reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

nadciśnienie/ proszę o rady

Dołączył(a)
1 Marzec 2006
Postów
2
Cześć Dziewczyny,
jestem w 15,5 tyg. ciąży i piszę pierwszy raz.
Mam trochę klopotów z tą ciążą. Dostałam nadciśnienia to są takie SKOKI a rozpoznaję je po szybkim pulsie (serce mi kołacze).
Mierze w domu sama i tak rano mam wysokie (+ -)130/85 a tetno 85-96 skakało mi nawet do 160/104 a serce waliło mi jak młot!
ale bywa że mam normalne moje tzn.117/75 jestem niskociśnieniowcem.
Biorę ISOPTIN 3x1tab na zalecenie gina ( niestety tylko telef.konsultowałam gdyż nie mam stałego gina / powód:
2-krotnie lądowałam w szpitalu z krwotokiem i teraz mam na maxa oszczędzać się bez chodzenia).
Co robić dziewczyny?napiszcie proszę czy też macie takie problemy i co lekarz Wam na to zalecił.
pozdrawiam Was cieplutko  :)
 
reklama
Cos mnie sie zdaje, ze bede osoba, ktora najlepiej Cie rozumie. Od samego poczatku ciazy mam cisnienie skokowe. Moze powiem tak: normalnie, bez nerwow moje cisnienie sie miesci w normie, czasem jest troszke wyzsze, czasem troszke nizsze, ale normalne. 135/85 to jeszcze jest cisnienie normalne i takim sie nie przejmuj. Gorna granica to 140/90 i faktycznie te wieksze skoki sa niepokojace. Ma dokladnie to samo. W domu cisnienie jak najbardziej normalne, u lekarza i w sytuacjach stresowych - zbyt wysokie.

Co moge Ci poradzic: ja od poczatku biore Dopegyt - moj lekarz mowi, ze nie wplywa na lozysko, no a to najwazniejsze. Przede wszystkim jednak znajdz sobie konkretnego lekarza, ktory od poczatku do konca sie Toba zajmie, prawdopodobnie bedziesz wtedy zmuszona do chodzenia do lekarza raz na dwa tygodnie, jak ja, ale zdrowie dzidzi - najwazniejsze. Wbrew pozorom w przychodniach panstwowych tez sa fajni lekarze. Poza tym - kontroluj sobie cisnienie codziennie!!! To bardzo wazne w wywiadzie lekarskim, jakie masz cisnienie normalnie, na codzien. Jesli caly czas masz za wysokie - moze byc tak, ze do konca ciazy polaza Cie na patologii. Nie wiem, czy ktos Ci wytlumaczyl, jaki magrozeniem jest takie cisnienie - naprawde nie chce Cie straszyc, sama musialam sie z tym pogodzic kilka miesiecy temu. Cisnienie skokowe moze niestety spowodowac odklejenie sie lozyska i z tego wzgledu jest tak bardzo niebezpieczne. Znacznie bezpieczniejsze jest cisnienie wysokie w ogole, bo organizm jest przyzwyczajony do niego i tyle (choc nie mowie, ze jest ono zupelnie bezpieczne, najlepiej miec normalne cisnienie), natomiast przy skokach jest tak, ze nagle naczyniakrwionosne dostaja ilosc krwi, do ktorej nie sa przyzwyczajone. I stad niebezpieczenstwo.

Dlatego radze:
- bardzo uwazaj na siebie
- monitoruj sobie cisnienie ze dwa razy dziennie (rano i pod wieczor)
- znajdz soie stalego lekarza, ktory dokladnie Cie zbada i przepisze odpowiednie leki (niestety po konsultacji telefonicznej niewiele lekarz moze powiedziec)
- jedz do tego lekarza koniecznie z kims, kto Cie odholuje do samochodu, do lekarza i z powrotem

Brak stalego ginekologa i odpowiedniej konsultacji moze zaszkodzic i Tobie i dziecku :( a na pewno nie jest to rzecz, ktorej bys chciala!!!

Pozdrawiam i nie martw sie tak bardzo - wszystko jest do przezycia!! Tylko troche sily, uporu, rozsadku i dobrych mysli!!
 
Karoo-kp dzięki za odp.i za czas, który mi poświęciłaś :)
coś muszę z tym zrobić (czekam niecierpliwie na wizytę/mam wyznaczoną na 20.03-to u speca gina) z tym,
że to dopiero za 11 dni  :( mam nadzieję, że będzie dobrze.
Pozdrawiam Cię serdecznie
 
annus pisze:
Karoo-kp dzięki za odp.i za czas, który mi poświęciłaś  :)
coś muszę z tym zrobić (czekam niecierpliwie na wizytę/mam wyznaczoną na 20.03-to u speca gina) z tym,
że to dopiero za 11 dni  :( mam nadzieję, że będzie dobrze.
Pozdrawiam Cię serdecznie

Na pewno bedzie dobrze.

Trzymaj sie cieplo i nie dawaj jakims zlym nastrojom :) Ja staram sie na wszystko patrzec pozytywnie (nie twierdze, ze zawsze sie udaje) i poki co - odpukac - wszystko jest w porzadku.

buziaki :)
 
Do góry