reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nowe smaki dla maluszka

Dziewczęta :-) wrzucam schemat żywienia dzieciaczków. W razie jakby był mało zrozumiały to mam jeszcze jakiś , zeskanuję i dodam gdyby ktoras z was chciała.
 

Załączniki

  • schemat_zywienia.jpg
    schemat_zywienia.jpg
    104,7 KB · Wyświetleń: 65
reklama
Witam! Ja też troszkę już czytałam na temat żywienia takich maluszków:-) - dostaliśmy masę książeczek na wyprawkę w szpitalu i to co się w nich zgadza to to, że u dzieci karmionych piersią powinno się podać w 5 m.ż np. kaszkę manną (z glutenem)- najlepiej tylko parę łyżeczek na początek i np na swoim odciągniętym mleku (lub na jakimś warzywku). W 6 miesiącu życia zaczyna się podawać papki- ale z 1 warzywa, owoca i to takiego, które mało uczula- potem stopniowo łączy się "wypróbowane już: warzywa/ owoce.
Nadal jednak czuję się "niewyedukowana" i będę się zagłębiać w tę literaturę tematu.
W każdym razie nie spieszę się z pokarmami stałymi, bo podobno "im później tym lepiej".
 
Podziwiam odwazne mamusie, ja naleze do tych powsciagliwych jesli chodzi o wprowadzanie nowych pokarmow. Mimo ze maly je w ciagu dnia co 2-2.5 godziny bo ciagle mu malo i pewnie moglabym juz cos ze stalych pokarmow to jednak czekam az osiagnie odpowiedni wiek. W nastepny piatek idziemy na wizyte wiec zobaczymy co powie pediatra. A oto co ostatnio znalazlam na temat nowego schematu zywienia niemowlat:

Dziennik - Dziecko - Zmieniamy menu maluszka


NOWY MODEL ŻYWIENIA NIEMOWLĄT KARMIONYCH PIERSIĄ

wiek (miesiące); rodzaj pożywienia/ żywność uzupełniająca
1.-6. karmienie piersią na żądanie Posiłki dodatkowe w 5.-6. miesiącu (początkowo, nie wcześniej niż w 5. m.)
● zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem kaszy manny (2-3 g na 100 ml), 1 x dziennie
7.-9. karmienie piersią na żądanie Posiłki uzupełniające:
● zupa jarzynowa lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem (bez wywaru) z kleikiem zbożowym glutenowym i z 1/2 żółtka co drugi dzień
● kaszka / kleik zbożowy bezglutenowy lub glutenowy
● sok owocowy (najlepiej przecierowy) lub przecier owocowy (nie więcej niż 150 g)
10. karmienie piersią na żądanie Posiłki uzupełniające:
● obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem, 1/2 żółtka do potraw codziennie
● kaszki / kleiki glutenowe i bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki
● przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)
11.-12. karmienie piersią na żądanie Posiłki uzupełniające:
● obiad z dwóch dań: zupa jarzynowa z kaszką glutenową + jarzynka z gotowanym mięsem, ewentualnie z ziemniakiem lub ryżem i całe jajko 3-4 razy w tygodniu
● produkty zbożowe (kaszki / kleiki glutenowe i bezglutenowe, pieczywo, biszkopty, sucharki) łączone z produktami mlecznymi (np. mleko modyfikowane, twarożek, jogurt, kefir – kilka razy w tygodniu)
● przecier lub sok owocowy (nie więcej niż 150 g)

NOWY SCHEMAT ŻYWIENIA NIEMOWLĄT KARMIONYCH Z BUTELKI

wiek (miesiące), liczba posiłków wielkość porcji rodzaj posiłku
1. 7 x 90 - 110 ml mleko początkowe
2. 6 x 110 - 130 ml mleko początkowe
3. 6 x 130 ml mleko początkowe
4. 6 x 150 ml mleko początkowe
5. 5 x 180 ml ● 4 x mleko początkowe*
● 1 x zupa – przecier jarzynowy
● skrobane jabłko lub sok (najlepiej przecierowy) – 50-100 g
6. 5 x 180 ml ● 4 x mleko początkowe*
● 1 x zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem kleiku glutenowego (2-3 g kleiku na 100 ml) + 10 g gotowanego mięsa (bez wywaru)
● przecier owocowy lub sok (najlepiej przecierowy) – nie więcej niż 150 g
7. 5 x ●1 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (2-3 g na 100 ml)
● 2 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (2-3 g na 100 ml)
● 1 x 200 ml zupa – przecier jarzynowy z 1/2 żółtka (co drugi dzień) i z gotowanym mięsem codziennie (10 g)
● 1 x 150 ml kaszka na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy;
● przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g
8. 5 x ● 1 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (6 g na 100 ml)
● 2 x 180 ml – mleko następne z dodatkiem bezglutenowego kleiku (6 g na 100 ml)
● 1 x 200 ml zupa – przecier jarzynowy z 1/2 żółtka (co drugi dzień) i z gotowanym mięsem codziennie (10-15 g)
● 1 x 150 ml kaszka na mleku następnym lub deser mleczno-owocowy;
● przecier owocowy lub sok – nie więcej niż 150 g
9. 5 x ● 1 x 200 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki glutenowej
● 1 x 200 ml – mleko następne z dodatkiem kaszki beglutenowej
● 1 x 200 ml – kaszka na mleku następnym
● 1 x 200 ml zupa – przecier jarzynowy z dodatkiem 1/2 żółtka i z gotowanym mięsem (10-15 g)
● 1 x 150 g – owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) + biszkopt
10. 4-5 x● 3 x 220 ml – mleczny posiłek łączony z produktami zbożowymi (np. mleko następne, kaszki mleczne glutenowe lub bezglutenowe, niewielkie ilości pieczywa, biszkopty, sucharki)
● 1 x zupka jarzynowa z kaszką glutenową
● 1 x obiad: jarzynka z gotowanym mięsem (15-20 g) i 1/2 żółtka, z dodatkiem ziemniaka lub ryżu;
● przecier owocowy lub owoce lub kompot lub sok (najlepiej przecierowy) – nie więcej niż 150 g
11.-12. 4-5 x ● Posiłki jak w 10. miesiącu życia.
Zmiana: wprowadzić całe jajko 3-4 razy w tygodniu; twarożek, kefir, jogurt kilka razy w tygodniu


