reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lipcówki w kuchni

reklama
Bezglutenowe ciasto marchewkowe

3/4 szkl mąki ryżowej
3/4 szkl mąki gryczanej
1/3 szkl mąki kukurydzianej
płaska łyżeczka proszku do pieczenie BIO bezglutenowego
2 jajka
1/2 szkl cukru (może być trzcinowy)
łyżeczka cynamonu
1/2 szkl oleju
1/3 szkl mleka ryżowego
1 duża marchewka (starta na drobnych oczkach, nie na miazgę:))
1 jabłko (starte na większych oczkach)

Porcja na dwie keksówki.

Mieszamy suche składniki (mąki, proszek, cynamon) oraz marchewkę i jabłko. Jajka ubijamy/miksujemy na gładką masę z cukrem, dodajemy olej i mleko i mieszamy na wolnych obrotach. Dosypujemy suche składniki i mieszamy na wolnych obrotach. Ciasto jest gęste. Rozlewamy do dwóch keksówek. Polecam posypać wierzch pokruszonymi migdałami lub żurawiną.

Pycha!

W oryginalnym przepisie - byla tylko mąka gryczana (ale mi z tymi pomieszanymi mąkami bardziej smakuje)

DSC04616.jpg
 

Załączniki

  • DSC04616.jpg
    DSC04616.jpg
    26,2 KB · Wyświetleń: 76
Dudy, u mnie ostatnio króluje sałatka z gulaszem angielskim, wiem że nie brzmi moze zbyt apetycznie bo konserwa ale jest pozywna i pyszna.
Marchew ugotowana i starta na drobnym oczku, jajka też stare na najmniejszym oczku, ogórki kiszone pokrojone w bardzo drobną kostkę, gulasz też pokrojony w kostke, ser żółty starty na najmniejszym oczku, cebula, to wszystko układa się warstwowo, nawet osobno żółtko i białko, na wierzch polać sosem ze śmietany i majonezu. Ja dodałam jeszcze smażone pieczarki:-).
 
Zbliża się Bożę Narodzenie, więc podam Wam przepis na ciasto, które uwielbiam i wbrew pozorom robi się je szybko i bez większych problemów :tak: tak wyglądało moje ostatnio ;-)
CIMG8872.jpg CIMG8873.jpg

Bûche de Noël
Jest to ciasto wywodzące się z Francji, kształtem ma przypominam klocki drewna, którymi paliło się w piecach. Nie pamiętam całej historii, ale to nieważne, ciasto jest boskie :-D :-D :-D

biszkopt czekoladowy:
· 4 białka
· 4 żółtka
· 90g cukru
· 20g kakao
· 35g mąki pszennej
Nagrzać piekarnik do 190°C. Dużą płaską blachę wyłożyć papierem (ja używam takiej na cały piekarnik). Ubić kogel mogel z 4 żółtek i 40g cukru. Białka z resztą cukru ubić na sztywno. Delikatnie wymieszać bezę z koglem moglem (zawsze piana do masy, nie odwrotnie). Mąkę i kakao przesiać do naczynia z masą i delikatnie wymieszać. Będzie miało bardzo piankową konsystencję. Ciasto przełożyć na blachę i równiutko rozsmarować. Piec, aż będzie lekko rumiany (ok. 10 minut). Po wyciągnięciu z pieca położyć na biszkopcie wilgotną ściereczkę i zwinąć w rulon (inaczej biszkopt będzie się łamał).

pomarańczowy krem z mascarpone:
· 450 g mascarpone, w temperaturze pokojowej
· 80g cukru
· 1 łyżka posiekanej skórki pomarańczowej
· 1 łyżka likieru Cointreau (ja nie miałam i nigdy nie dodałam żadnego alkoholu, ale w przepisie jest)
· 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
· 1 szklanka (240ml) kremówki
· 1-2 łyżeczki żelatyny
Żelatynę namoczyć w wodzie (na 1 łyżeczkę żelatyny - 2 łyżki wody). Mikserem ubić wszystkie składniki poza śmietanką. Osobno ubić kremówkę. Połączyć delikatnie. Żelatynę rozpuścić we wrzątku, dodać kilka łyżek pomarańczowej masy, wymieszać. Powoli dodać do pozostałego kremu, wymieszać delikatnie. Odczekać aż chwilę stężeje. Wyłożyć na biszkopt (wystudzony, jakby ktoś miał wątpliwości)
puszysty ganache (czyli krem na wierzch):
· 60g gorzkiej czekolady
· 100ml śmietanki kremówki
· 50g miękkiego masła
· łyżeczka likieru Cointreau (tutaj też nie dodałam)
· 3 łyżeczki cukru (ewentualnie)
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej razem ze śmietanką (i cukrem). Masło ubić na puszysty krem i miksować dalej dodając po trochu przestudzonej czekolady i alkoholu. Jak krem zrobi się jasny i puszysty to smarujemy nim roladę po wierzchu. widelcem 'robi' się korę, reszta dekoracji to inwencja twórcza autora ;-)
 

Załączniki

  • CIMG8872.jpg
    CIMG8872.jpg
    34,2 KB · Wyświetleń: 87
  • CIMG8873.jpg
    CIMG8873.jpg
    36,1 KB · Wyświetleń: 83
Obiecany przepis dla super Gotowarek ;-)

Rafaello z advocatem:

Składniki :

  • 2 i 1/2 szklanki mleka
  • 3 żółtka
  • 1 szklanka cukru
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 300 g masła
  • 250 g kokosu ( dałam troszkę mniej ) + do posypania z góry, na wierzchu mogą być płatki migdałów ( ja użyłam podprażonych na patelnii płatków migdałowych )
  • 1 szklanka advocaata
  • ok. 500 g herbatników ( 64 sztuk )

Z całej ilości mleka odlewamy 1/2 szklanki, resztę zagotowujemy z cukrem i cukrem waniliowym. Odlane 1/2 szklanki mleka mieszamy z żółtkami, mąką pszenną i maką ziemniaczaną. Mieszaninę dodajemy do gotującego się mleka cały czas mieszając aż powstanie masa o konsystencji budyniu. Budyń pozostawiamy do ostygnięcia.
Masło ucieramy za pomocą miksera. Cały czas miksując dodajemy porcjami ostygnięty budyń, następnie małymi porcjami wlewamy advocaata. Dobrze łączymy składniki razem. Do tak powstałej masy dodajemy kokos i mieszamy ale już nie mikserem, najlepiej łyżką lub łopatką.
Na blasze lub desce układamy pierwszą warstwę herbatników 4x4. Na nie nakładamy 1/4 masy, rozsmarowujemy równomiernie i na wierzch układamy kolejną warstwę herbatników. Następnie znowu nakładamy masę, równamy i znowu herbatniki. Robimy tak do wyczerpania skałdników. Powinny wyjść 4 warstwy z czego ostatnią na górze ma być masa budyniowa. Na wierzchu posypujemy kokosem lub płatkami migdałowymi.
Wstawiamy dolodówki na co najmniej 12 godzin.
Smacznego :)

190.JPG



przepis i zdjęcie pochodzą z bloga: kuchenne fascynacje

PS jak zrobię swoje, zamieszczę fotkę swojego autorstwa ;-)
 
reklama
Do góry