reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nasze sprawdzone przepisy :P

Składniki na ciasto:
3 szklanki mąki (używam pasty flour lub polskiej mąki wrocławskiej)
1 szklanka gorącej wody *
1 jajko
3/4 łyżeczki soli
1 łyżeczka oleju

Wszystkie składniki umieścić w misie robota i wyrobić (na najwolniejszych obrotach); można oczywiście metodą ręczną.

Ciasto rozwałkować, minimalnie podsypując mąką, na grubość około 2 mm. Wycinać z ciasta krążki, na nich układać czubatą łyżeczkę nadzienia, sklejać.
 
reklama
Ciasto na pierogi:

3 szklanki mąki, 3/4 szklanki wrzątku, 1/3 szklanki zimnej wody, lub mleka (ja daję mleko :) szczypta soli, łyżka oleju/oliwy

Mąkę zalać wrzątkiem i zaraz szybciutko zimną wodą (mlekiem) i wymieszać łyżką, przykryć pokrywą na 20 minut. Następnie wyrobić ręcznie, przykryć pokrywą i odstawić na kolejne 20 minut. Na koniec jeszcze raz wyrobić, wałkować i kleić pierogi.
Ciasto jest na tyle fajne że nie trzeba podsypywać mąką przy rozwałkowywaniu i nie klei się do stolnicy ani do wałka :)

Ja jestem początkową pierogarką ;-) a to ciasto było moim pierwszym jakie robiłam i się udało zajebiaszcze więc mogę polecić z czystym sumieniem :))
 
Ostatnia edycja:
Maggie dzięki za przepis na piegony super ciasto wyszło i szybko sie gniecie.
Rubi mam ochote na tą rolade z łsosia napisz ile sie piecze i w jakies temperaturze .
Sempe twoja sałtaka z serem na stałe wpisała sie w nasz jadłospis :-)
 
odkąd w Lidlu kupiłam pierogi na spróbowanie to juz nie bawie się w lepienie choć wiadomo co swoje to swoje ale za duzo czasu mi to zajmuje a przeciez muszę robić spooooooooooorrrrrrrrroooooooooo;-)

Ciesze się Chogata ze sałatka zasmakowała:-)
wczoraj robiłam szarlotke z przepisu z netu bo mój gdzies się zapodał i wyszło nawet nawet wielka blacha!!!!!!!!!!!
 
Sempe ja raz na 3 miechy staje przy blacie i lepie .Wczoraj 160 szt wyszło .Pomroziłam cześc oddałam .Ale tak w ciągu tych 3 miesięcy to z pierogarni zamawiam tylko nie ilości hurtowe -wyliczone i wtedy nawet mała wojna jest:-D
 
chogata - ja mialam bardzo dlugo piekarnik bez wskaznika temperatury wiec na oko piekłam ta rolade.... mysle ze temp. ok 160-170 st wystarczy... a czas...tez mi trudno powiedziec :-(
 
Chogata cieszę się że smakowało :-) ja znalazlam ten przepis kiedyś gdzieś w necie i spisałam sobie i tak mam od tamtej pory :-)
a i polecam ten przepis :
Wielkie Żarcie - Przepis - Paszteciki z kapustą i grzybami

paszteciki, są prze py szne :-) tylko farszu trzeba zrobić dużo więcej niż jest w przepisie podane bo nie starcza :-) polecam, ja będę robić przed weekendem
 
GULASZ Z INDYKA - WG 5 PRZEMIAN
[źródło: "Filozofia życia", Anna Ciesielska]

1 kg piersi indyka (lub np. udźca) kroimy w gruba kostkę i zalewamy tradycyjną zalewą (przepis poniżej), w tym czasie przygotowujemy warzywa: 3 papryki (najlepiej w różnych kolorach) kroimy w paseczki 1 cm, 3 cebule w półplasterki, obieramy 5 ząbków czosnku, podduszamy na łyżce oleju 2 obrane dojrzałe pomidory, a następnie na rozgrzanym oleju podsmażamy:
sł) pokrojoną paprykę i przekładamy do rondla, w którym będziemy dusić całą potrawę
o) również do rondla dajemy cebulę z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, mięso (można je osobno podsmażyć na odrobinie oleju, będzie szybciej miękkie - ale nie trzeba), dodajemy 1 łyżeczkę imbiru, 1 łyżeczkę kolendry, 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne, dosmakowujemy:
sn) solą, dodajemy
k) podduszone wcześniej pomidory i 1/2 łyżeczki bazylii
g) wlewamy do patelni, w której się dusiły pomidory, ok. 1 l wody (ja daje trochę mniej, bo potem duuuuużo sosu wychodzi i trzeba mocno zagęszczać) i zagotowujemy, przelewamy do rondla z potrawą, dodajemy 1/2 łyżeczki kurkumy i dusimy min. 10 min. (ja dusze znacznie dłużej, zwłaszcza jak mam udziec a nie pierś, bo lubię kruchutkie miękkie mięsko), po czym dodajemy
sł) puszkę groszku wraz z zalewą, 1 łyżeczkę kminku mielonego i zagęszczamy mąką ziemniaczaną (rozpuszczona w odrobinie zimnej wody) oraz dosmakowujemy pieprzem.

Potrawa powinna być dość ostra. Podsumowując: potrzebny jest do niej spory rondel i jakaś głęboka patelnia. Wody daje jakieś 3/4 l, wtedy mąki ziemniaczanej 5-6 łyżeczek w pół szkl.zimnej wody. Proporcje oczywiście można dobrać wedle własnego uznania.

No i zalewa
(na ok. 40 dkg mięsa do duszenia, gulaszy) - więc w tym przyp. x 2lub 3:

kopiata łyżeczka mąki ziemniaczanej, 1 łyżeczka imbiru, plaska lyżeczka vegety, 1/2 łyżeczki soli, trochę wody - jakieś 3/4 szklanki.



Może wygląda na trochę skomplikowane, ale takie nie jest - robi sie dość szybko i przede wszystkim smakuje wybornie - zarówno mamom, mężom,jak i babciom:-D
 
reklama
Dzieki andariel:-)...juz spisalam...ale polowy takich przypraw w domu nie mam....a obawiam sie ze w naszym sklepiku tez moze ich nie byc:sorry2:,wiec musze sie do wiekszego miasta udac,
a ty gdzie w necie kupujesz te ziola? Podeslij linka np,na priva:tak:;-)

a ja zapodam moze PASTE Z MAKRELI:

Skladniki:
* 1 makrela wedzona,lub w puszce w oleju
* jedna cebula
* 3 ogorki kiszone
* 3 jajka(ja nie dalam,no bo ten cholesterol:zawstydzona/y:)
*1 lyzka majonezu
* 1 lyzeczka musztardy
* pieprz i sol do smaku(soli tez nie dalam,bo cos ogorki kiszone w tym roku przesolilam :-D)

Wykonanie:
Makrele osaczyc z oleju i rozdrobnic widelcem,jesli makrela wedzona to obrac ze skorki i starannie wybrac osci tez rozdrobnic widelcem.
Jajka ugotowac na twardo i pokroic w kostke. Cebule i ogorka rowniez w kosteczke posiekac.
Wszystkie skladniki wymieszac w misce,dodac majonez i musztarde oraz doprawic sola i pieprzem do smaku.

Moja Karolcia dzis zlizywala ta paste z chlebka :-D
 
Ostatnia edycja:
Do góry