Etapy wzbogacania diety


Od 5. miesiąca* - PIERWSZE OWOCE I WARZYWA, BEZGLUTENOWE PRODUKTY ZBOŻOWE
Od 5. miesiąca** - GLUTEN I WARZYWA
Od 6. miesiąca* - MIĘSO, RYBA, GLUTEN
Od 7. miesiąca* - ROSÓŁ, ŻÓŁTKO
Od 7. miesiąca** - MIĘSO, RYBA, OWOCE, ŻÓŁTKO, ROSÓŁ
Od 10. miesiąca - NIEWIELKIE ILOŚCI PIECZYWA, BISZKOPTY, SUCHARKI
Od 11. miesiąca - CAŁE JAJKA, TWAROŻEK, JOGURT, KEFIR


* przy karmieniu sztucznym (butelką wyłącznie) lub mieszanym (piersią i butelką)
** przy karmieniu piersią

 
Dorinka pytałam pediatrę kiedy wprowadzać , powiedziała że najlepiej by było żeby maly był karmiony tylko piersią do 6 m-ca a jeśli będzie widac wcześnej że jest głodny czy mniej przybiera na wadze to na noc podawac kaszkę SINLAC . I tak nie miałam zamiaru wczesniej wprowadzać pokarmów ale jak poczytałam o naszych odważnych mamach to zgłupiałam i postanowiłam zapytać lekarza. :-)
 
Icedal ta kaszka SINLAC to jest jakas specjalna kaszka? Oliwii kupowalam zwykle Bobovity, Nestle nie za bardzo jej podchodzily i nie widzialam wtedy na polkach Sinlac. A moze tu jest ta kaszka niedostepna?:confused: Napisz prosze cos wiecej:tak:.
 
Icedal więc jednak pierś do 6 m-ca i nie podajecie glutenu?. Ja też się zastanawiałąm co z tym glutenem. Bo u nas zaraz będzie 5 miesiąc. Nie wiem czy iść do pediatry i spytać o to.
Mam poradnik bebiko i piszążeby podawaćgluten po 4 m-cu a dziś dostałam poradnik hipp i tam nic o tym nie wspominają:confused:. W każdym razie będę się starała jak najdłużej karmić piersią. Tylko czemu on tak mało je?????
No włąśnie co to jest ten sinlac?????????? coś specjalnego?
 
Nam pani doktor mówiła że po 4 miesiącu można już wprowadzać gluten. Też mam poradnik bebiko, a jak będzie czas pokaże pożyjemy zobaczymy. Głównie chodzi o to czy wrócę do pracy czy nie. Bo jak będę miała plamy na bluzce to klienci będą się śmiali :baffled:
 
U nas nadal alergia :-( Mleko bebiko zakupione ale jeszcze nie podawałam bo jak na razie cyś stracza i chciałam skonsultowac mleczko z pediatrą.
Pediatra powiedziała, że wprowadzac nowe pokarmy dopiero od 5,5 miesiąca, więc czekam spokojnie bo pewnie będę do 6 miesiąca czekała z tą alergią.

pozdrawiam
Clue
 
o Sinlac znalazlam coś takiego:
Charakterystka produktu:
*bezglutynowy produkt zbozowy
*nie zawiera białek mleka krowiego i białka sojowego
*źródłem białka o bardzo wysokiej wartości biologicznej jest hydrolizowana maka ryzowa oraz maka chleba świetojanskiego
*nie zawiera laktozy
*wzbogacony w zelazo,jod,WITAM.D,mikroelementy i w 12 witamin
*nie wymaga gotowania
Wskazania:
*stanowi pełnowartosciowy,samodzielny posiłek
*alergia na białko mleka krowiego lub białko soi
*zapobieganie alergii na białko mleka krowiego
*dieta bezglutynowa
*nietolerancja laktozy

Julce robiłam z Sinlaciem paluszki mięsne, placki ziemniaczane, dodawałam do zupki . Ogólnie byłam zadowolona z tej kaszki chociaz wiem że nie każdemu smakuje i minusem jest to że jest dosyc droga ( okolo 20 zł) .
Aga111 właśnie nie wiem co z tym glutenem bo zapomniałam zapytac . Pewnie troche wcześniej zaczne wprowadzać jakieś pokarmy bo musze wrócić do pracy , akurat mały dzien wcześniej skonczy 6 miesięcy:-) Właściwie to nie mam jeszcze planu na wprowadzanie stałych pokarmów bo uważam że jeszcze nie czas na to. Zacznę się zatanawiac za jakiś miesiąc ;-)
 
reklama
Dziwne z tym glutenem.Jeszcze niedawno straszono mamy, że wprowadzenie glutenu zbyt wcześnie czyli przed 10mż może grozić porażeniem kosmków jelitowych:baffled::confused:
Tak szybko zmieniają się schematy żywieniowe.
 
Do góry