyrazil chec i przez pol roku chodzilismy na akies nauki - 3 dni przed slubem zostal ochrzczony , bierzmowany i przyjal komunie...- ksiadz kilka razy odradzal mi slubu z nim - ale jak mowil taka jego rola...
ucieszyl sie jak przyszlismy chrzcic dziecko

za slub i za chrzest nie chcial brac zadnych pieniedzy - chociaz w naszym wypadku musial sie niezle nabiegac po diecezjach po jakies pozwolenia...
dalismy po slubie i po chrzcie....
moim zdaniem tak powinno byc
daje sie PO a nie PRZED
jak jeden ksiadz nie chce ochrzcic to inny ochrzci - taki jest obowiazek i koniec kropka
 
500 zl ????:eek: wysmialabym ich ... za co ??? za obowiazek ochrzczenia dziecka ?? paranoja jakas po prostu ... za darmo powinni to robic. I mowia ze kosciol na wszystkich otwarty ... taaaa za drobna oplata ...
 
500 zl ????????? O matko porypalo ich !:wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y::wściekła/y: W zyciu bym nie dala ! Niech sie cieszy ze 100 dostanie! :szok::szok::szok: szoook!
 
500!!!200!!Oni oszaleli???U nas na podlasiu(a bynajmniej na parafi mojego Maćka)ksiądz bierze co łąska i nawet za darmo ochrzści jeśli kogoś nie stać.Nawet ślubu za darmo udzielają.Z resztą na mojej parafi jest to samo.I nawet bez ślubu ochrzszczą tyle że nie na mszy-wiecie jak to jest na wioskach zaraz gadaja bo bez ślubu to do komuni nie można.A u nas ksiądz powiedział tak-Jak chcecie moge ochrzścić małego na mszy ale po co mają ludzie później gadać że bez ślubu jesteście dziecko chrzścicie a do komuni nie idziecie.Więc ochrzściliśmy po mszy i powiem Wam że to nawet lepiej przynajmniej szybko było i nam Oli nie zmarzł
 
jeszcze nie wiem ile za chrzest ale byłam mile zaskoczona gdy ksiądz był z kolędą. Gdy dawaliśmy koperte to zapytał czy u nas finansowo dobrze, czy sobie radzimy
 
Dziekuje dziewczyny za odzew i informacje.Najwiekszy problem jest w ty,ze to mama chodzi i wiadomo,ze tlumaczy dlaczego nie my.Na haslo,ze dzieci sa w Irlandii ksieza reaguja dziwnie.Nie wiem co oni sobie wyobrazaja,ze my spimy na pieniadzach???????Przeciez my tu za chlebem(no moze nie doslownie)przyjechalismy.Mysle,ze dam 150zl.Tak,tak zrobie.500zl.nigdy bym nie dala,to nie slub!
 
reklama
Do góry